12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Data publikacji: 2019-02-06

 

Kastracja w potocznym rozumieniu to usunięcie jąder i najądrzy u osobników rodzaju męskiego, zarówno wśród ludzi jak i wśród zwierząt. Zabieg ten powoduje nieodwracalną niepłodność, taki samiec nie jest w stanie spłodzić potomstwa; z uwagi na usunięcie jąder, nie są produkowane typowo męskie hormowy więc popęd zostaje zahamowany.

Wielu właścicieli psów i kotów decyduje się na kastrację swoich pupili z uwagi na częste ucieczki z domu, znaczenie terenu moczem o silnym zapachu, zaczepianie i bójki z innymi zwierzakami, a także nieposłuszeństwo (w tym przypadku kastracja zazwyczaj pomaga, ale w niewielkim stopniu). Jeśli chodzi o konie, to nie bez powodu w szkółkach rekreacyjnych pracuje najwięcej wałachów oraz klaczy, które są zazwyczaj są bezpieczniejsze od ogierów - oczywiście, są wyjątki i na pewno wielu jeźdźców zna spokojne i opanowane ogiery oraz narowiste i płochliwe wałachy. 

Niemniej jednak, nie bez powodu początkujący adepci jeźdźctwa szkolą się na klaczach i wałachach; posiadanie ogiera jest kłopotliwe dla przeciętnej stajni. Takiemu koniowi należy zapewnić dobrze zabezpieczony boks, z dala od klaczy; ogrodzenia padoków powinny być dodatkowo wzmocnione i podwyższone, aby zapobiec ucieczkom. Ogiery także potrzebują towarzystwa innych koni, więc należy o to umiejętnie zadbać; oczywiście w grę wchodzą tylko wałachy, najlepiej opanowane aby nie prowokowały konfliktów (wiele ogierów potrafi zaciekle się bronić, stając dęba). Posiadanie ogiera jest dość uciążliwe, właśnie z uwagi na konieczność dostosowania i boksu i padoków; kłopotliwe stają się także wyjazdy na zawody czy do klinik, gdzie wykluczamy towarzystwo klaczy w koniowozie. 

Kastracja koni jest bezpiecznym zabiegiem, wykonywanym najczęściej w profesjonalnej klinice - jest to najbezpieczniejszy sposób, gwarantujący wysoką jakość i minimalizujący ryzyko zakażeń oraz powikłań. Istnieje także możliwość kastracji konia w stajni, w której przebywa na codzień - wybór zależy od właściciela i weterynarza. Usunięcie jąder przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym w klinice oraz w znieczuleniu miejscowym i podaniu środków uspokajających, jeśli zabieg przeprowadzamy w stajni; po zabiegu przez kilka dni utrzymuje się opuchlizna i bolesność okolic genitalitów, może pojawia się wysięk. Oczywiście w tym okresie koń nie jest użytkowany pod siodłem i na lonży, jedyna dozwolona forma ruchu to stęp w ręce - wszelkie zalecenia otrzymujemy od lekarza weterynarii.

Ceny kastracji są różne, zależą od sposobu przeprowadzenia zabiegu ale i lokalizacji w Polsce; zazwyczaj wynoszą od kilkuset złotych do tysiąca lub dwóch tysięcy złotych, jeśli zwierzak jest podawany pełnej narkozie w klinice i zostaje tam kilka dni.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0