12,439 pytań - 14,106 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Kiedy koń się potyka

Data publikacji: 2019-01-02

 

Potykanie się zazwyczaj jest wynikiem słabej równowagi i kiepskich umiejętności jeździeckich osoby aktualnie dosiadającej wierzchowca - jeśli sami nie potrafimy siedzieć prosto i równo, bez utraty równowagi i kurczowego trzymania się wodzy, to nasz zwierzak ma bardzo utrudnione zadanie, aby poruszać się płynnie.

Wiele szkołkowych koni, które dużo pracują pod początkującymi osobami, potyka się nawet w trakcie spokojnych przejażdżek na lonży czy w zastępie; dlatego ważne jest, aby konie rekreacyjne były co jakiś czas jeżdżone przez osobę bardziej doświadczoną, która skoryguje ewentualne nieprawidłowości.

Jeśli jesteście właścicielem konia, który się często potyka (a to niebezpieczne zjawisko, potknięcie sie w galopie często prowadzi do upadku konia i poważnych obrażeń u jeźdźca), to warto przyjrzeć się swojej jeździe - czy nasz zwierzak nie jest kurczowo trzymany za pysk ? Czy potrafi poruszać się płynnie i elastycznie, z aktywną pracą zadu i grzbietu ? Czy posiada prawidłowo rozwiniętą muskulaturę ?

Dobrym rozwiązaniem jest praca na lonży, szczególnie przy użyciu dwóch lonży - taki system wymaga szkolenia u osoby doświadczonej, ale świetnie sprawdza się w efektywnej pracy z ziemi. Przydają się także ćwiczenia z użyciem drążków i koziołków, które wręcz wymuszają na koniu poprawne stawianie nóg i przy okazji wzmocnienie odpowiednich mięśni.

Konie często potykają się z powodu niewłaściwego kucia i sposobu prowadzenia kopyt - wielu kowali pozostawia długi pazur z przodu kopyta, jednocześnie obniżając piętkę. Nietrudno się domyśleć, że zwierzaki potykają się wtedy właściwie o własne kopyta, dodatkowo przeciążając ścięgna i więzadła - taki sposób kucia i werkowania rzadko jest korzystny dla układu ruchu. Jesli dolegliwości nasiliły się np.po zmianie kowala, to warto przyjrzeć się jego pracy i porównać jakość chodów konia wcześniej oraz aktualnie.

Częste potykanie to także jeden z objawów kilku chorób, także neurologicznych - chore zwierzaki tracą równowagę nawet podczas swobodnego spaceru po padokach. Takie zachowanie wymaga opieki weterynaryjnej i znalezienia źródła problemu, nie zawsze są to poważne dolegliwości.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0