12,811 pytań - 14,483 odpowiedzi - 827 komentarzy

Porady: Kiedy koń capluje

Data publikacji: 2018-11-30

 

Caplowanie to nerwowe przebieranie nogami w miejscu w trakcie stępowania, z boku wyraźnie widzimy, że prawidłowy czterotaktowy rytm tego chodu jest zaburzony. Koń stawia nogi nierówno, kroki są krótkie i urwane, cała sylwetka konia jest spięta. Jeźdźcy odruchowo wtedy ściągają wodze i usztywniają swoje ciało, co powoduje jeszcze większą frustrację naszego zwierzaka.

Konie caplują, bo po prostu chcą się szybciej przemieszać niż im na to pozwalamy w danym momencie; taki stan zazwyczaj wynika z nadmiernej ilości energii (przerwa w regularnym ruchu pod siodłem i zbyt duża ilość owsa w diecie bądź innych energetycznych składników to najczęstsze czynniki) bądź innych nietypowych sytuacji, chociażby w trakcie terenowej wycieczki, kiedy towarzyszące konie znajdują się zbyt daleko.

Warto o tym pamiętać, bo caplowania nie da się oduczyć - możemy tylko pracować nad ogólnym uspokojeniem i zrównoważeniem konia, poprzez regularną jazdę pod siodłem czy na lonży oraz dostosowaniem menu do wykonywanej pracy. 

Jak się zachować w sytuacji, kiedy koń capluje:

- siadamy mocniej w siodło, ale nie blokujemy bioder, nie zakleszczamy się w siodle

- utrzymujemy normalny,stały kontakt na wodzy

- wykonujemy kilka ćwiczeń w stępie, aby poprawić koncentrację: ósemki, serpentyny, ustępowania, przesuwanie zadu do wewnątrz koła, przejazd przez drążki

- jeśli wsiadamy na konia po dłuższej przerwie, zdecydowanie warto go występować 10min spacerując w ręce a następnie wylonżować (pamiętajcie jednak o rozsądku, zbyt duży wysiłek po przerwie prowadzi do kontuzji i mięśnioochwatu!)

- profilaktycznie sprawdzamy dopasowanie sprzętu oraz stan grzbietu naszego wierzchowca, niektóre konie bronią się w ten sposób przed bólem i dyskomfortem

 

Wiele temperamentnych koni capluje, bo niecierpliwi się w oczekiwaniu na sygnał do kolejnego zadania, np.zagalopowania; wtedy warto zaskoczyć konia i poprosić o wykonanie zupełnie innego elementu, wystarczy się zatrzymać i cofnąć kilka kroków. Jeźdźcy bardziej zaawansowani mogą popracować wtedy nad chodami bocznymi, które świetnie gimnastykują zwierzaka oraz zmuszają go do koncentracji nad zadaniem, a nie caplowaniem.

Za każdy poprawny i rytmiczny stęp nagradzajmy konia, oddanie wodzy czy cukierek są zawsze dobrym motywatorem dla wierzchowca.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0