12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Data publikacji: 2019-02-09

 

Poprawne liczenie ilości fouli potrzebnych do pokonania dystansu pomiędzy przeszkodami bądź dojeżdżając do pojedynczej przeszkody, jest kwestią priorytetową w treningu każdego skoczka; jeśli nasz koń wybije się zbyt blisko lub zbyt daleko, to w najlepszym wypadku skończy się to naszą utratą równowagi i zachwianie, co często prowadzi do upadku. Przy dużych wysokościach i mocnym tempie zła odległośc często kończy się zatrzymaniem konia przed przeszkodą (zwierzęta intuicyjnie bronią się przed niebezpieczeństwem) i naszym upadkiem wprost pod nogi konia.

Nauka poprawnego dojeżdżania do przeszkody rozpoczyna się już podczas przejazdu przez drążki i koziołki - to często niedoceniany element jeździectwa, który potrafi przynieść bardzo pozytywne efekty. Równe pokonanie drągów leżących na ziemi, zarówno w kłusie jak i w galopie uczy nas poprawnego rytmu ale i koncentracji - te ćwiczenia bazują na skupieniu, trafieniu i prowadzeniu wierzchowca przez środek (także na kole!) oraz utrzymywaniu jednostajnego rytmu.

Bardzo ważna jest tutaj praca nad dodaniem i skróceniem chodów, w kłusie oraz w galopie - dojeżdżając do przeszkody będziemy w stanie kontrolować odległość i tym samym odskok. Podczas skoków wierzchowce powinny reagować na subtelne sygnały, co pozwala na precyzyjne regulowanie miejsca odskoku; pomogą Wam tutaj przejścia, zatrzymania i cofnięcia oraz wcześniej wspomniane dodania i skrócenia - wszystko to są podstawy, które powinny być opanowane przez każdego konia wierzchowcego.

Przydatnym narzędziem jest ustawienie wskazówki przed przeszkodą - to drąg leżący na ziemi, w odpowiedniej odległości przed przeszkodą (2,5m dla przeszkód pokonywanych z kłusa oraz 3m dla przeszkód najeżdżanych w galopie). Taki element wskazuje Nam dokładny moment odskoku, jest ułatwieniem zarówno dla konia jak i dla jeźdźca;w dalszym etapie edukacji możemy odsunąć drąg na 5,5-6m od przeszkody tak, aby pomiędzy wskazówką a przedszkodą wykonać dodatkową foulę skoku.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0