12,869 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Hodowla: konie rasy Tinker

Data publikacji: 2018-12-06

 

Tinkery ( w swojej ojczyźnie znane pod nazwą gypsy cob/irish tinker) są stosunkowo młodą rasą, wywodzacą się z terenów Wielkiej Brytani - można je tam spotkać głównie wśród Romów; sama nazwa tiner jest uznawana za obraźliwą wśród tamtejszej ludności, bo oznacza marnego konia oddawanego na rzeź za bezcen. 

Rasa ta powstała przy udziale koni ras welsh cob, shire czy clydeslade, co wiele już mówi o pokroju tych zwierzaków:

- wzrost ok.140-170cm: mniejsze konie są nazywane gypsy cob, te większe gypsy vanner

- mocna budowa ciała

- kształtny i szlachetny łeb

- obfita grzywa i ogon

- obfite szczotki pęcinowe

- w przeważającej większości maść srokata (inne maści występują wyjątkowo rzadko)

- często występuje rybie oko

 

Konie tej rasy charakteryzują się przede wszystkim spokojem i opanowaniem, przez co są cenionymi towarzyszami jeźdźców; sprawdzają się jako konie rekreacyjne oraz terapeutyczne (te mniejsze osobniki). Są wytrzymałe, terenowe przejażdżki są wyjątkowo przyjemne na koniach tej rasy; dobrze odnajdują się także w ciągnięciu lekkich bryczek. Szybko się uczą, ale nie są knąbrne i uparte - rzadko się płoszą, szybko adaptują się do nowych sytuacji.

Z powodzeniem startują w niskich klasach konkursów ujeżdżeniowych (L/P) oraz zawodach skokowych, bez problemu poradzą sobie z przejazdami na odznaki jeździeckie.

Na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, ale przez obecność obfitych szczotek są bardziej narażone na grudę (trzeba pamiętać o regularnej obserwacji i czystości w boksie); tinkery świetnie radzą sobie w chowie bezstajennym, na zimę zarastają długim i gęstym futrem, przez co dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne. Świetnie wykorzystują paszę, są ekonomiczne w utrzymaniu przy zachowaniu prawidłowych warunków chowu. 

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0