12,841 pytań - 16,861 odpowiedzi - 933 komentarzy

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

Data publikacji: 2018-12-18

 

Na początkowym etapie nauki jazdy konnej, zaraz po opanowaniu podstaw na lonży, właściwie każdy jeździec trafia na zorganizowane zajęcia w zastępie. Właściciele ośrodków często decydują się na takie rozwiązanie z uwagi na oszczędność czasu - jednocześnie pracuje kilka koni, przez co zysk z jednej godziny jest kilkukrotnie większy niż w przypadku jazd indywidualnych (które są odpowiednio droższe).

Jazda w zastępie wcale nie musi być nudna, wszystko zależy od kreatywności instruktora :)

Pamiętajcie jednak o kilku podstawowych zasadach: 

  • nigdy nie dojeżdżamy do zadu konia znajdującego się bezpośrednio przed nami: optymalna odległość to taka, kiedy widzimy tylne kopyta konia przed nami
  • absolutnie zabronione jest wyprzedzanie koni oraz ściganie się! Takie sytuacje są wyjatkowo niebezpieczne i zagrażają pozostałym uczestnikom zastępu
  •  nigdy nie zatrzymujemy się bez uprzedzenia: zawsze zgłaszamy potrzebę zatrzymania się (poprawienie strzemienia, utrata równowagi itp) instruktorowi prowadzącemu zajęcia
  • każdy jeździec jest zobowiązany do wykonywania poleceń instruktora, nie można doprowadzać do sytuacji kiedy pierwszy koń rozpoczął galop, a pozostałe wierzchowce zostają daleko w tyle - praktycznie zawsze konie będą chciały dołączyć do przewodnika zastępu, przez co mogą znaleźć się poza kontrolą
  • nie wstrzymujemy specjalnie naszego konia, aby dokłusować lub dogalopować do poprzedniego; poruszamy się zgodnie z narzuconym chodem i kierunkiem
  • jeśli czujecie się gorzej i nie chcecie już uczestniczyć w lekcji jazdy konnej, od razu zgłoście ten problem instruktorowi
  • nie zmieniajcie szyku zastępu bez konsultacji z instuktorem, konie są ustawione zgodnie z preferencjami: niektóre konie nie nadają się na prowadzące, zwierzaki mają też swoje sympatie i antypatie
  • zastęp jest mniej wymagający niż samodzielna jazda, ale w dalszym ciągu należy być skupionym na swoim zwierzaku oraz obserwować otoczenie wokół nas; taka jazda też ma swoje korzyści, więc warto się zaangażować w lekcję :)
comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0