12,813 pytań - 14,641 odpowiedzi - 829 komentarzy

Porady: Więcej łydki!

Data publikacji: 2018-12-24

 

Zacznijmy od opisu, jak wygląda idealna sylwetka w siodle:

- głowa trzymana prosto, wzrok skierowany przed siebie

- plecy proste, ale nie spięte; siedzimy luźno

- obydwie nogi leżą luźno po obydwu stronach siodła, siedzimy w najgłębszym miejscu siodła

- stopa oparta o strzemię, pięta lekko skierowana w dół; nogi lekko zrotowane w biodrach, do siodła przylega wewnętrzna część

- ręce zgięte w łokciach, dłonie postawione pionowo z kciukami skierowanymi w górę

 

Łydki są oparte o boki konia, ale nigdy nie są zakleszczone - swobodna pozycji nogi umożliwia mocniejszy nacisk, kiedy wymagany od konia wykonania elementu bądź zmiany chodu itd 

Często powielaną teorią w szkółkach jeździeckich jest przykaz stałego przyciskania łydek do końskich boków, a to bardzo poważny błąd, który szybko prowadzi do znieczulenia konia na tę pomoc jeździecką - łydki nie są odstawione od boków, ale też nie działają non stop. Fizycznie nie mamy możliwości stałego oddziaływania na boki konia, po prostu po pewnym czasie nasze nogi się męczą i przestają działać; konie powinny reagować na nasze subtelne pomoce, chociaż niestety w przypadku koni szkółkowych jest to bardzo trudne.

Zwierzaki te powinny same utrzymywać zadany chód i tempo, bez naszej ingerencji co krok; jeśli czujemy, że koń zwalnia to po prostu przykładamy mocniej łydki i wykonujemy półparadę, w celu aktywizacji wierzchowca.

Jeśli nasz koń nie reaguje na takie pomoce, to nigdy go nie kopiemy - lepszym rozwiązaniem jest użycie bata lub palcatu zaraz za łydką, połączone z mocniejszym naciskiem samych nóg. Postępujemy tak aż do uzyskania pożądanego efektu (czasem trzeba mocniej klepnąć zwierzaka batem, ale to i tak lepsza opcja niż kopanie po żebrach); kiedy koń ruszy/zmieni chód, od razu chwalimy i odpuszczamy nacisk.

Kiedy podczas jazdy konnej nie macie sił w nogach już po kilkunastu minutach, a wasz wierzchowiec coraz gorzej reaguje na próby zakłusowania czy zagalopowania, to oczywisty znak, że należy wrócić na kilka jazd na lonżę. Spróbujcie pojeździć bez strzemion (na lonży jest dużo łatwiej, bo skupicie się tylko na własnym dosiadzie), aby uzyskać swobodną pozycję nogi w siodle i tym samym nie wbijać pięt w boki konia w trakcie jazdy. 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0