12,811 pytań - 14,488 odpowiedzi - 827 komentarzy

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Data publikacji: 2019-04-26

 

Każdy zwierzak, podobnie jak człowiek, w ciągu życia przechodzi różne wahania wagi - póki spadki czy przyrosty wagi nie są nie znaczne i nie zachodzą w krótkim czasie, to zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju.

Często konie zwiększają masę podczas treningu (spada zawartość tkanki tłuszczowej, a rośnie tkanka mięśniowa) czy w okresie wiosennoletniom, co ma oczywiście związek z obecnością trawy. Podobnie z chudnięciem, wiele koni (szczególnie tych padokowanych całorocznie i wolnowybiegowo) wygląda gorzej na jesień i zimę - dlatego tak ważny jest nielimitowany dostęp do dobrego siana! Pamiętajcie, że wystający kręgosłup czy kości biodrowe są oznaką poważnego niedożywienia, niestety zdarza się jeszcze, że właściciele takich koni tłumaczą taki stan słowami "ten koń tak ma/była surowa zima" - naszym obowiązkiem jest dobra opieka nad naszymi zwierzakami!

Jeśli zauważycie, że Wasz wierzchowiec chudnie mimo podawania dobrej paszy i stałego dostępu do siana i trawy, to zazwyczaj jest to efekt kilku dolegliwości:

- wrzody: szacuje się, że 60-70% koni posiada wrzody, ale wiele z nich jest niezdiagnozowanych. Skłonność do kolek, luźne kupy czy chudnięcie praktycznie jednoznacznie wskazują na tę chorobę - niezbędne jest wykonanie gastroskopii i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Takie konie w ogromnej większości są normalnie użytkowane, w okresach gorszego samopoczucia zazwyczaj trzeba zmniejszyć wymagania i wprowadzić leki osłonowe.

- zarobaczenie: zdarza się, że właściciele koni stosują ten sam środek przez kilka lat z rzędu, przez co jaja niektórych pasożytów swobodnie rozwijają się w układzie pokarmowym. Warto zasięgnąć opinii weterynarza i ustalić cały cykl odrobaczenia naszego zwierzaka, z odpowiednią rotacją preparatów co pozwoli na eliminację robaków.

- problemy z zębami: częsta przypadłość dotykająca konie starsze, które z uwagi na stopień zużycia zębów, nie są w stanie efektywnie pobierać pokarmu. Wszystkie konie powinny być kontrolowane przez weterynarza, który na bieżąco sprawdzi stan zębów, dokona ewentualnej korekty, a czasem zaleci np.podawanie sieczek zamiast siana.

- choroby metaboliczne: zazwyczaj w połączeniu z szeregiem innych objawów np.apatia, brak energii, matowe owłosienie. Są to choroby tarczycy czy zespół Cushinga, wymagające specjalistycznej opieki weterynarza i stałego podawania leków.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0