12,611 pytań - 14,126 odpowiedzi - 819 komentarzy

Weterynarze: Zadławienie

Data publikacji: 2019-02-12

 

Zadławienie to przemieszczenie fragmentu jedzenia do układu oddechowego, zazwyczaj jest to początek tchawicy; u koni nie ma możliwości uduszenia z uwagi na inną budowę anatomiczną, jedzenie zazwyczaj blokuje przełyk niemniej jednak może to wywoływać spory niepokój u naszego zwierzaka.

Objawy zadławienia (zatkania przełyku) są charakterystyczne i bardzo wyraziste:

- obfite ślinienie się

- plucie pokarmem

- energiczne machanie głową

- nerwowe próby przełykania

- wypływanie pokarmu pyskiem i nozdrzami

- czasem widoczne zgrubienie na szyi

- niepokój, ogólne zdenerowanie

 

Przyczyny zatkania przełyku są rozmaite, począwszy od zbyt łapczywego pobierania pokarmu przez połknięcie dużych kawałków pożywienia (jabłka, marchewki) aż do wtórnych przyczyn, jakimi są problemy zdrowotne: nowotwory przełyku, przetoki, problemy stomatologiczne. Dławienie częściej zdarza się wśród koni starszych, które z uwagi na starte zęby nie przeżuwaja dokładnie pokarmu oraz konie karmione gotowymi paszami, co zwiększa ryzyko zbyt szybkiego jedzenia z uwagi na smakowitość.

Większość przypadków zadławienia mija szybko i samoistnie, koń wypluwa fragment jedzenia bądź połyka go w całości; możemy delikatnie masować okolice przełyku, aby pobudzić mięśnie do przesunięcia zatoru.

Jeśli Wasz zwierzak reaguje gwałtownie, jest stan nie ulega zmianie mimo upływu czasu - należy koniecznie wezwać weterynarza, nigdy nie podajemy żadnych leków ani olejów! Lekarz weterynarii zazwyczaj przeprowadza płukanie przełyku za pomocą specjalnej rurki, która jednocześnie rozbija zator.

 

Aby nie dopuścić do kolejego epizodu zatkania przełyku, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

- należy koniecznie ograniczyć łapczywe jedzenie: siano umieszczamy w siatkach o małych oczkach, do żłobu wrzucamy dwa lub trzy spore kamienie będące swoistą przeszkodą w zbyt energicznym pobieraniu pasz treściwych

- wszelkie suche pasze moczymy, obowiazkowo w przypadku wysłodków buraczanych czy otrąb

- jabłka, marchewki i pozostałe smakołyki warto pokroić na mniejsze fragmenty

 

Zatkanie przełyku może wyglądać dość dramatycznie, ale występuje stosunkowo często; pamiętajcie jednak, że czasem niezbędna jest interwencja weterynarza, aby nie dopuścić do uszkodzenia przełyku!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0