12,611 pytań - 14,140 odpowiedzi - 819 komentarzy

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Data publikacji: 2019-03-01

 

Jesli tylko macie taką możliwość, to nie ma problemu z posiadaniem kilku akcesoriów wyposażenia konia - przyjemne uczucie mieć swój sprzęt, nawet jeśli nie posiadamy konia.

Bez przeszkód możecie zakupić własny:

  • czaprak: producenci tego elementu wyposażenia konia prześcigają się w tworzeniu coraz to wymyślniejszych ozdób: kolorowe i błyszczące lamówki, ciekawe zestawienia kolorystyczne a nawet możliwość wyhaftowania imienia ulubionego wierzchowca są już właściwie standartem! Na większość dużych koni odpowiedni będzie rozmiar full, ale pamiętajcie - jeśli jeździcie na kilku koniach, to po każdej jeździe należy obowiązkowo wyprać czaprak! Ze względów higienicznych nie można używać jednego czapraka dla kilku zwierzaków, istnieje ryzyko przeniesienia bakterii czy pasożytow (Wy także nie chcielibyście nosić używanej, niepranej koszulki noszonej przez inną osobę).
  • komplet ochraniaczy: tutaj także znajdziemy różnorodne modele i kolory, jakie tylko nam sie zamarzą - w ofercie sklepów jeździeckich znajdują się też ochraniacze z kryształkami! 

  • kantar/uwiąz: ten produkt zazwyczaj dość szybko ulega zniszczeniu, chociażby w trakcie pobytu na pastwisku i zabaw z towarzyszami. Wiele ośrodków i szkółek jeździeckich często cierpi na niedobór szczególnie uwiązów, więc każdy z nich jest na wagę złota - jeśli posiadacie własny, to nie tracicie czasu na poszukiwanie odpowiedniego kantara czy uwiązu! Dodatkowo tutaj także możecie zamówić spersonalizowany produkt, z wyszym bądź wyklejonym kryształkami imieniem ulubionego konia.

  •  ogłowie: jeśli zazwyczaj jeździcie na jednym koniu, to możecie zainwestować w ogłowie. Oczywiście należy tutaj bezwzględnie zasięgnąć porady opiekuna zwierzaka/instruktora, aby dostosować ogłowie do preferencji konia - niektóre zwierzaki lepiej tolerują nachraniki szwedzkie od angielskich, inne wolą anatomicznie profilowany pasek potyliczny a jeszcze inne najlepiej czują się w nachrapniku hanowerskim.
     
  • szczotki: jeśli stale jeździcie tylko na jednym zwierzaku, to warto zainwestować we własny komplet szczotek w praktycznej skrzynce. Absolutnie nie wolno używać szczotek danego konia do czyszczenia innego wierzchowca - swojej szczotki do zębów też nie pożyczacie, prawda? 

Kiepskim rozwiązaniem jest kupno siodła, jeśli nie posiadacie własnego konia - siodło należy bezwzględnie indywidualnie dopasować, nie ma siodeł uniwersalnych. Nawet najbardziej wymyślne siodło z systemami amortyzacji będzie sprawiało ból i dyskomfort, jeśli nie zostanie dobrze dobrane przez profesjonalistę (zajmują się tym saddle fitterzy, to specjalistyczna wiedza). 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0