12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Data publikacji: 2019-01-17

 

Chyba każdy z Nas chociaż raz zastanawiał się nad kupnem własnego rumaka - niektórzy z nas dostali konia w prezencie, a inni zaś zarobili na niego samodzielnie, a niektórzy ciągle czekają na spełnienie swojego marzenia.

Własny koń jest celem wielu jeźdźców, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z obowiązków, jakie się z tym wiążą:

1) koszty: utrzymanie konia jest po prostu kosztowne. Miesięczny wydatek zaczyna się od kilkuset złotych i właściwie nie ma granic, bo niektóre pensjonaty kosztują kilka tysięcy złotych; do tego warto doliczyć koszt weterynarza i kowala, zakup czy wymianę sprzętu, podawanie suplementów i pasz (jeden worek przeciętnej paszy to 50-100zł w miesiącu). 

Pamiętajcie, że konie chorują i wydatek u weterynarza to zazwyczaj kilkaset złotych, a rachunki za operacje ratujące życie zwierzaka (chociażby przy kolce) to koszt rzędu kilku tysięcy złotych!

Dlatego też wielu rodziców nie zgadza się na kupno konia, właśnie z uwagi na wydatki jakie temu towarzyszą; umieszczenie konia w przydomowej stajni też wymaga zaplecza finansowego, bo siano i słoma nie są tanie a należy zadbać o odpowiedni zapas.

2) odpowiedzialność: zwierzak należy do nas, więc naszym obowiązkiem jest opieka i pielęgnacja. Jedna czy dwie wizyty w stajni w tygodniu to zdecydowanie za mało, koń potrzebuje kontaktu z człowiekiem bo po prostu wtedy szybciej nawiążemy z nim kontakt. Sama jazda też powinna byc regularna, aby przynosiła korzyści; wsiadanie od przypadku do przypadku często prowadzi do kontuzji, a nawet mięśnioochwatu.

Pamiętajcie, że w razie Waszego wyjazdu koń potrzebuje opieki i zaufanej osoby, która się nim zajmie i mu pomoże w razie choroby itp

3) zaangażowanie:  posiadanie konia często wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, sporo czasu trzeba poświęcić zwierzakowi; wiele stajni jest położona dość daleko od miast, więc dochodzi nam tutaj kwestia dojazdu. Nawet jeśli nie chcemy trenować danej dyscypliny, to w dalszym ciągu należy zadbać i zapewnić zwierzakowi regularny ruch.

Zwierzaki te żyją długo, pamietajcie że to nie zabawka którą można zostawić po roku albo zapomnieć o niej w zimie, kiedy pogoda nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0