12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Data publikacji: 2019-02-06

 

Kastracja w potocznym rozumieniu to usunięcie jąder i najądrzy u osobników rodzaju męskiego, zarówno wśród ludzi jak i wśród zwierząt. Zabieg ten powoduje nieodwracalną niepłodność, taki samiec nie jest w stanie spłodzić potomstwa; z uwagi na usunięcie jąder, nie są produkowane typowo męskie hormowy więc popęd zostaje zahamowany.

Wielu właścicieli psów i kotów decyduje się na kastrację swoich pupili z uwagi na częste ucieczki z domu, znaczenie terenu moczem o silnym zapachu, zaczepianie i bójki z innymi zwierzakami, a także nieposłuszeństwo (w tym przypadku kastracja zazwyczaj pomaga, ale w niewielkim stopniu). Jeśli chodzi o konie, to nie bez powodu w szkółkach rekreacyjnych pracuje najwięcej wałachów oraz klaczy, które są zazwyczaj są bezpieczniejsze od ogierów - oczywiście, są wyjątki i na pewno wielu jeźdźców zna spokojne i opanowane ogiery oraz narowiste i płochliwe wałachy. 

Niemniej jednak, nie bez powodu początkujący adepci jeźdźctwa szkolą się na klaczach i wałachach; posiadanie ogiera jest kłopotliwe dla przeciętnej stajni. Takiemu koniowi należy zapewnić dobrze zabezpieczony boks, z dala od klaczy; ogrodzenia padoków powinny być dodatkowo wzmocnione i podwyższone, aby zapobiec ucieczkom. Ogiery także potrzebują towarzystwa innych koni, więc należy o to umiejętnie zadbać; oczywiście w grę wchodzą tylko wałachy, najlepiej opanowane aby nie prowokowały konfliktów (wiele ogierów potrafi zaciekle się bronić, stając dęba). Posiadanie ogiera jest dość uciążliwe, właśnie z uwagi na konieczność dostosowania i boksu i padoków; kłopotliwe stają się także wyjazdy na zawody czy do klinik, gdzie wykluczamy towarzystwo klaczy w koniowozie. 

Kastracja koni jest bezpiecznym zabiegiem, wykonywanym najczęściej w profesjonalnej klinice - jest to najbezpieczniejszy sposób, gwarantujący wysoką jakość i minimalizujący ryzyko zakażeń oraz powikłań. Istnieje także możliwość kastracji konia w stajni, w której przebywa na codzień - wybór zależy od właściciela i weterynarza. Usunięcie jąder przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym w klinice oraz w znieczuleniu miejscowym i podaniu środków uspokajających, jeśli zabieg przeprowadzamy w stajni; po zabiegu przez kilka dni utrzymuje się opuchlizna i bolesność okolic genitalitów, może pojawia się wysięk. Oczywiście w tym okresie koń nie jest użytkowany pod siodłem i na lonży, jedyna dozwolona forma ruchu to stęp w ręce - wszelkie zalecenia otrzymujemy od lekarza weterynarii.

Ceny kastracji są różne, zależą od sposobu przeprowadzenia zabiegu ale i lokalizacji w Polsce; zazwyczaj wynoszą od kilkuset złotych do tysiąca lub dwóch tysięcy złotych, jeśli zwierzak jest podawany pełnej narkozie w klinice i zostaje tam kilka dni.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0