12,439 pytań - 14,106 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Więcej łydki!

Data publikacji: 2018-12-24

 

Zacznijmy od opisu, jak wygląda idealna sylwetka w siodle:

- głowa trzymana prosto, wzrok skierowany przed siebie

- plecy proste, ale nie spięte; siedzimy luźno

- obydwie nogi leżą luźno po obydwu stronach siodła, siedzimy w najgłębszym miejscu siodła

- stopa oparta o strzemię, pięta lekko skierowana w dół; nogi lekko zrotowane w biodrach, do siodła przylega wewnętrzna część

- ręce zgięte w łokciach, dłonie postawione pionowo z kciukami skierowanymi w górę

 

Łydki są oparte o boki konia, ale nigdy nie są zakleszczone - swobodna pozycji nogi umożliwia mocniejszy nacisk, kiedy wymagany od konia wykonania elementu bądź zmiany chodu itd 

Często powielaną teorią w szkółkach jeździeckich jest przykaz stałego przyciskania łydek do końskich boków, a to bardzo poważny błąd, który szybko prowadzi do znieczulenia konia na tę pomoc jeździecką - łydki nie są odstawione od boków, ale też nie działają non stop. Fizycznie nie mamy możliwości stałego oddziaływania na boki konia, po prostu po pewnym czasie nasze nogi się męczą i przestają działać; konie powinny reagować na nasze subtelne pomoce, chociaż niestety w przypadku koni szkółkowych jest to bardzo trudne.

Zwierzaki te powinny same utrzymywać zadany chód i tempo, bez naszej ingerencji co krok; jeśli czujemy, że koń zwalnia to po prostu przykładamy mocniej łydki i wykonujemy półparadę, w celu aktywizacji wierzchowca.

Jeśli nasz koń nie reaguje na takie pomoce, to nigdy go nie kopiemy - lepszym rozwiązaniem jest użycie bata lub palcatu zaraz za łydką, połączone z mocniejszym naciskiem samych nóg. Postępujemy tak aż do uzyskania pożądanego efektu (czasem trzeba mocniej klepnąć zwierzaka batem, ale to i tak lepsza opcja niż kopanie po żebrach); kiedy koń ruszy/zmieni chód, od razu chwalimy i odpuszczamy nacisk.

Kiedy podczas jazdy konnej nie macie sił w nogach już po kilkunastu minutach, a wasz wierzchowiec coraz gorzej reaguje na próby zakłusowania czy zagalopowania, to oczywisty znak, że należy wrócić na kilka jazd na lonżę. Spróbujcie pojeździć bez strzemion (na lonży jest dużo łatwiej, bo skupicie się tylko na własnym dosiadzie), aby uzyskać swobodną pozycję nogi w siodle i tym samym nie wbijać pięt w boki konia w trakcie jazdy. 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0