12,811 pytań - 14,483 odpowiedzi - 827 komentarzy

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Data publikacji: 2018-11-27

 

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną jeździecką, dlatego właściwie w każdej szkółce jest prowadzona nauka pokonywania przeszkód, oczywiście na różnym stopniu zaawansowania. Ta umiejętność przydaje się chociażby w trakcie wyjazdu w teren, gdzie możemy spotkać powalone drzewa czy strumyki, które nasz zwierzak postanowi pokonać susem - dlatego każdemu przydaje się umiejętność zachowania równowagi w trakcie skoku.

W trakcie nauki jazdy konnej zawsze warto uzbroić się w cierpliwość, iść do przodu małymi kroczkami - nie warto rozpoczynać skoków od próby pokonania metrowej stacjonaty.

Aby w ogóle myśleć o skokach, należy najpierw opanować jazdę w półsiadzie w każdym chodzie - wasza postawa powinna być stabilna i prosta, działanie ręki niezależnie od działa - nie należy wisieć na pysku czy szukać równowagi na wodzach (na dosiad zawsze polecamy lonże!). Zacznijcie ćwiczyć na drążkach, później na wyższych koziołkach - przede wszystkim w galopie, to bardzo pomaga podczas skoków. Dobrym ćwiczeniem jest ułożenie drążków na kole, co wpływa pozytywnie zarówno na konia (poprawa zaangażowania zadu) oraz na naszą koordynację pomocy i zachowanie prawidłowej postawy.

Jeśli czujecie się już pewnie, warto spróbować pokonać niską kopertę z kłusa kilka razy - wystarczy lekki półsiad. Niskie wysokości nie wymagają sporego odbicia, więc nie ma potrzeby leżeć na szyi wierzchowca, jedynie odciążamy grzbiet. Wysokość przeszkód zawsze zwiększamy stopniowo, w miarę wzrostu pewności siebie i naszych umiejętności - pamiętajcie, że liczy się jakość i styl skoku, a nie samo pokonanie przeszkody.

Wielu trenerów szkoli swoich zawodników, zalecając skoki bez wodzy, z rękami wyciągniętymi w bok - takie ćwiczenie jest bardzo skuteczne, ale wymaga obecności instruktora oraz zrównoważonego koia, który spokojnie pokonuje przeszkody. Dzięki takiemu treningowi, szybko wyczujemy prawidłową postawę w trakcie skoku, gdyż brak wodzy skutecznie uniemożliwi nam szukania równowagi na pysku - dla ułatwienia możemy przewiązać uwiąz wokół końskiej szyi i wspomagać się nim na początku.

Dobrym ćwiczeniem poprawiającym naszą równowahgę jest ustawienie szeregu, chociażby złożonego z kilku niskich kopert lub stacjonat - skumulowanie kilku skoków w krótkim czasie pozytywnie wpływa na naszą koncentrację i zachowanie dobrej sylwetki.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0