Kaganiec, stosowany dla koni, ma zupełnie inne przeznaczenie i konstrukcję niż w przypadku psów - u naszych wierzchowców ma on formę plastikowej osłony na pysk z paskiem, który zakładamy za uszy. Czasem część ochronna jest wykonana z taśmy parcianej, ale taki materiał jest mniej trwały od plastiku ale zapewnia z kolei lepsze dopasowanie do pyska.
Postawową funkcją kagańca dla koni jest uniemożliwienie pobierania paszy, zarówno treściwej jak i objętościowej - oczywiście ograniczenie jedzenia może odbywać się tylko za wskazaniem weterynarza! Jakiekolwiek głodówki u koni mogą być śmiertelne w skutkach, prowadzą do ogromnego stresu.
Przed wszelkimi zabiegami zalecane jest usunięcie ściółki z boksu oraz niepodawanie pasz koniowi, kaganiec się przydaje ponieważ niektóre osobniki z głodu zaczynają spożywać własne odchody bądź ogryzają deski.
Na rynku znajdziemy także kagańce, które ograniczają nadmierne spożycie paszy objętościowej, przede wszystkim chodzi o soczystą trawę - taki pokarm jest niewskazany dla koni ze skłonnością do ochwatu czy ze stwierdzoną insulinoopornością. Zazwyczaj po wielu zabiegach występuje zalecenie weterynaryjne, aby konie nie spożywały dużej ilości traw z wysoką zawartością cukrów (pierwsza, świeża wiosenna trawa). Taki rodzaj kagańca ma nieduże otwory w pysku, więc konie nadal mogą pobierać paszę, przez co nie stresują się w trakcie pobytu na pastwisku.
Jeśli Wasz koń notorycznie ogryza i niszczy derki, warto zaopatrzyć się w półkaganiec - to osłona na dolną część pyska, która nie pozwala na gryzienie; dobrze sprawdza się przy koniach łykających, a nie jest tak inwazyjna jak popularna łykawka.
Zarówno kagańce jak i półkagańce są w przystępnej cenie, posiadają kółka do przypinania uwiązu i nie czynią żadnej krzywdy zwierzakowi - warto się w nie zaopatrzyć, jeśli macie zwierzaka z problemami gastrycznymi czy skłonnościami do ochwatu.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14