12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Data publikacji: 2019-02-09

 

Poprawne liczenie ilości fouli potrzebnych do pokonania dystansu pomiędzy przeszkodami bądź dojeżdżając do pojedynczej przeszkody, jest kwestią priorytetową w treningu każdego skoczka; jeśli nasz koń wybije się zbyt blisko lub zbyt daleko, to w najlepszym wypadku skończy się to naszą utratą równowagi i zachwianie, co często prowadzi do upadku. Przy dużych wysokościach i mocnym tempie zła odległośc często kończy się zatrzymaniem konia przed przeszkodą (zwierzęta intuicyjnie bronią się przed niebezpieczeństwem) i naszym upadkiem wprost pod nogi konia.

Nauka poprawnego dojeżdżania do przeszkody rozpoczyna się już podczas przejazdu przez drążki i koziołki - to często niedoceniany element jeździectwa, który potrafi przynieść bardzo pozytywne efekty. Równe pokonanie drągów leżących na ziemi, zarówno w kłusie jak i w galopie uczy nas poprawnego rytmu ale i koncentracji - te ćwiczenia bazują na skupieniu, trafieniu i prowadzeniu wierzchowca przez środek (także na kole!) oraz utrzymywaniu jednostajnego rytmu.

Bardzo ważna jest tutaj praca nad dodaniem i skróceniem chodów, w kłusie oraz w galopie - dojeżdżając do przeszkody będziemy w stanie kontrolować odległość i tym samym odskok. Podczas skoków wierzchowce powinny reagować na subtelne sygnały, co pozwala na precyzyjne regulowanie miejsca odskoku; pomogą Wam tutaj przejścia, zatrzymania i cofnięcia oraz wcześniej wspomniane dodania i skrócenia - wszystko to są podstawy, które powinny być opanowane przez każdego konia wierzchowcego.

Przydatnym narzędziem jest ustawienie wskazówki przed przeszkodą - to drąg leżący na ziemi, w odpowiedniej odległości przed przeszkodą (2,5m dla przeszkód pokonywanych z kłusa oraz 3m dla przeszkód najeżdżanych w galopie). Taki element wskazuje Nam dokładny moment odskoku, jest ułatwieniem zarówno dla konia jak i dla jeźdźca;w dalszym etapie edukacji możemy odsunąć drąg na 5,5-6m od przeszkody tak, aby pomiędzy wskazówką a przedszkodą wykonać dodatkową foulę skoku.

comments powered by Disqus
Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0