12,611 pytań - 14,125 odpowiedzi - 819 komentarzy

Porady: Głowa do góry!

Data publikacji: 2019-04-15

 

W początkowym okresie nauki jeździectwa praktycznie każdy adept odruchowo schyla głowę, co jest podyktowane strachem - to naturalne! Niemniej jednak, warto od samego początku zwracać uwagę i pilnować prawidłowej pozycji naszej głowy, to cenna umiejętność która zaprocentuje w dalszej edukacji. Kiedy siedzimy prosto i patrzy na wprost, ewentualnie pomiędzy uszami naszego wierzchowca, to automatycznie nasza sylwetka ulega wyprostowaniu.

Pamiętajcie, że nasza głowa waży ok.3-4kg, więc jej nieprawidłowa pozycja potrafi znacząco wpłynąć na naszą równowagę, przez co czasem możemy nawet spaść w przypadku jakiejkolwiek niesubordynacji naszego zwierzaka - jeśli schylimy głowę, a koń nagle wierzgnie to będziemy mieli spore trudności w pozostaniu w siodle.

 

Główną zasadą poprawnej jazdy konnej, niezależnie od poziomu i preferowanej dyscypliny, jest harmonia jeźdźca i konia - jeździec nie może zaburzać naturalnej równowagi zwierzaka. Dlatego naszym głównym zadaniem powinno być dążenie do jak najlepszej sylwetki w siodle, bo to właśnie nasze ciało ma wpływ na jakość poruszania się konia. 

Nasza głowa ma istotny wpływ chociażby na kierunek poruszania się zwierzaka, nie bez powodu po oddanym skoku powinniśmy zawsze spoglądać na kolejną przeszkodę, którą zamierzamy pokonać. Przed samym skokiem nigdy nie patrzymy pod nogi konia, a centralnie na środek przeszkody - pozwoli Nam to na zachowanie poprawnej równowagi.

Podczas wyjazdu terenowego warto spoglądać prosto przed konia, aby w porę zauważyć wszelkie niebezpieczeństwa takie jak nierówności terenu czy wystające korzenie i kamienie.

Wielu jeźdźców uprawiających ujeżdżenie spogląda w dół, w celu ustalenia pozycji głowy konia - przypominamy, że zganaszowanie z nosem ustawionym pionowo bez poprawnego zaangażowania mięśni zadu i grzbietu jest pozbawione sensu i nie niesie ze sobą żadnych korzyści dla wierzchowca. Poprawne zebranie nie wymaga spojrzenia, takie odczucie jest doskonale znane profesjonalnym jeźdźcom.

Warto dbać o poprawną pozycję naszej głowy już od pierwszych jazd, ułatwi to ustalenie i utrzymanie prawidłowego dosiadu!

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0