12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Porady: Kiedy koń się potyka

Data publikacji: 2019-01-02

 

Potykanie się zazwyczaj jest wynikiem słabej równowagi i kiepskich umiejętności jeździeckich osoby aktualnie dosiadającej wierzchowca - jeśli sami nie potrafimy siedzieć prosto i równo, bez utraty równowagi i kurczowego trzymania się wodzy, to nasz zwierzak ma bardzo utrudnione zadanie, aby poruszać się płynnie.

Wiele szkołkowych koni, które dużo pracują pod początkującymi osobami, potyka się nawet w trakcie spokojnych przejażdżek na lonży czy w zastępie; dlatego ważne jest, aby konie rekreacyjne były co jakiś czas jeżdżone przez osobę bardziej doświadczoną, która skoryguje ewentualne nieprawidłowości.

Jeśli jesteście właścicielem konia, który się często potyka (a to niebezpieczne zjawisko, potknięcie sie w galopie często prowadzi do upadku konia i poważnych obrażeń u jeźdźca), to warto przyjrzeć się swojej jeździe - czy nasz zwierzak nie jest kurczowo trzymany za pysk ? Czy potrafi poruszać się płynnie i elastycznie, z aktywną pracą zadu i grzbietu ? Czy posiada prawidłowo rozwiniętą muskulaturę ?

Dobrym rozwiązaniem jest praca na lonży, szczególnie przy użyciu dwóch lonży - taki system wymaga szkolenia u osoby doświadczonej, ale świetnie sprawdza się w efektywnej pracy z ziemi. Przydają się także ćwiczenia z użyciem drążków i koziołków, które wręcz wymuszają na koniu poprawne stawianie nóg i przy okazji wzmocnienie odpowiednich mięśni.

Konie często potykają się z powodu niewłaściwego kucia i sposobu prowadzenia kopyt - wielu kowali pozostawia długi pazur z przodu kopyta, jednocześnie obniżając piętkę. Nietrudno się domyśleć, że zwierzaki potykają się wtedy właściwie o własne kopyta, dodatkowo przeciążając ścięgna i więzadła - taki sposób kucia i werkowania rzadko jest korzystny dla układu ruchu. Jesli dolegliwości nasiliły się np.po zmianie kowala, to warto przyjrzeć się jego pracy i porównać jakość chodów konia wcześniej oraz aktualnie.

Częste potykanie to także jeden z objawów kilku chorób, także neurologicznych - chore zwierzaki tracą równowagę nawet podczas swobodnego spaceru po padokach. Takie zachowanie wymaga opieki weterynaryjnej i znalezienia źródła problemu, nie zawsze są to poważne dolegliwości.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0