12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Data publikacji: 2019-03-11

 

Kaganiec, stosowany dla koni, ma zupełnie inne przeznaczenie i konstrukcję niż w przypadku psów - u naszych wierzchowców ma on formę plastikowej osłony na pysk z paskiem, który zakładamy za uszy. Czasem część ochronna jest wykonana z taśmy parcianej, ale taki materiał jest mniej trwały od plastiku ale zapewnia z kolei lepsze dopasowanie do pyska.

Postawową funkcją kagańca dla koni jest uniemożliwienie pobierania paszy, zarówno treściwej jak i objętościowej - oczywiście ograniczenie jedzenia może odbywać się tylko za wskazaniem weterynarza! Jakiekolwiek głodówki u koni mogą być śmiertelne w skutkach, prowadzą do ogromnego stresu.

Przed wszelkimi zabiegami zalecane jest usunięcie ściółki z boksu oraz niepodawanie pasz koniowi, kaganiec się przydaje ponieważ niektóre osobniki z głodu zaczynają spożywać własne odchody bądź ogryzają deski.

Na rynku znajdziemy także kagańce, które ograniczają nadmierne spożycie paszy objętościowej, przede wszystkim chodzi o soczystą trawę - taki pokarm jest niewskazany dla koni ze skłonnością do ochwatu czy ze stwierdzoną insulinoopornością. Zazwyczaj po wielu zabiegach występuje zalecenie weterynaryjne, aby konie nie spożywały dużej ilości traw z wysoką zawartością cukrów (pierwsza, świeża wiosenna trawa). Taki rodzaj kagańca ma nieduże otwory w pysku, więc konie nadal mogą pobierać paszę, przez co nie stresują się w trakcie pobytu na pastwisku.

Jeśli Wasz koń notorycznie ogryza i niszczy derki, warto zaopatrzyć się w półkaganiec - to osłona na dolną część pyska, która nie pozwala na gryzienie; dobrze sprawdza się przy koniach łykających, a nie jest tak inwazyjna jak popularna łykawka. 

 

Zarówno kagańce jak i półkagańce są w przystępnej cenie, posiadają kółka do przypinania uwiązu i nie czynią żadnej krzywdy zwierzakowi - warto się w nie zaopatrzyć, jeśli macie zwierzaka z problemami gastrycznymi czy skłonnościami do ochwatu.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0