12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

Data publikacji: 2018-12-18

 

Na początkowym etapie nauki jazdy konnej, zaraz po opanowaniu podstaw na lonży, właściwie każdy jeździec trafia na zorganizowane zajęcia w zastępie. Właściciele ośrodków często decydują się na takie rozwiązanie z uwagi na oszczędność czasu - jednocześnie pracuje kilka koni, przez co zysk z jednej godziny jest kilkukrotnie większy niż w przypadku jazd indywidualnych (które są odpowiednio droższe).

Jazda w zastępie wcale nie musi być nudna, wszystko zależy od kreatywności instruktora :)

Pamiętajcie jednak o kilku podstawowych zasadach: 

  • nigdy nie dojeżdżamy do zadu konia znajdującego się bezpośrednio przed nami: optymalna odległość to taka, kiedy widzimy tylne kopyta konia przed nami
  • absolutnie zabronione jest wyprzedzanie koni oraz ściganie się! Takie sytuacje są wyjatkowo niebezpieczne i zagrażają pozostałym uczestnikom zastępu
  •  nigdy nie zatrzymujemy się bez uprzedzenia: zawsze zgłaszamy potrzebę zatrzymania się (poprawienie strzemienia, utrata równowagi itp) instruktorowi prowadzącemu zajęcia
  • każdy jeździec jest zobowiązany do wykonywania poleceń instruktora, nie można doprowadzać do sytuacji kiedy pierwszy koń rozpoczął galop, a pozostałe wierzchowce zostają daleko w tyle - praktycznie zawsze konie będą chciały dołączyć do przewodnika zastępu, przez co mogą znaleźć się poza kontrolą
  • nie wstrzymujemy specjalnie naszego konia, aby dokłusować lub dogalopować do poprzedniego; poruszamy się zgodnie z narzuconym chodem i kierunkiem
  • jeśli czujecie się gorzej i nie chcecie już uczestniczyć w lekcji jazdy konnej, od razu zgłoście ten problem instruktorowi
  • nie zmieniajcie szyku zastępu bez konsultacji z instuktorem, konie są ustawione zgodnie z preferencjami: niektóre konie nie nadają się na prowadzące, zwierzaki mają też swoje sympatie i antypatie
  • zastęp jest mniej wymagający niż samodzielna jazda, ale w dalszym ciągu należy być skupionym na swoim zwierzaku oraz obserwować otoczenie wokół nas; taka jazda też ma swoje korzyści, więc warto się zaangażować w lekcję :)
comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0