12,698 pytań - 14,265 odpowiedzi - 824 komentarzy

Porady: Głowa do góry!

Data publikacji: 2019-04-15

 

W początkowym okresie nauki jeździectwa praktycznie każdy adept odruchowo schyla głowę, co jest podyktowane strachem - to naturalne! Niemniej jednak, warto od samego początku zwracać uwagę i pilnować prawidłowej pozycji naszej głowy, to cenna umiejętność która zaprocentuje w dalszej edukacji. Kiedy siedzimy prosto i patrzy na wprost, ewentualnie pomiędzy uszami naszego wierzchowca, to automatycznie nasza sylwetka ulega wyprostowaniu.

Pamiętajcie, że nasza głowa waży ok.3-4kg, więc jej nieprawidłowa pozycja potrafi znacząco wpłynąć na naszą równowagę, przez co czasem możemy nawet spaść w przypadku jakiejkolwiek niesubordynacji naszego zwierzaka - jeśli schylimy głowę, a koń nagle wierzgnie to będziemy mieli spore trudności w pozostaniu w siodle.

 

Główną zasadą poprawnej jazdy konnej, niezależnie od poziomu i preferowanej dyscypliny, jest harmonia jeźdźca i konia - jeździec nie może zaburzać naturalnej równowagi zwierzaka. Dlatego naszym głównym zadaniem powinno być dążenie do jak najlepszej sylwetki w siodle, bo to właśnie nasze ciało ma wpływ na jakość poruszania się konia. 

Nasza głowa ma istotny wpływ chociażby na kierunek poruszania się zwierzaka, nie bez powodu po oddanym skoku powinniśmy zawsze spoglądać na kolejną przeszkodę, którą zamierzamy pokonać. Przed samym skokiem nigdy nie patrzymy pod nogi konia, a centralnie na środek przeszkody - pozwoli Nam to na zachowanie poprawnej równowagi.

Podczas wyjazdu terenowego warto spoglądać prosto przed konia, aby w porę zauważyć wszelkie niebezpieczeństwa takie jak nierówności terenu czy wystające korzenie i kamienie.

Wielu jeźdźców uprawiających ujeżdżenie spogląda w dół, w celu ustalenia pozycji głowy konia - przypominamy, że zganaszowanie z nosem ustawionym pionowo bez poprawnego zaangażowania mięśni zadu i grzbietu jest pozbawione sensu i nie niesie ze sobą żadnych korzyści dla wierzchowca. Poprawne zebranie nie wymaga spojrzenia, takie odczucie jest doskonale znane profesjonalnym jeźdźcom.

Warto dbać o poprawną pozycję naszej głowy już od pierwszych jazd, ułatwi to ustalenie i utrzymanie prawidłowego dosiadu!

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0