12,835 pytań - 16,352 odpowiedzi - 932 komentarzy

Porady: Głowa do góry!

Data publikacji: 2019-04-15

 

W początkowym okresie nauki jeździectwa praktycznie każdy adept odruchowo schyla głowę, co jest podyktowane strachem - to naturalne! Niemniej jednak, warto od samego początku zwracać uwagę i pilnować prawidłowej pozycji naszej głowy, to cenna umiejętność która zaprocentuje w dalszej edukacji. Kiedy siedzimy prosto i patrzy na wprost, ewentualnie pomiędzy uszami naszego wierzchowca, to automatycznie nasza sylwetka ulega wyprostowaniu.

Pamiętajcie, że nasza głowa waży ok.3-4kg, więc jej nieprawidłowa pozycja potrafi znacząco wpłynąć na naszą równowagę, przez co czasem możemy nawet spaść w przypadku jakiejkolwiek niesubordynacji naszego zwierzaka - jeśli schylimy głowę, a koń nagle wierzgnie to będziemy mieli spore trudności w pozostaniu w siodle.

 

Główną zasadą poprawnej jazdy konnej, niezależnie od poziomu i preferowanej dyscypliny, jest harmonia jeźdźca i konia - jeździec nie może zaburzać naturalnej równowagi zwierzaka. Dlatego naszym głównym zadaniem powinno być dążenie do jak najlepszej sylwetki w siodle, bo to właśnie nasze ciało ma wpływ na jakość poruszania się konia. 

Nasza głowa ma istotny wpływ chociażby na kierunek poruszania się zwierzaka, nie bez powodu po oddanym skoku powinniśmy zawsze spoglądać na kolejną przeszkodę, którą zamierzamy pokonać. Przed samym skokiem nigdy nie patrzymy pod nogi konia, a centralnie na środek przeszkody - pozwoli Nam to na zachowanie poprawnej równowagi.

Podczas wyjazdu terenowego warto spoglądać prosto przed konia, aby w porę zauważyć wszelkie niebezpieczeństwa takie jak nierówności terenu czy wystające korzenie i kamienie.

Wielu jeźdźców uprawiających ujeżdżenie spogląda w dół, w celu ustalenia pozycji głowy konia - przypominamy, że zganaszowanie z nosem ustawionym pionowo bez poprawnego zaangażowania mięśni zadu i grzbietu jest pozbawione sensu i nie niesie ze sobą żadnych korzyści dla wierzchowca. Poprawne zebranie nie wymaga spojrzenia, takie odczucie jest doskonale znane profesjonalnym jeźdźcom.

Warto dbać o poprawną pozycję naszej głowy już od pierwszych jazd, ułatwi to ustalenie i utrzymanie prawidłowego dosiadu!

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0