12,382 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Jazda konna zimą

Data publikacji: 2018-11-21

 

Będąc zależnym od naszych rodziców, czasem słyszymy od nich, że poczas jesieni i zimy nie możemy uczęszczać na lekcje jazdy konnej, bo jest zimno, bo się przeziębimy i dopadnie nas choroba, szybko się robi ciemno itp

Warto pamiętać o korzyściach, jakie przynosi jazda konna i przekazać je dorosłym osobom:

- każdy rodzaj aktywności fizycznej jest lepszy od spędzania przy komputerze czy telewizji

- ruch jest bardzo ważny dla rozwijającego się organizmu

- pobyt w stajni przy koniach jest relaksujący, możemy odpocząć od swoich obowiązków

- regularnie uprawianie sportu na świeżym powietrzu poprawia odporność

- warto mieć założony cel, np.Brązowa Odznaka Jeździecka - systematyczne lekcje z pewnością pozwolą na pozytywny wynik tego egzaminu

 

W okresie jesiennio-zimowych warto kontynuować swoją przygodę z jeździectwem, szczególnie jeśli dopiero niedawno rozpoczęliście naukę - po dłuższej przerwie niestety wiele umiejętności zapominamy i na wiosnę będzie nam trudniej. Pamiętajceie o kilku podstawowych zasad, jak przetrwać chłodny okres w ciągu roku:

- odpowiednia odzież: w sklepach sportowych znajdziecie bieliznę termoaktywną, która świetnie utrzymuje ciepło i nie powoduje nadmiernego pocenia

- szczególnie dobrze sprawdzą się teraz kamizelki, które zapewniają odpowiednią swobodę ruchu i ciepło w okolicach klatki piersiowej

- na stopy warto założyć cieplejsze skarpety, bardzo dobrym rozwiązaniem są skarpety narciarskie lub snowbordowe zamiast typowych podkolanówek jeździeckich

- konieczne są rękawiczki zimowe - zdecydowanie polecamy te z przeznaczeniem do jazdy konnej, nie będą krępowały ruchów i zapewnią zarówno dobre czucie wodzy jak i odpowiedni komfort termiczny

- pod kask warto ubrać kominiarkę, nie zapominajcie o kominie na szyję (szaliki są bardzo niebezpieczne, jeśli w trakcie upadku zaczepią się o siodło, powodując nasze uduszenie)

- po jeździe polecamy gorącą herbatę (możecie ją zabrać z domu w termosie)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0