12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Data publikacji: 2019-05-02

 

Sytuacje, kiedy warunki są na tyle złe, że nie jesteśmy w stanie nawet wylonżować naszego konia, zazwyczaj zdarzają się w okresie zimowym i przejściowym - duże błoto, deszcz czy wiatr a także zamarznięte podłoże znacząco utrudniają pracę ze zwierzakiem. Pamiętajcie, żeby zawsze dostosować jazdę czy lonżę do aktualnej sytuacji - skoki przez przeszkody na śliskim i błotnistym podłożu to wręcz gwarancja poważnej kontuzji u konia. 

Jeśli Wasz wierzchowiec miał ok.tygodniową przerwę od pracy, to pierwsza jazda powinna być lekka - bez skoków i trudniejszych elementów ujeżdżeniowych. Potraktujcie ten wysiłek jako lekki rozruch, czasem mniej znaczy lepiej; konie mogą mieć sporo energii po przerwie (dużo zależy od charakteru zwierzaka), mogą też być sztywne i niechęte do współpracy - dobrze sprawdzają się wtedy proste przejścia stęp-kłus, kłus-galop, galop-kłus i dużo kół o średnicy ok.20m, także węzyki i serpentyny. Takie ćwiczenia wzmocnią koncentrację wierzchowca i pobudzą cały układ ruchu do większych wymagań stawianych w kolejnych dniach.

W przypadku dłuższej przerwy, trwającej minimum dwa tygodnie, pierwsze jazdy warto poprzedzić jednym lub dwoma dniami lonży z lekkim wypięciem, indywidualnie dostosowanym do preferencji konia; zwykłe przegonienie konia na lonży z samym kantarem czy ogłowiem nie ma żadnego sensu, a często prowokuje do nadmiernej ekscytacji. Pierwsze jazdy powinny być lekkie, bez skoków i wymagajacych elementów - dajmy czas zwierzakowi na rozgrzanie układu ruchu. Jeśli Wasz jest spokojny i opanowany, to świetną propozycją jest spokojny wyjazd w teren który będzie dużą przyjemnością dla całej pary :) zaplanujcie trasę tak, aby uniknąć stromych podjazdów czy zjazdów, leśne ścieżki czy pola będą idealnym rozwiązaniem!

Generalnie warto kierować się rozsądkiem, a nie pośpiechem i poświęcić kilka dni na solidne wdrożenie konia do regularnej pracy - kilka spokojnych jazd przyniesie wiele korzyści (warto popracować nad prawidłowym pokonywaniem narożnikow, poprawnymi zatrzymaniami czy przejazdami przez drążki), a zminimalizuje ryzyko kulawizn spowodowanych urazem i przeciążeniami u naszego zwierzaka.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0