12,880 pytań - 31,547 odpowiedzi - 969 komentarzy

Porady: Kiedy koń capluje

Data publikacji: 2018-11-30

 

Caplowanie to nerwowe przebieranie nogami w miejscu w trakcie stępowania, z boku wyraźnie widzimy, że prawidłowy czterotaktowy rytm tego chodu jest zaburzony. Koń stawia nogi nierówno, kroki są krótkie i urwane, cała sylwetka konia jest spięta. Jeźdźcy odruchowo wtedy ściągają wodze i usztywniają swoje ciało, co powoduje jeszcze większą frustrację naszego zwierzaka.

Konie caplują, bo po prostu chcą się szybciej przemieszać niż im na to pozwalamy w danym momencie; taki stan zazwyczaj wynika z nadmiernej ilości energii (przerwa w regularnym ruchu pod siodłem i zbyt duża ilość owsa w diecie bądź innych energetycznych składników to najczęstsze czynniki) bądź innych nietypowych sytuacji, chociażby w trakcie terenowej wycieczki, kiedy towarzyszące konie znajdują się zbyt daleko.

Warto o tym pamiętać, bo caplowania nie da się oduczyć - możemy tylko pracować nad ogólnym uspokojeniem i zrównoważeniem konia, poprzez regularną jazdę pod siodłem czy na lonży oraz dostosowaniem menu do wykonywanej pracy. 

Jak się zachować w sytuacji, kiedy koń capluje:

- siadamy mocniej w siodło, ale nie blokujemy bioder, nie zakleszczamy się w siodle

- utrzymujemy normalny,stały kontakt na wodzy

- wykonujemy kilka ćwiczeń w stępie, aby poprawić koncentrację: ósemki, serpentyny, ustępowania, przesuwanie zadu do wewnątrz koła, przejazd przez drążki

- jeśli wsiadamy na konia po dłuższej przerwie, zdecydowanie warto go występować 10min spacerując w ręce a następnie wylonżować (pamiętajcie jednak o rozsądku, zbyt duży wysiłek po przerwie prowadzi do kontuzji i mięśnioochwatu!)

- profilaktycznie sprawdzamy dopasowanie sprzętu oraz stan grzbietu naszego wierzchowca, niektóre konie bronią się w ten sposób przed bólem i dyskomfortem

 

Wiele temperamentnych koni capluje, bo niecierpliwi się w oczekiwaniu na sygnał do kolejnego zadania, np.zagalopowania; wtedy warto zaskoczyć konia i poprosić o wykonanie zupełnie innego elementu, wystarczy się zatrzymać i cofnąć kilka kroków. Jeźdźcy bardziej zaawansowani mogą popracować wtedy nad chodami bocznymi, które świetnie gimnastykują zwierzaka oraz zmuszają go do koncentracji nad zadaniem, a nie caplowaniem.

Za każdy poprawny i rytmiczny stęp nagradzajmy konia, oddanie wodzy czy cukierek są zawsze dobrym motywatorem dla wierzchowca.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0