12,817 pytań - 14,709 odpowiedzi - 864 komentarzy

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Data publikacji: 2019-03-01

 

Jesli tylko macie taką możliwość, to nie ma problemu z posiadaniem kilku akcesoriów wyposażenia konia - przyjemne uczucie mieć swój sprzęt, nawet jeśli nie posiadamy konia.

Bez przeszkód możecie zakupić własny:

  • czaprak: producenci tego elementu wyposażenia konia prześcigają się w tworzeniu coraz to wymyślniejszych ozdób: kolorowe i błyszczące lamówki, ciekawe zestawienia kolorystyczne a nawet możliwość wyhaftowania imienia ulubionego wierzchowca są już właściwie standartem! Na większość dużych koni odpowiedni będzie rozmiar full, ale pamiętajcie - jeśli jeździcie na kilku koniach, to po każdej jeździe należy obowiązkowo wyprać czaprak! Ze względów higienicznych nie można używać jednego czapraka dla kilku zwierzaków, istnieje ryzyko przeniesienia bakterii czy pasożytow (Wy także nie chcielibyście nosić używanej, niepranej koszulki noszonej przez inną osobę).
  • komplet ochraniaczy: tutaj także znajdziemy różnorodne modele i kolory, jakie tylko nam sie zamarzą - w ofercie sklepów jeździeckich znajdują się też ochraniacze z kryształkami! 

  • kantar/uwiąz: ten produkt zazwyczaj dość szybko ulega zniszczeniu, chociażby w trakcie pobytu na pastwisku i zabaw z towarzyszami. Wiele ośrodków i szkółek jeździeckich często cierpi na niedobór szczególnie uwiązów, więc każdy z nich jest na wagę złota - jeśli posiadacie własny, to nie tracicie czasu na poszukiwanie odpowiedniego kantara czy uwiązu! Dodatkowo tutaj także możecie zamówić spersonalizowany produkt, z wyszym bądź wyklejonym kryształkami imieniem ulubionego konia.

  •  ogłowie: jeśli zazwyczaj jeździcie na jednym koniu, to możecie zainwestować w ogłowie. Oczywiście należy tutaj bezwzględnie zasięgnąć porady opiekuna zwierzaka/instruktora, aby dostosować ogłowie do preferencji konia - niektóre zwierzaki lepiej tolerują nachraniki szwedzkie od angielskich, inne wolą anatomicznie profilowany pasek potyliczny a jeszcze inne najlepiej czują się w nachrapniku hanowerskim.
     
  • szczotki: jeśli stale jeździcie tylko na jednym zwierzaku, to warto zainwestować we własny komplet szczotek w praktycznej skrzynce. Absolutnie nie wolno używać szczotek danego konia do czyszczenia innego wierzchowca - swojej szczotki do zębów też nie pożyczacie, prawda? 

Kiepskim rozwiązaniem jest kupno siodła, jeśli nie posiadacie własnego konia - siodło należy bezwzględnie indywidualnie dopasować, nie ma siodeł uniwersalnych. Nawet najbardziej wymyślne siodło z systemami amortyzacji będzie sprawiało ból i dyskomfort, jeśli nie zostanie dobrze dobrane przez profesjonalistę (zajmują się tym saddle fitterzy, to specjalistyczna wiedza). 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0