13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Data publikacji: 2019-05-02

 

Sytuacje, kiedy warunki są na tyle złe, że nie jesteśmy w stanie nawet wylonżować naszego konia, zazwyczaj zdarzają się w okresie zimowym i przejściowym - duże błoto, deszcz czy wiatr a także zamarznięte podłoże znacząco utrudniają pracę ze zwierzakiem. Pamiętajcie, żeby zawsze dostosować jazdę czy lonżę do aktualnej sytuacji - skoki przez przeszkody na śliskim i błotnistym podłożu to wręcz gwarancja poważnej kontuzji u konia. 

Jeśli Wasz wierzchowiec miał ok.tygodniową przerwę od pracy, to pierwsza jazda powinna być lekka - bez skoków i trudniejszych elementów ujeżdżeniowych. Potraktujcie ten wysiłek jako lekki rozruch, czasem mniej znaczy lepiej; konie mogą mieć sporo energii po przerwie (dużo zależy od charakteru zwierzaka), mogą też być sztywne i niechęte do współpracy - dobrze sprawdzają się wtedy proste przejścia stęp-kłus, kłus-galop, galop-kłus i dużo kół o średnicy ok.20m, także węzyki i serpentyny. Takie ćwiczenia wzmocnią koncentrację wierzchowca i pobudzą cały układ ruchu do większych wymagań stawianych w kolejnych dniach.

W przypadku dłuższej przerwy, trwającej minimum dwa tygodnie, pierwsze jazdy warto poprzedzić jednym lub dwoma dniami lonży z lekkim wypięciem, indywidualnie dostosowanym do preferencji konia; zwykłe przegonienie konia na lonży z samym kantarem czy ogłowiem nie ma żadnego sensu, a często prowokuje do nadmiernej ekscytacji. Pierwsze jazdy powinny być lekkie, bez skoków i wymagajacych elementów - dajmy czas zwierzakowi na rozgrzanie układu ruchu. Jeśli Wasz jest spokojny i opanowany, to świetną propozycją jest spokojny wyjazd w teren który będzie dużą przyjemnością dla całej pary :) zaplanujcie trasę tak, aby uniknąć stromych podjazdów czy zjazdów, leśne ścieżki czy pola będą idealnym rozwiązaniem!

Generalnie warto kierować się rozsądkiem, a nie pośpiechem i poświęcić kilka dni na solidne wdrożenie konia do regularnej pracy - kilka spokojnych jazd przyniesie wiele korzyści (warto popracować nad prawidłowym pokonywaniem narożnikow, poprawnymi zatrzymaniami czy przejazdami przez drążki), a zminimalizuje ryzyko kulawizn spowodowanych urazem i przeciążeniami u naszego zwierzaka.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0