12,832 pytań - 16,236 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: Ubezpieczenie koni

Data publikacji: 2019-03-30

 

Jeszcze niedawno w Polsce praktycznie nie istniały firmy, które zajmowały się obsług ubezpieczeń koni, jednakże stale wzrastająca popularność jeździectwa niejako wymusiła poszerzenie działalności firm o właśnie takie usług; w tym momencie na rynku znajdziemy firmy, które specjalizują się w doradztwie ubezpieczeniowym.

Ogólne Warunki Ubezpieczeń (w skrócie OWU) to szczegółowe wytyczne, z którymi powinien zapoznać się każdy zainteresowany ubezpieczeniem konia - znajdziemy tam wszelkie informacje dotyczące kwoty, zakresu ubezpieczenia itp Każda firma z reguły ma inne ustalenia w tym zakresie, dlatego zalecamy dogłębną analizę bądź spotkanie z doradcą, który zajmuje się kompleksową obsługą klientów w kwestii ubezpieczeń.

 Zazwyczaj ubezpieczenie konia obejmuje takie przypadki jak:

  • śmierć/eutanazja w wyniki wypadku, odniesionych ran lub operacji
  • trwała niezdolność do użytkowania wierzchem/zaprzęgu/w hodowli
  • kradzież z miejsca pobytu
  • kradzież i ubój
  • pokrycie kosztów operacji

Pamiętajcie, że ubezpieczenie konia nie zwalnia właściciela z obowiązku płatności za dany zabieg czy operację; w zależności od wybranego pakietu ubezpieczenia (każdy właściciel podpisuje indywidualną umowę z firmą), np.po operacji kolki możemy dostać całkowity lub częściowy zwrot kosztów leczenia w przeciągu kilku miesięcy.

Istotnym elementem ubezpieczenia zwierzaka jest pakiet OC, czyli odpowiedzialności cywilnej (z pewnością znają go wszyscy właściciele pojazdów) - w przypadku kiedy Wasz koń np.ucieknie w terenie i uszkodzi przypadkowego spacerowicza bądź w trakcie wyprowadzania na pastwisko uszkodzi pojazdy, to jest możliwość wypłaty odszkodowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie musicie płacić z własnej kieszeni za powstałe szkody.

 

Składki za ubezpieczenie NNW koni są dość wysokie, kształtują się w okolicy kilkuset do 1500zł (w zależności od wykupionego pakietu oraz wartości zwierzaka) na rok - zazwyczaj istnieje możliwość zapłaty w ratach. Stawki OC są dużo mniejsze, zaczynają się od 100-200zł/rok. Ubezpieczenie koni jest dobrym zabezpieczeniem finansowym, pozwala na przynajmniej częściową rekompensatę poniesionych kosztów, które potrafią być niestety bardzo wysokie.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0