12,830 pytań - 16,149 odpowiedzi - 931 komentarzy

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Data publikacji: 2019-04-26

 

Każdy zwierzak, podobnie jak człowiek, w ciągu życia przechodzi różne wahania wagi - póki spadki czy przyrosty wagi nie są nie znaczne i nie zachodzą w krótkim czasie, to zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju.

Często konie zwiększają masę podczas treningu (spada zawartość tkanki tłuszczowej, a rośnie tkanka mięśniowa) czy w okresie wiosennoletniom, co ma oczywiście związek z obecnością trawy. Podobnie z chudnięciem, wiele koni (szczególnie tych padokowanych całorocznie i wolnowybiegowo) wygląda gorzej na jesień i zimę - dlatego tak ważny jest nielimitowany dostęp do dobrego siana! Pamiętajcie, że wystający kręgosłup czy kości biodrowe są oznaką poważnego niedożywienia, niestety zdarza się jeszcze, że właściciele takich koni tłumaczą taki stan słowami "ten koń tak ma/była surowa zima" - naszym obowiązkiem jest dobra opieka nad naszymi zwierzakami!

Jeśli zauważycie, że Wasz wierzchowiec chudnie mimo podawania dobrej paszy i stałego dostępu do siana i trawy, to zazwyczaj jest to efekt kilku dolegliwości:

- wrzody: szacuje się, że 60-70% koni posiada wrzody, ale wiele z nich jest niezdiagnozowanych. Skłonność do kolek, luźne kupy czy chudnięcie praktycznie jednoznacznie wskazują na tę chorobę - niezbędne jest wykonanie gastroskopii i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Takie konie w ogromnej większości są normalnie użytkowane, w okresach gorszego samopoczucia zazwyczaj trzeba zmniejszyć wymagania i wprowadzić leki osłonowe.

- zarobaczenie: zdarza się, że właściciele koni stosują ten sam środek przez kilka lat z rzędu, przez co jaja niektórych pasożytów swobodnie rozwijają się w układzie pokarmowym. Warto zasięgnąć opinii weterynarza i ustalić cały cykl odrobaczenia naszego zwierzaka, z odpowiednią rotacją preparatów co pozwoli na eliminację robaków.

- problemy z zębami: częsta przypadłość dotykająca konie starsze, które z uwagi na stopień zużycia zębów, nie są w stanie efektywnie pobierać pokarmu. Wszystkie konie powinny być kontrolowane przez weterynarza, który na bieżąco sprawdzi stan zębów, dokona ewentualnej korekty, a czasem zaleci np.podawanie sieczek zamiast siana.

- choroby metaboliczne: zazwyczaj w połączeniu z szeregiem innych objawów np.apatia, brak energii, matowe owłosienie. Są to choroby tarczycy czy zespół Cushinga, wymagające specjalistycznej opieki weterynarza i stałego podawania leków.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0