Każdy zwierzak, podobnie jak człowiek, w ciągu życia przechodzi różne wahania wagi - póki spadki czy przyrosty wagi nie są nie znaczne i nie zachodzą w krótkim czasie, to zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju.
Często konie zwiększają masę podczas treningu (spada zawartość tkanki tłuszczowej, a rośnie tkanka mięśniowa) czy w okresie wiosennoletniom, co ma oczywiście związek z obecnością trawy. Podobnie z chudnięciem, wiele koni (szczególnie tych padokowanych całorocznie i wolnowybiegowo) wygląda gorzej na jesień i zimę - dlatego tak ważny jest nielimitowany dostęp do dobrego siana! Pamiętajcie, że wystający kręgosłup czy kości biodrowe są oznaką poważnego niedożywienia, niestety zdarza się jeszcze, że właściciele takich koni tłumaczą taki stan słowami "ten koń tak ma/była surowa zima" - naszym obowiązkiem jest dobra opieka nad naszymi zwierzakami!
Jeśli zauważycie, że Wasz wierzchowiec chudnie mimo podawania dobrej paszy i stałego dostępu do siana i trawy, to zazwyczaj jest to efekt kilku dolegliwości:
- wrzody: szacuje się, że 60-70% koni posiada wrzody, ale wiele z nich jest niezdiagnozowanych. Skłonność do kolek, luźne kupy czy chudnięcie praktycznie jednoznacznie wskazują na tę chorobę - niezbędne jest wykonanie gastroskopii i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Takie konie w ogromnej większości są normalnie użytkowane, w okresach gorszego samopoczucia zazwyczaj trzeba zmniejszyć wymagania i wprowadzić leki osłonowe.
- zarobaczenie: zdarza się, że właściciele koni stosują ten sam środek przez kilka lat z rzędu, przez co jaja niektórych pasożytów swobodnie rozwijają się w układzie pokarmowym. Warto zasięgnąć opinii weterynarza i ustalić cały cykl odrobaczenia naszego zwierzaka, z odpowiednią rotacją preparatów co pozwoli na eliminację robaków.
- problemy z zębami: częsta przypadłość dotykająca konie starsze, które z uwagi na stopień zużycia zębów, nie są w stanie efektywnie pobierać pokarmu. Wszystkie konie powinny być kontrolowane przez weterynarza, który na bieżąco sprawdzi stan zębów, dokona ewentualnej korekty, a czasem zaleci np.podawanie sieczek zamiast siana.
- choroby metaboliczne: zazwyczaj w połączeniu z szeregiem innych objawów np.apatia, brak energii, matowe owłosienie. Są to choroby tarczycy czy zespół Cushinga, wymagające specjalistycznej opieki weterynarza i stałego podawania leków.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18