12,832 pytań - 16,236 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: Kiedy koń się potyka

Data publikacji: 2019-01-02

 

Potykanie się zazwyczaj jest wynikiem słabej równowagi i kiepskich umiejętności jeździeckich osoby aktualnie dosiadającej wierzchowca - jeśli sami nie potrafimy siedzieć prosto i równo, bez utraty równowagi i kurczowego trzymania się wodzy, to nasz zwierzak ma bardzo utrudnione zadanie, aby poruszać się płynnie.

Wiele szkołkowych koni, które dużo pracują pod początkującymi osobami, potyka się nawet w trakcie spokojnych przejażdżek na lonży czy w zastępie; dlatego ważne jest, aby konie rekreacyjne były co jakiś czas jeżdżone przez osobę bardziej doświadczoną, która skoryguje ewentualne nieprawidłowości.

Jeśli jesteście właścicielem konia, który się często potyka (a to niebezpieczne zjawisko, potknięcie sie w galopie często prowadzi do upadku konia i poważnych obrażeń u jeźdźca), to warto przyjrzeć się swojej jeździe - czy nasz zwierzak nie jest kurczowo trzymany za pysk ? Czy potrafi poruszać się płynnie i elastycznie, z aktywną pracą zadu i grzbietu ? Czy posiada prawidłowo rozwiniętą muskulaturę ?

Dobrym rozwiązaniem jest praca na lonży, szczególnie przy użyciu dwóch lonży - taki system wymaga szkolenia u osoby doświadczonej, ale świetnie sprawdza się w efektywnej pracy z ziemi. Przydają się także ćwiczenia z użyciem drążków i koziołków, które wręcz wymuszają na koniu poprawne stawianie nóg i przy okazji wzmocnienie odpowiednich mięśni.

Konie często potykają się z powodu niewłaściwego kucia i sposobu prowadzenia kopyt - wielu kowali pozostawia długi pazur z przodu kopyta, jednocześnie obniżając piętkę. Nietrudno się domyśleć, że zwierzaki potykają się wtedy właściwie o własne kopyta, dodatkowo przeciążając ścięgna i więzadła - taki sposób kucia i werkowania rzadko jest korzystny dla układu ruchu. Jesli dolegliwości nasiliły się np.po zmianie kowala, to warto przyjrzeć się jego pracy i porównać jakość chodów konia wcześniej oraz aktualnie.

Częste potykanie to także jeden z objawów kilku chorób, także neurologicznych - chore zwierzaki tracą równowagę nawet podczas swobodnego spaceru po padokach. Takie zachowanie wymaga opieki weterynaryjnej i znalezienia źródła problemu, nie zawsze są to poważne dolegliwości.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0