12,972 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynaria: Alergie u koni

Data publikacji: 2015-07-23

 

Zacznijmy od tego, że alergia jest reakcją układu odpornościowego na daną substancję. Może występować u koni w każdym wieku. Alergia jest zwykle widoczna na skórze/w układzie oddechowym zależnie od jej typu, typu konia i jego wieku.

Rekcja alergiczna może wystąpić od praktycznie wszystkiego, np. mnie się raz spytano, czy nie jestem uczulona na plastry na rany, aczkolwiek alergie najczęściej występują od:
- pyłu, pleśni i pyłków kwiatowych,
ugryzień owadów,
zaaplikowanych bądź dotkniętych na/przez konia produktów/chemikaliów,
szczepień, szkodliwych roślin, transfuzji krwi, 
rzadziej od jedzenia.


Rekcja alergiczna może być słabo widoczna i mało przeszkadzająca koniowi, ale zależnie od typu może być też bardzo mocna i zagrażać życiu konia.

Reakcje alergiczne mogą być różne, ale najczęstsze to:
wypadanie włosów,
małe guzy na ciele,
swędzące i czerwone krosty,
trudności z oddychaniem, kaszel, szczególna trudność przy wydychaniu powietrza,
w ciężkich przypadkach anafilaktyczny szok.
Większość weterynarzy-dermatologów twierdzi, że rekcje alergiczne spowodowane przez jedzenie czy trujące rośliny są od kontaktu z daną substancją, a nie od jej zjedzenia, a więc miejcie na uwadze to, co zostawiacie w zasięgu koni.

 Gdy będziesz przez telefon opisywać przypadek alergii weterynarzowi będziesz musiał/a mu powiedzieć:
- w jakich warunkach twój koń żyje (tyle i tyle czasu w boksie, ileś tam na pastwisku, jakim pastwisku itd.),
podać podstawowe informacje o koniu, szczególnie ważny będzie jego wiek,
opisać zachowanie organizmu konia w poszczególnych porach roku,
opisać reakcję alergiczną (jej wygląd, miejsce, datę rozpoczęcia).
Alergie u koni najlepiej rozwijają się w wieku od 7 do 10 lat.

 Badania które prawdopodobnie będzie trzeba zrobić w przyszłości to:
biopsja uszkodzenia i badanie mikroskopowe w celu wykluczenia innych przyczyn, takich jak nowotwory, zakażenia i pasożyty,
- alergiczne testy krwi,
- badanie alergiczne skóry.
Dodam, że wszytko jest dość kosztowne.

Leczenie i zapobiegnie alergiom. 
Najważniejsze jest leczenie według zaleceń lekarza weterynarii. Dwoma głównymi sposobami leczenia alergii jest zapobieganie i podawanie kortykosteroidów. Leki przeciwhistaminowe także mogą być pomocne. Główne sposoby zapobiegania to:
pilnowanie odpowiedniej jakości i czystości siana,
używanie medycznych specyfików, np. szamponów, 
zakładanie derek i masek przeciw owadom,
podawanie suplementów np. czegoś zawierającego tłuszcze omega-3, aby pomóc systemowi immunologicznemu.
Zwykle alergie nie zagrażają życiu konia. Kluczem do komfortowego życia konia jest usunięcie zagrożeń i zapobieganie im.

 

Ela/ Princess Redaktor

 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0