12,382 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Kiedy koń capluje

Data publikacji: 2018-11-30

 

Caplowanie to nerwowe przebieranie nogami w miejscu w trakcie stępowania, z boku wyraźnie widzimy, że prawidłowy czterotaktowy rytm tego chodu jest zaburzony. Koń stawia nogi nierówno, kroki są krótkie i urwane, cała sylwetka konia jest spięta. Jeźdźcy odruchowo wtedy ściągają wodze i usztywniają swoje ciało, co powoduje jeszcze większą frustrację naszego zwierzaka.

Konie caplują, bo po prostu chcą się szybciej przemieszać niż im na to pozwalamy w danym momencie; taki stan zazwyczaj wynika z nadmiernej ilości energii (przerwa w regularnym ruchu pod siodłem i zbyt duża ilość owsa w diecie bądź innych energetycznych składników to najczęstsze czynniki) bądź innych nietypowych sytuacji, chociażby w trakcie terenowej wycieczki, kiedy towarzyszące konie znajdują się zbyt daleko.

Warto o tym pamiętać, bo caplowania nie da się oduczyć - możemy tylko pracować nad ogólnym uspokojeniem i zrównoważeniem konia, poprzez regularną jazdę pod siodłem czy na lonży oraz dostosowaniem menu do wykonywanej pracy. 

Jak się zachować w sytuacji, kiedy koń capluje:

- siadamy mocniej w siodło, ale nie blokujemy bioder, nie zakleszczamy się w siodle

- utrzymujemy normalny,stały kontakt na wodzy

- wykonujemy kilka ćwiczeń w stępie, aby poprawić koncentrację: ósemki, serpentyny, ustępowania, przesuwanie zadu do wewnątrz koła, przejazd przez drążki

- jeśli wsiadamy na konia po dłuższej przerwie, zdecydowanie warto go występować 10min spacerując w ręce a następnie wylonżować (pamiętajcie jednak o rozsądku, zbyt duży wysiłek po przerwie prowadzi do kontuzji i mięśnioochwatu!)

- profilaktycznie sprawdzamy dopasowanie sprzętu oraz stan grzbietu naszego wierzchowca, niektóre konie bronią się w ten sposób przed bólem i dyskomfortem

 

Wiele temperamentnych koni capluje, bo niecierpliwi się w oczekiwaniu na sygnał do kolejnego zadania, np.zagalopowania; wtedy warto zaskoczyć konia i poprosić o wykonanie zupełnie innego elementu, wystarczy się zatrzymać i cofnąć kilka kroków. Jeźdźcy bardziej zaawansowani mogą popracować wtedy nad chodami bocznymi, które świetnie gimnastykują zwierzaka oraz zmuszają go do koncentracji nad zadaniem, a nie caplowaniem.

Za każdy poprawny i rytmiczny stęp nagradzajmy konia, oddanie wodzy czy cukierek są zawsze dobrym motywatorem dla wierzchowca.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0