12,979 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Data publikacji: 2019-02-09

 

Poprawne liczenie ilości fouli potrzebnych do pokonania dystansu pomiędzy przeszkodami bądź dojeżdżając do pojedynczej przeszkody, jest kwestią priorytetową w treningu każdego skoczka; jeśli nasz koń wybije się zbyt blisko lub zbyt daleko, to w najlepszym wypadku skończy się to naszą utratą równowagi i zachwianie, co często prowadzi do upadku. Przy dużych wysokościach i mocnym tempie zła odległośc często kończy się zatrzymaniem konia przed przeszkodą (zwierzęta intuicyjnie bronią się przed niebezpieczeństwem) i naszym upadkiem wprost pod nogi konia.

Nauka poprawnego dojeżdżania do przeszkody rozpoczyna się już podczas przejazdu przez drążki i koziołki - to często niedoceniany element jeździectwa, który potrafi przynieść bardzo pozytywne efekty. Równe pokonanie drągów leżących na ziemi, zarówno w kłusie jak i w galopie uczy nas poprawnego rytmu ale i koncentracji - te ćwiczenia bazują na skupieniu, trafieniu i prowadzeniu wierzchowca przez środek (także na kole!) oraz utrzymywaniu jednostajnego rytmu.

Bardzo ważna jest tutaj praca nad dodaniem i skróceniem chodów, w kłusie oraz w galopie - dojeżdżając do przeszkody będziemy w stanie kontrolować odległość i tym samym odskok. Podczas skoków wierzchowce powinny reagować na subtelne sygnały, co pozwala na precyzyjne regulowanie miejsca odskoku; pomogą Wam tutaj przejścia, zatrzymania i cofnięcia oraz wcześniej wspomniane dodania i skrócenia - wszystko to są podstawy, które powinny być opanowane przez każdego konia wierzchowcego.

Przydatnym narzędziem jest ustawienie wskazówki przed przeszkodą - to drąg leżący na ziemi, w odpowiedniej odległości przed przeszkodą (2,5m dla przeszkód pokonywanych z kłusa oraz 3m dla przeszkód najeżdżanych w galopie). Taki element wskazuje Nam dokładny moment odskoku, jest ułatwieniem zarówno dla konia jak i dla jeźdźca;w dalszym etapie edukacji możemy odsunąć drąg na 5,5-6m od przeszkody tak, aby pomiędzy wskazówką a przedszkodą wykonać dodatkową foulę skoku.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0