12,810 pytań - 14,621 odpowiedzi - 828 komentarzy

Weterynarze: Zadławienie

Data publikacji: 2019-02-12

 

Zadławienie to przemieszczenie fragmentu jedzenia do układu oddechowego, zazwyczaj jest to początek tchawicy; u koni nie ma możliwości uduszenia z uwagi na inną budowę anatomiczną, jedzenie zazwyczaj blokuje przełyk niemniej jednak może to wywoływać spory niepokój u naszego zwierzaka.

Objawy zadławienia (zatkania przełyku) są charakterystyczne i bardzo wyraziste:

- obfite ślinienie się

- plucie pokarmem

- energiczne machanie głową

- nerwowe próby przełykania

- wypływanie pokarmu pyskiem i nozdrzami

- czasem widoczne zgrubienie na szyi

- niepokój, ogólne zdenerowanie

 

Przyczyny zatkania przełyku są rozmaite, począwszy od zbyt łapczywego pobierania pokarmu przez połknięcie dużych kawałków pożywienia (jabłka, marchewki) aż do wtórnych przyczyn, jakimi są problemy zdrowotne: nowotwory przełyku, przetoki, problemy stomatologiczne. Dławienie częściej zdarza się wśród koni starszych, które z uwagi na starte zęby nie przeżuwaja dokładnie pokarmu oraz konie karmione gotowymi paszami, co zwiększa ryzyko zbyt szybkiego jedzenia z uwagi na smakowitość.

Większość przypadków zadławienia mija szybko i samoistnie, koń wypluwa fragment jedzenia bądź połyka go w całości; możemy delikatnie masować okolice przełyku, aby pobudzić mięśnie do przesunięcia zatoru.

Jeśli Wasz zwierzak reaguje gwałtownie, jest stan nie ulega zmianie mimo upływu czasu - należy koniecznie wezwać weterynarza, nigdy nie podajemy żadnych leków ani olejów! Lekarz weterynarii zazwyczaj przeprowadza płukanie przełyku za pomocą specjalnej rurki, która jednocześnie rozbija zator.

 

Aby nie dopuścić do kolejego epizodu zatkania przełyku, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

- należy koniecznie ograniczyć łapczywe jedzenie: siano umieszczamy w siatkach o małych oczkach, do żłobu wrzucamy dwa lub trzy spore kamienie będące swoistą przeszkodą w zbyt energicznym pobieraniu pasz treściwych

- wszelkie suche pasze moczymy, obowiazkowo w przypadku wysłodków buraczanych czy otrąb

- jabłka, marchewki i pozostałe smakołyki warto pokroić na mniejsze fragmenty

 

Zatkanie przełyku może wyglądać dość dramatycznie, ale występuje stosunkowo często; pamiętajcie jednak, że czasem niezbędna jest interwencja weterynarza, aby nie dopuścić do uszkodzenia przełyku!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0