12,813 pytań - 14,641 odpowiedzi - 829 komentarzy

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Data publikacji: 2019-02-06

 

Kastracja w potocznym rozumieniu to usunięcie jąder i najądrzy u osobników rodzaju męskiego, zarówno wśród ludzi jak i wśród zwierząt. Zabieg ten powoduje nieodwracalną niepłodność, taki samiec nie jest w stanie spłodzić potomstwa; z uwagi na usunięcie jąder, nie są produkowane typowo męskie hormowy więc popęd zostaje zahamowany.

Wielu właścicieli psów i kotów decyduje się na kastrację swoich pupili z uwagi na częste ucieczki z domu, znaczenie terenu moczem o silnym zapachu, zaczepianie i bójki z innymi zwierzakami, a także nieposłuszeństwo (w tym przypadku kastracja zazwyczaj pomaga, ale w niewielkim stopniu). Jeśli chodzi o konie, to nie bez powodu w szkółkach rekreacyjnych pracuje najwięcej wałachów oraz klaczy, które są zazwyczaj są bezpieczniejsze od ogierów - oczywiście, są wyjątki i na pewno wielu jeźdźców zna spokojne i opanowane ogiery oraz narowiste i płochliwe wałachy. 

Niemniej jednak, nie bez powodu początkujący adepci jeźdźctwa szkolą się na klaczach i wałachach; posiadanie ogiera jest kłopotliwe dla przeciętnej stajni. Takiemu koniowi należy zapewnić dobrze zabezpieczony boks, z dala od klaczy; ogrodzenia padoków powinny być dodatkowo wzmocnione i podwyższone, aby zapobiec ucieczkom. Ogiery także potrzebują towarzystwa innych koni, więc należy o to umiejętnie zadbać; oczywiście w grę wchodzą tylko wałachy, najlepiej opanowane aby nie prowokowały konfliktów (wiele ogierów potrafi zaciekle się bronić, stając dęba). Posiadanie ogiera jest dość uciążliwe, właśnie z uwagi na konieczność dostosowania i boksu i padoków; kłopotliwe stają się także wyjazdy na zawody czy do klinik, gdzie wykluczamy towarzystwo klaczy w koniowozie. 

Kastracja koni jest bezpiecznym zabiegiem, wykonywanym najczęściej w profesjonalnej klinice - jest to najbezpieczniejszy sposób, gwarantujący wysoką jakość i minimalizujący ryzyko zakażeń oraz powikłań. Istnieje także możliwość kastracji konia w stajni, w której przebywa na codzień - wybór zależy od właściciela i weterynarza. Usunięcie jąder przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym w klinice oraz w znieczuleniu miejscowym i podaniu środków uspokajających, jeśli zabieg przeprowadzamy w stajni; po zabiegu przez kilka dni utrzymuje się opuchlizna i bolesność okolic genitalitów, może pojawia się wysięk. Oczywiście w tym okresie koń nie jest użytkowany pod siodłem i na lonży, jedyna dozwolona forma ruchu to stęp w ręce - wszelkie zalecenia otrzymujemy od lekarza weterynarii.

Ceny kastracji są różne, zależą od sposobu przeprowadzenia zabiegu ale i lokalizacji w Polsce; zazwyczaj wynoszą od kilkuset złotych do tysiąca lub dwóch tysięcy złotych, jeśli zwierzak jest podawany pełnej narkozie w klinice i zostaje tam kilka dni.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0