12,835 pytań - 16,350 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: konie rasy Tinker

Data publikacji: 2018-12-06

 

Tinkery ( w swojej ojczyźnie znane pod nazwą gypsy cob/irish tinker) są stosunkowo młodą rasą, wywodzacą się z terenów Wielkiej Brytani - można je tam spotkać głównie wśród Romów; sama nazwa tiner jest uznawana za obraźliwą wśród tamtejszej ludności, bo oznacza marnego konia oddawanego na rzeź za bezcen. 

Rasa ta powstała przy udziale koni ras welsh cob, shire czy clydeslade, co wiele już mówi o pokroju tych zwierzaków:

- wzrost ok.140-170cm: mniejsze konie są nazywane gypsy cob, te większe gypsy vanner

- mocna budowa ciała

- kształtny i szlachetny łeb

- obfita grzywa i ogon

- obfite szczotki pęcinowe

- w przeważającej większości maść srokata (inne maści występują wyjątkowo rzadko)

- często występuje rybie oko

 

Konie tej rasy charakteryzują się przede wszystkim spokojem i opanowaniem, przez co są cenionymi towarzyszami jeźdźców; sprawdzają się jako konie rekreacyjne oraz terapeutyczne (te mniejsze osobniki). Są wytrzymałe, terenowe przejażdżki są wyjątkowo przyjemne na koniach tej rasy; dobrze odnajdują się także w ciągnięciu lekkich bryczek. Szybko się uczą, ale nie są knąbrne i uparte - rzadko się płoszą, szybko adaptują się do nowych sytuacji.

Z powodzeniem startują w niskich klasach konkursów ujeżdżeniowych (L/P) oraz zawodach skokowych, bez problemu poradzą sobie z przejazdami na odznaki jeździeckie.

Na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, ale przez obecność obfitych szczotek są bardziej narażone na grudę (trzeba pamiętać o regularnej obserwacji i czystości w boksie); tinkery świetnie radzą sobie w chowie bezstajennym, na zimę zarastają długim i gęstym futrem, przez co dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne. Świetnie wykorzystują paszę, są ekonomiczne w utrzymaniu przy zachowaniu prawidłowych warunków chowu. 

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0