12,739 pytań - 14,297 odpowiedzi - 825 komentarzy

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Data publikacji: 2019-01-17

 

Chyba każdy z Nas chociaż raz zastanawiał się nad kupnem własnego rumaka - niektórzy z nas dostali konia w prezencie, a inni zaś zarobili na niego samodzielnie, a niektórzy ciągle czekają na spełnienie swojego marzenia.

Własny koń jest celem wielu jeźdźców, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z obowiązków, jakie się z tym wiążą:

1) koszty: utrzymanie konia jest po prostu kosztowne. Miesięczny wydatek zaczyna się od kilkuset złotych i właściwie nie ma granic, bo niektóre pensjonaty kosztują kilka tysięcy złotych; do tego warto doliczyć koszt weterynarza i kowala, zakup czy wymianę sprzętu, podawanie suplementów i pasz (jeden worek przeciętnej paszy to 50-100zł w miesiącu). 

Pamiętajcie, że konie chorują i wydatek u weterynarza to zazwyczaj kilkaset złotych, a rachunki za operacje ratujące życie zwierzaka (chociażby przy kolce) to koszt rzędu kilku tysięcy złotych!

Dlatego też wielu rodziców nie zgadza się na kupno konia, właśnie z uwagi na wydatki jakie temu towarzyszą; umieszczenie konia w przydomowej stajni też wymaga zaplecza finansowego, bo siano i słoma nie są tanie a należy zadbać o odpowiedni zapas.

2) odpowiedzialność: zwierzak należy do nas, więc naszym obowiązkiem jest opieka i pielęgnacja. Jedna czy dwie wizyty w stajni w tygodniu to zdecydowanie za mało, koń potrzebuje kontaktu z człowiekiem bo po prostu wtedy szybciej nawiążemy z nim kontakt. Sama jazda też powinna byc regularna, aby przynosiła korzyści; wsiadanie od przypadku do przypadku często prowadzi do kontuzji, a nawet mięśnioochwatu.

Pamiętajcie, że w razie Waszego wyjazdu koń potrzebuje opieki i zaufanej osoby, która się nim zajmie i mu pomoże w razie choroby itp

3) zaangażowanie:  posiadanie konia często wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, sporo czasu trzeba poświęcić zwierzakowi; wiele stajni jest położona dość daleko od miast, więc dochodzi nam tutaj kwestia dojazdu. Nawet jeśli nie chcemy trenować danej dyscypliny, to w dalszym ciągu należy zadbać i zapewnić zwierzakowi regularny ruch.

Zwierzaki te żyją długo, pamietajcie że to nie zabawka którą można zostawić po roku albo zapomnieć o niej w zimie, kiedy pogoda nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0