12,830 pytań - 16,142 odpowiedzi - 931 komentarzy

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Data publikacji: 2019-05-02

 

Sytuacje, kiedy warunki są na tyle złe, że nie jesteśmy w stanie nawet wylonżować naszego konia, zazwyczaj zdarzają się w okresie zimowym i przejściowym - duże błoto, deszcz czy wiatr a także zamarznięte podłoże znacząco utrudniają pracę ze zwierzakiem. Pamiętajcie, żeby zawsze dostosować jazdę czy lonżę do aktualnej sytuacji - skoki przez przeszkody na śliskim i błotnistym podłożu to wręcz gwarancja poważnej kontuzji u konia. 

Jeśli Wasz wierzchowiec miał ok.tygodniową przerwę od pracy, to pierwsza jazda powinna być lekka - bez skoków i trudniejszych elementów ujeżdżeniowych. Potraktujcie ten wysiłek jako lekki rozruch, czasem mniej znaczy lepiej; konie mogą mieć sporo energii po przerwie (dużo zależy od charakteru zwierzaka), mogą też być sztywne i niechęte do współpracy - dobrze sprawdzają się wtedy proste przejścia stęp-kłus, kłus-galop, galop-kłus i dużo kół o średnicy ok.20m, także węzyki i serpentyny. Takie ćwiczenia wzmocnią koncentrację wierzchowca i pobudzą cały układ ruchu do większych wymagań stawianych w kolejnych dniach.

W przypadku dłuższej przerwy, trwającej minimum dwa tygodnie, pierwsze jazdy warto poprzedzić jednym lub dwoma dniami lonży z lekkim wypięciem, indywidualnie dostosowanym do preferencji konia; zwykłe przegonienie konia na lonży z samym kantarem czy ogłowiem nie ma żadnego sensu, a często prowokuje do nadmiernej ekscytacji. Pierwsze jazdy powinny być lekkie, bez skoków i wymagajacych elementów - dajmy czas zwierzakowi na rozgrzanie układu ruchu. Jeśli Wasz jest spokojny i opanowany, to świetną propozycją jest spokojny wyjazd w teren który będzie dużą przyjemnością dla całej pary :) zaplanujcie trasę tak, aby uniknąć stromych podjazdów czy zjazdów, leśne ścieżki czy pola będą idealnym rozwiązaniem!

Generalnie warto kierować się rozsądkiem, a nie pośpiechem i poświęcić kilka dni na solidne wdrożenie konia do regularnej pracy - kilka spokojnych jazd przyniesie wiele korzyści (warto popracować nad prawidłowym pokonywaniem narożnikow, poprawnymi zatrzymaniami czy przejazdami przez drążki), a zminimalizuje ryzyko kulawizn spowodowanych urazem i przeciążeniami u naszego zwierzaka.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0