12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Porady: Kiedy koń się potyka

Data publikacji: 2019-01-02

 

Potykanie się zazwyczaj jest wynikiem słabej równowagi i kiepskich umiejętności jeździeckich osoby aktualnie dosiadającej wierzchowca - jeśli sami nie potrafimy siedzieć prosto i równo, bez utraty równowagi i kurczowego trzymania się wodzy, to nasz zwierzak ma bardzo utrudnione zadanie, aby poruszać się płynnie.

Wiele szkołkowych koni, które dużo pracują pod początkującymi osobami, potyka się nawet w trakcie spokojnych przejażdżek na lonży czy w zastępie; dlatego ważne jest, aby konie rekreacyjne były co jakiś czas jeżdżone przez osobę bardziej doświadczoną, która skoryguje ewentualne nieprawidłowości.

Jeśli jesteście właścicielem konia, który się często potyka (a to niebezpieczne zjawisko, potknięcie sie w galopie często prowadzi do upadku konia i poważnych obrażeń u jeźdźca), to warto przyjrzeć się swojej jeździe - czy nasz zwierzak nie jest kurczowo trzymany za pysk ? Czy potrafi poruszać się płynnie i elastycznie, z aktywną pracą zadu i grzbietu ? Czy posiada prawidłowo rozwiniętą muskulaturę ?

Dobrym rozwiązaniem jest praca na lonży, szczególnie przy użyciu dwóch lonży - taki system wymaga szkolenia u osoby doświadczonej, ale świetnie sprawdza się w efektywnej pracy z ziemi. Przydają się także ćwiczenia z użyciem drążków i koziołków, które wręcz wymuszają na koniu poprawne stawianie nóg i przy okazji wzmocnienie odpowiednich mięśni.

Konie często potykają się z powodu niewłaściwego kucia i sposobu prowadzenia kopyt - wielu kowali pozostawia długi pazur z przodu kopyta, jednocześnie obniżając piętkę. Nietrudno się domyśleć, że zwierzaki potykają się wtedy właściwie o własne kopyta, dodatkowo przeciążając ścięgna i więzadła - taki sposób kucia i werkowania rzadko jest korzystny dla układu ruchu. Jesli dolegliwości nasiliły się np.po zmianie kowala, to warto przyjrzeć się jego pracy i porównać jakość chodów konia wcześniej oraz aktualnie.

Częste potykanie to także jeden z objawów kilku chorób, także neurologicznych - chore zwierzaki tracą równowagę nawet podczas swobodnego spaceru po padokach. Takie zachowanie wymaga opieki weterynaryjnej i znalezienia źródła problemu, nie zawsze są to poważne dolegliwości.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0