12,384 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Data publikacji: 2018-11-27

 

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną jeździecką, dlatego właściwie w każdej szkółce jest prowadzona nauka pokonywania przeszkód, oczywiście na różnym stopniu zaawansowania. Ta umiejętność przydaje się chociażby w trakcie wyjazdu w teren, gdzie możemy spotkać powalone drzewa czy strumyki, które nasz zwierzak postanowi pokonać susem - dlatego każdemu przydaje się umiejętność zachowania równowagi w trakcie skoku.

W trakcie nauki jazdy konnej zawsze warto uzbroić się w cierpliwość, iść do przodu małymi kroczkami - nie warto rozpoczynać skoków od próby pokonania metrowej stacjonaty.

Aby w ogóle myśleć o skokach, należy najpierw opanować jazdę w półsiadzie w każdym chodzie - wasza postawa powinna być stabilna i prosta, działanie ręki niezależnie od działa - nie należy wisieć na pysku czy szukać równowagi na wodzach (na dosiad zawsze polecamy lonże!). Zacznijcie ćwiczyć na drążkach, później na wyższych koziołkach - przede wszystkim w galopie, to bardzo pomaga podczas skoków. Dobrym ćwiczeniem jest ułożenie drążków na kole, co wpływa pozytywnie zarówno na konia (poprawa zaangażowania zadu) oraz na naszą koordynację pomocy i zachowanie prawidłowej postawy.

Jeśli czujecie się już pewnie, warto spróbować pokonać niską kopertę z kłusa kilka razy - wystarczy lekki półsiad. Niskie wysokości nie wymagają sporego odbicia, więc nie ma potrzeby leżeć na szyi wierzchowca, jedynie odciążamy grzbiet. Wysokość przeszkód zawsze zwiększamy stopniowo, w miarę wzrostu pewności siebie i naszych umiejętności - pamiętajcie, że liczy się jakość i styl skoku, a nie samo pokonanie przeszkody.

Wielu trenerów szkoli swoich zawodników, zalecając skoki bez wodzy, z rękami wyciągniętymi w bok - takie ćwiczenie jest bardzo skuteczne, ale wymaga obecności instruktora oraz zrównoważonego koia, który spokojnie pokonuje przeszkody. Dzięki takiemu treningowi, szybko wyczujemy prawidłową postawę w trakcie skoku, gdyż brak wodzy skutecznie uniemożliwi nam szukania równowagi na pysku - dla ułatwienia możemy przewiązać uwiąz wokół końskiej szyi i wspomagać się nim na początku.

Dobrym ćwiczeniem poprawiającym naszą równowahgę jest ustawienie szeregu, chociażby złożonego z kilku niskich kopert lub stacjonat - skumulowanie kilku skoków w krótkim czasie pozytywnie wpływa na naszą koncentrację i zachowanie dobrej sylwetki.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0