12,818 pytań - 14,705 odpowiedzi - 850 komentarzy

Hodowla: konie rasy Tinker

Data publikacji: 2018-12-06

 

Tinkery ( w swojej ojczyźnie znane pod nazwą gypsy cob/irish tinker) są stosunkowo młodą rasą, wywodzacą się z terenów Wielkiej Brytani - można je tam spotkać głównie wśród Romów; sama nazwa tiner jest uznawana za obraźliwą wśród tamtejszej ludności, bo oznacza marnego konia oddawanego na rzeź za bezcen. 

Rasa ta powstała przy udziale koni ras welsh cob, shire czy clydeslade, co wiele już mówi o pokroju tych zwierzaków:

- wzrost ok.140-170cm: mniejsze konie są nazywane gypsy cob, te większe gypsy vanner

- mocna budowa ciała

- kształtny i szlachetny łeb

- obfita grzywa i ogon

- obfite szczotki pęcinowe

- w przeważającej większości maść srokata (inne maści występują wyjątkowo rzadko)

- często występuje rybie oko

 

Konie tej rasy charakteryzują się przede wszystkim spokojem i opanowaniem, przez co są cenionymi towarzyszami jeźdźców; sprawdzają się jako konie rekreacyjne oraz terapeutyczne (te mniejsze osobniki). Są wytrzymałe, terenowe przejażdżki są wyjątkowo przyjemne na koniach tej rasy; dobrze odnajdują się także w ciągnięciu lekkich bryczek. Szybko się uczą, ale nie są knąbrne i uparte - rzadko się płoszą, szybko adaptują się do nowych sytuacji.

Z powodzeniem startują w niskich klasach konkursów ujeżdżeniowych (L/P) oraz zawodach skokowych, bez problemu poradzą sobie z przejazdami na odznaki jeździeckie.

Na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, ale przez obecność obfitych szczotek są bardziej narażone na grudę (trzeba pamiętać o regularnej obserwacji i czystości w boksie); tinkery świetnie radzą sobie w chowie bezstajennym, na zimę zarastają długim i gęstym futrem, przez co dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne. Świetnie wykorzystują paszę, są ekonomiczne w utrzymaniu przy zachowaniu prawidłowych warunków chowu. 

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0