12,820 pytań - 14,991 odpowiedzi - 923 komentarzy

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Data publikacji: 2019-03-11

 

Kaganiec, stosowany dla koni, ma zupełnie inne przeznaczenie i konstrukcję niż w przypadku psów - u naszych wierzchowców ma on formę plastikowej osłony na pysk z paskiem, który zakładamy za uszy. Czasem część ochronna jest wykonana z taśmy parcianej, ale taki materiał jest mniej trwały od plastiku ale zapewnia z kolei lepsze dopasowanie do pyska.

Postawową funkcją kagańca dla koni jest uniemożliwienie pobierania paszy, zarówno treściwej jak i objętościowej - oczywiście ograniczenie jedzenia może odbywać się tylko za wskazaniem weterynarza! Jakiekolwiek głodówki u koni mogą być śmiertelne w skutkach, prowadzą do ogromnego stresu.

Przed wszelkimi zabiegami zalecane jest usunięcie ściółki z boksu oraz niepodawanie pasz koniowi, kaganiec się przydaje ponieważ niektóre osobniki z głodu zaczynają spożywać własne odchody bądź ogryzają deski.

Na rynku znajdziemy także kagańce, które ograniczają nadmierne spożycie paszy objętościowej, przede wszystkim chodzi o soczystą trawę - taki pokarm jest niewskazany dla koni ze skłonnością do ochwatu czy ze stwierdzoną insulinoopornością. Zazwyczaj po wielu zabiegach występuje zalecenie weterynaryjne, aby konie nie spożywały dużej ilości traw z wysoką zawartością cukrów (pierwsza, świeża wiosenna trawa). Taki rodzaj kagańca ma nieduże otwory w pysku, więc konie nadal mogą pobierać paszę, przez co nie stresują się w trakcie pobytu na pastwisku.

Jeśli Wasz koń notorycznie ogryza i niszczy derki, warto zaopatrzyć się w półkaganiec - to osłona na dolną część pyska, która nie pozwala na gryzienie; dobrze sprawdza się przy koniach łykających, a nie jest tak inwazyjna jak popularna łykawka. 

 

Zarówno kagańce jak i półkagańce są w przystępnej cenie, posiadają kółka do przypinania uwiązu i nie czynią żadnej krzywdy zwierzakowi - warto się w nie zaopatrzyć, jeśli macie zwierzaka z problemami gastrycznymi czy skłonnościami do ochwatu.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0