13,057 pytań - 31,639 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Więcej łydki!

Data publikacji: 2018-12-24

 

Zacznijmy od opisu, jak wygląda idealna sylwetka w siodle:

- głowa trzymana prosto, wzrok skierowany przed siebie

- plecy proste, ale nie spięte; siedzimy luźno

- obydwie nogi leżą luźno po obydwu stronach siodła, siedzimy w najgłębszym miejscu siodła

- stopa oparta o strzemię, pięta lekko skierowana w dół; nogi lekko zrotowane w biodrach, do siodła przylega wewnętrzna część

- ręce zgięte w łokciach, dłonie postawione pionowo z kciukami skierowanymi w górę

 

Łydki są oparte o boki konia, ale nigdy nie są zakleszczone - swobodna pozycji nogi umożliwia mocniejszy nacisk, kiedy wymagany od konia wykonania elementu bądź zmiany chodu itd 

Często powielaną teorią w szkółkach jeździeckich jest przykaz stałego przyciskania łydek do końskich boków, a to bardzo poważny błąd, który szybko prowadzi do znieczulenia konia na tę pomoc jeździecką - łydki nie są odstawione od boków, ale też nie działają non stop. Fizycznie nie mamy możliwości stałego oddziaływania na boki konia, po prostu po pewnym czasie nasze nogi się męczą i przestają działać; konie powinny reagować na nasze subtelne pomoce, chociaż niestety w przypadku koni szkółkowych jest to bardzo trudne.

Zwierzaki te powinny same utrzymywać zadany chód i tempo, bez naszej ingerencji co krok; jeśli czujemy, że koń zwalnia to po prostu przykładamy mocniej łydki i wykonujemy półparadę, w celu aktywizacji wierzchowca.

Jeśli nasz koń nie reaguje na takie pomoce, to nigdy go nie kopiemy - lepszym rozwiązaniem jest użycie bata lub palcatu zaraz za łydką, połączone z mocniejszym naciskiem samych nóg. Postępujemy tak aż do uzyskania pożądanego efektu (czasem trzeba mocniej klepnąć zwierzaka batem, ale to i tak lepsza opcja niż kopanie po żebrach); kiedy koń ruszy/zmieni chód, od razu chwalimy i odpuszczamy nacisk.

Kiedy podczas jazdy konnej nie macie sił w nogach już po kilkunastu minutach, a wasz wierzchowiec coraz gorzej reaguje na próby zakłusowania czy zagalopowania, to oczywisty znak, że należy wrócić na kilka jazd na lonżę. Spróbujcie pojeździć bez strzemion (na lonży jest dużo łatwiej, bo skupicie się tylko na własnym dosiadzie), aby uzyskać swobodną pozycję nogi w siodle i tym samym nie wbijać pięt w boki konia w trakcie jazdy. 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0