12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Data publikacji: 2019-01-17

 

Chyba każdy z Nas chociaż raz zastanawiał się nad kupnem własnego rumaka - niektórzy z nas dostali konia w prezencie, a inni zaś zarobili na niego samodzielnie, a niektórzy ciągle czekają na spełnienie swojego marzenia.

Własny koń jest celem wielu jeźdźców, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z obowiązków, jakie się z tym wiążą:

1) koszty: utrzymanie konia jest po prostu kosztowne. Miesięczny wydatek zaczyna się od kilkuset złotych i właściwie nie ma granic, bo niektóre pensjonaty kosztują kilka tysięcy złotych; do tego warto doliczyć koszt weterynarza i kowala, zakup czy wymianę sprzętu, podawanie suplementów i pasz (jeden worek przeciętnej paszy to 50-100zł w miesiącu). 

Pamiętajcie, że konie chorują i wydatek u weterynarza to zazwyczaj kilkaset złotych, a rachunki za operacje ratujące życie zwierzaka (chociażby przy kolce) to koszt rzędu kilku tysięcy złotych!

Dlatego też wielu rodziców nie zgadza się na kupno konia, właśnie z uwagi na wydatki jakie temu towarzyszą; umieszczenie konia w przydomowej stajni też wymaga zaplecza finansowego, bo siano i słoma nie są tanie a należy zadbać o odpowiedni zapas.

2) odpowiedzialność: zwierzak należy do nas, więc naszym obowiązkiem jest opieka i pielęgnacja. Jedna czy dwie wizyty w stajni w tygodniu to zdecydowanie za mało, koń potrzebuje kontaktu z człowiekiem bo po prostu wtedy szybciej nawiążemy z nim kontakt. Sama jazda też powinna byc regularna, aby przynosiła korzyści; wsiadanie od przypadku do przypadku często prowadzi do kontuzji, a nawet mięśnioochwatu.

Pamiętajcie, że w razie Waszego wyjazdu koń potrzebuje opieki i zaufanej osoby, która się nim zajmie i mu pomoże w razie choroby itp

3) zaangażowanie:  posiadanie konia często wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, sporo czasu trzeba poświęcić zwierzakowi; wiele stajni jest położona dość daleko od miast, więc dochodzi nam tutaj kwestia dojazdu. Nawet jeśli nie chcemy trenować danej dyscypliny, to w dalszym ciągu należy zadbać i zapewnić zwierzakowi regularny ruch.

Zwierzaki te żyją długo, pamietajcie że to nie zabawka którą można zostawić po roku albo zapomnieć o niej w zimie, kiedy pogoda nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz!

comments powered by Disqus
Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0