12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Data publikacji: 2018-11-27

 

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną jeździecką, dlatego właściwie w każdej szkółce jest prowadzona nauka pokonywania przeszkód, oczywiście na różnym stopniu zaawansowania. Ta umiejętność przydaje się chociażby w trakcie wyjazdu w teren, gdzie możemy spotkać powalone drzewa czy strumyki, które nasz zwierzak postanowi pokonać susem - dlatego każdemu przydaje się umiejętność zachowania równowagi w trakcie skoku.

W trakcie nauki jazdy konnej zawsze warto uzbroić się w cierpliwość, iść do przodu małymi kroczkami - nie warto rozpoczynać skoków od próby pokonania metrowej stacjonaty.

Aby w ogóle myśleć o skokach, należy najpierw opanować jazdę w półsiadzie w każdym chodzie - wasza postawa powinna być stabilna i prosta, działanie ręki niezależnie od działa - nie należy wisieć na pysku czy szukać równowagi na wodzach (na dosiad zawsze polecamy lonże!). Zacznijcie ćwiczyć na drążkach, później na wyższych koziołkach - przede wszystkim w galopie, to bardzo pomaga podczas skoków. Dobrym ćwiczeniem jest ułożenie drążków na kole, co wpływa pozytywnie zarówno na konia (poprawa zaangażowania zadu) oraz na naszą koordynację pomocy i zachowanie prawidłowej postawy.

Jeśli czujecie się już pewnie, warto spróbować pokonać niską kopertę z kłusa kilka razy - wystarczy lekki półsiad. Niskie wysokości nie wymagają sporego odbicia, więc nie ma potrzeby leżeć na szyi wierzchowca, jedynie odciążamy grzbiet. Wysokość przeszkód zawsze zwiększamy stopniowo, w miarę wzrostu pewności siebie i naszych umiejętności - pamiętajcie, że liczy się jakość i styl skoku, a nie samo pokonanie przeszkody.

Wielu trenerów szkoli swoich zawodników, zalecając skoki bez wodzy, z rękami wyciągniętymi w bok - takie ćwiczenie jest bardzo skuteczne, ale wymaga obecności instruktora oraz zrównoważonego koia, który spokojnie pokonuje przeszkody. Dzięki takiemu treningowi, szybko wyczujemy prawidłową postawę w trakcie skoku, gdyż brak wodzy skutecznie uniemożliwi nam szukania równowagi na pysku - dla ułatwienia możemy przewiązać uwiąz wokół końskiej szyi i wspomagać się nim na początku.

Dobrym ćwiczeniem poprawiającym naszą równowahgę jest ustawienie szeregu, chociażby złożonego z kilku niskich kopert lub stacjonat - skumulowanie kilku skoków w krótkim czasie pozytywnie wpływa na naszą koncentrację i zachowanie dobrej sylwetki.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0