12,698 pytań - 14,265 odpowiedzi - 824 komentarzy

Porady: Kiedy koń capluje

Data publikacji: 2018-11-30

 

Caplowanie to nerwowe przebieranie nogami w miejscu w trakcie stępowania, z boku wyraźnie widzimy, że prawidłowy czterotaktowy rytm tego chodu jest zaburzony. Koń stawia nogi nierówno, kroki są krótkie i urwane, cała sylwetka konia jest spięta. Jeźdźcy odruchowo wtedy ściągają wodze i usztywniają swoje ciało, co powoduje jeszcze większą frustrację naszego zwierzaka.

Konie caplują, bo po prostu chcą się szybciej przemieszać niż im na to pozwalamy w danym momencie; taki stan zazwyczaj wynika z nadmiernej ilości energii (przerwa w regularnym ruchu pod siodłem i zbyt duża ilość owsa w diecie bądź innych energetycznych składników to najczęstsze czynniki) bądź innych nietypowych sytuacji, chociażby w trakcie terenowej wycieczki, kiedy towarzyszące konie znajdują się zbyt daleko.

Warto o tym pamiętać, bo caplowania nie da się oduczyć - możemy tylko pracować nad ogólnym uspokojeniem i zrównoważeniem konia, poprzez regularną jazdę pod siodłem czy na lonży oraz dostosowaniem menu do wykonywanej pracy. 

Jak się zachować w sytuacji, kiedy koń capluje:

- siadamy mocniej w siodło, ale nie blokujemy bioder, nie zakleszczamy się w siodle

- utrzymujemy normalny,stały kontakt na wodzy

- wykonujemy kilka ćwiczeń w stępie, aby poprawić koncentrację: ósemki, serpentyny, ustępowania, przesuwanie zadu do wewnątrz koła, przejazd przez drążki

- jeśli wsiadamy na konia po dłuższej przerwie, zdecydowanie warto go występować 10min spacerując w ręce a następnie wylonżować (pamiętajcie jednak o rozsądku, zbyt duży wysiłek po przerwie prowadzi do kontuzji i mięśnioochwatu!)

- profilaktycznie sprawdzamy dopasowanie sprzętu oraz stan grzbietu naszego wierzchowca, niektóre konie bronią się w ten sposób przed bólem i dyskomfortem

 

Wiele temperamentnych koni capluje, bo niecierpliwi się w oczekiwaniu na sygnał do kolejnego zadania, np.zagalopowania; wtedy warto zaskoczyć konia i poprosić o wykonanie zupełnie innego elementu, wystarczy się zatrzymać i cofnąć kilka kroków. Jeźdźcy bardziej zaawansowani mogą popracować wtedy nad chodami bocznymi, które świetnie gimnastykują zwierzaka oraz zmuszają go do koncentracji nad zadaniem, a nie caplowaniem.

Za każdy poprawny i rytmiczny stęp nagradzajmy konia, oddanie wodzy czy cukierek są zawsze dobrym motywatorem dla wierzchowca.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0