12,830 pytań - 16,142 odpowiedzi - 931 komentarzy

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Data publikacji: 2019-02-06

 

Kastracja w potocznym rozumieniu to usunięcie jąder i najądrzy u osobników rodzaju męskiego, zarówno wśród ludzi jak i wśród zwierząt. Zabieg ten powoduje nieodwracalną niepłodność, taki samiec nie jest w stanie spłodzić potomstwa; z uwagi na usunięcie jąder, nie są produkowane typowo męskie hormowy więc popęd zostaje zahamowany.

Wielu właścicieli psów i kotów decyduje się na kastrację swoich pupili z uwagi na częste ucieczki z domu, znaczenie terenu moczem o silnym zapachu, zaczepianie i bójki z innymi zwierzakami, a także nieposłuszeństwo (w tym przypadku kastracja zazwyczaj pomaga, ale w niewielkim stopniu). Jeśli chodzi o konie, to nie bez powodu w szkółkach rekreacyjnych pracuje najwięcej wałachów oraz klaczy, które są zazwyczaj są bezpieczniejsze od ogierów - oczywiście, są wyjątki i na pewno wielu jeźdźców zna spokojne i opanowane ogiery oraz narowiste i płochliwe wałachy. 

Niemniej jednak, nie bez powodu początkujący adepci jeźdźctwa szkolą się na klaczach i wałachach; posiadanie ogiera jest kłopotliwe dla przeciętnej stajni. Takiemu koniowi należy zapewnić dobrze zabezpieczony boks, z dala od klaczy; ogrodzenia padoków powinny być dodatkowo wzmocnione i podwyższone, aby zapobiec ucieczkom. Ogiery także potrzebują towarzystwa innych koni, więc należy o to umiejętnie zadbać; oczywiście w grę wchodzą tylko wałachy, najlepiej opanowane aby nie prowokowały konfliktów (wiele ogierów potrafi zaciekle się bronić, stając dęba). Posiadanie ogiera jest dość uciążliwe, właśnie z uwagi na konieczność dostosowania i boksu i padoków; kłopotliwe stają się także wyjazdy na zawody czy do klinik, gdzie wykluczamy towarzystwo klaczy w koniowozie. 

Kastracja koni jest bezpiecznym zabiegiem, wykonywanym najczęściej w profesjonalnej klinice - jest to najbezpieczniejszy sposób, gwarantujący wysoką jakość i minimalizujący ryzyko zakażeń oraz powikłań. Istnieje także możliwość kastracji konia w stajni, w której przebywa na codzień - wybór zależy od właściciela i weterynarza. Usunięcie jąder przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym w klinice oraz w znieczuleniu miejscowym i podaniu środków uspokajających, jeśli zabieg przeprowadzamy w stajni; po zabiegu przez kilka dni utrzymuje się opuchlizna i bolesność okolic genitalitów, może pojawia się wysięk. Oczywiście w tym okresie koń nie jest użytkowany pod siodłem i na lonży, jedyna dozwolona forma ruchu to stęp w ręce - wszelkie zalecenia otrzymujemy od lekarza weterynarii.

Ceny kastracji są różne, zależą od sposobu przeprowadzenia zabiegu ale i lokalizacji w Polsce; zazwyczaj wynoszą od kilkuset złotych do tysiąca lub dwóch tysięcy złotych, jeśli zwierzak jest podawany pełnej narkozie w klinice i zostaje tam kilka dni.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0