12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Data publikacji: 2019-02-09

 

Poprawne liczenie ilości fouli potrzebnych do pokonania dystansu pomiędzy przeszkodami bądź dojeżdżając do pojedynczej przeszkody, jest kwestią priorytetową w treningu każdego skoczka; jeśli nasz koń wybije się zbyt blisko lub zbyt daleko, to w najlepszym wypadku skończy się to naszą utratą równowagi i zachwianie, co często prowadzi do upadku. Przy dużych wysokościach i mocnym tempie zła odległośc często kończy się zatrzymaniem konia przed przeszkodą (zwierzęta intuicyjnie bronią się przed niebezpieczeństwem) i naszym upadkiem wprost pod nogi konia.

Nauka poprawnego dojeżdżania do przeszkody rozpoczyna się już podczas przejazdu przez drążki i koziołki - to często niedoceniany element jeździectwa, który potrafi przynieść bardzo pozytywne efekty. Równe pokonanie drągów leżących na ziemi, zarówno w kłusie jak i w galopie uczy nas poprawnego rytmu ale i koncentracji - te ćwiczenia bazują na skupieniu, trafieniu i prowadzeniu wierzchowca przez środek (także na kole!) oraz utrzymywaniu jednostajnego rytmu.

Bardzo ważna jest tutaj praca nad dodaniem i skróceniem chodów, w kłusie oraz w galopie - dojeżdżając do przeszkody będziemy w stanie kontrolować odległość i tym samym odskok. Podczas skoków wierzchowce powinny reagować na subtelne sygnały, co pozwala na precyzyjne regulowanie miejsca odskoku; pomogą Wam tutaj przejścia, zatrzymania i cofnięcia oraz wcześniej wspomniane dodania i skrócenia - wszystko to są podstawy, które powinny być opanowane przez każdego konia wierzchowcego.

Przydatnym narzędziem jest ustawienie wskazówki przed przeszkodą - to drąg leżący na ziemi, w odpowiedniej odległości przed przeszkodą (2,5m dla przeszkód pokonywanych z kłusa oraz 3m dla przeszkód najeżdżanych w galopie). Taki element wskazuje Nam dokładny moment odskoku, jest ułatwieniem zarówno dla konia jak i dla jeźdźca;w dalszym etapie edukacji możemy odsunąć drąg na 5,5-6m od przeszkody tak, aby pomiędzy wskazówką a przedszkodą wykonać dodatkową foulę skoku.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0