12,830 pytań - 16,118 odpowiedzi - 931 komentarzy

Weterynarze: Zadławienie

Data publikacji: 2019-02-12

 

Zadławienie to przemieszczenie fragmentu jedzenia do układu oddechowego, zazwyczaj jest to początek tchawicy; u koni nie ma możliwości uduszenia z uwagi na inną budowę anatomiczną, jedzenie zazwyczaj blokuje przełyk niemniej jednak może to wywoływać spory niepokój u naszego zwierzaka.

Objawy zadławienia (zatkania przełyku) są charakterystyczne i bardzo wyraziste:

- obfite ślinienie się

- plucie pokarmem

- energiczne machanie głową

- nerwowe próby przełykania

- wypływanie pokarmu pyskiem i nozdrzami

- czasem widoczne zgrubienie na szyi

- niepokój, ogólne zdenerowanie

 

Przyczyny zatkania przełyku są rozmaite, począwszy od zbyt łapczywego pobierania pokarmu przez połknięcie dużych kawałków pożywienia (jabłka, marchewki) aż do wtórnych przyczyn, jakimi są problemy zdrowotne: nowotwory przełyku, przetoki, problemy stomatologiczne. Dławienie częściej zdarza się wśród koni starszych, które z uwagi na starte zęby nie przeżuwaja dokładnie pokarmu oraz konie karmione gotowymi paszami, co zwiększa ryzyko zbyt szybkiego jedzenia z uwagi na smakowitość.

Większość przypadków zadławienia mija szybko i samoistnie, koń wypluwa fragment jedzenia bądź połyka go w całości; możemy delikatnie masować okolice przełyku, aby pobudzić mięśnie do przesunięcia zatoru.

Jeśli Wasz zwierzak reaguje gwałtownie, jest stan nie ulega zmianie mimo upływu czasu - należy koniecznie wezwać weterynarza, nigdy nie podajemy żadnych leków ani olejów! Lekarz weterynarii zazwyczaj przeprowadza płukanie przełyku za pomocą specjalnej rurki, która jednocześnie rozbija zator.

 

Aby nie dopuścić do kolejego epizodu zatkania przełyku, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

- należy koniecznie ograniczyć łapczywe jedzenie: siano umieszczamy w siatkach o małych oczkach, do żłobu wrzucamy dwa lub trzy spore kamienie będące swoistą przeszkodą w zbyt energicznym pobieraniu pasz treściwych

- wszelkie suche pasze moczymy, obowiazkowo w przypadku wysłodków buraczanych czy otrąb

- jabłka, marchewki i pozostałe smakołyki warto pokroić na mniejsze fragmenty

 

Zatkanie przełyku może wyglądać dość dramatycznie, ale występuje stosunkowo często; pamiętajcie jednak, że czasem niezbędna jest interwencja weterynarza, aby nie dopuścić do uszkodzenia przełyku!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0