12,698 pytań - 14,265 odpowiedzi - 824 komentarzy

Porady: Jazda konna zimą

Data publikacji: 2018-11-21

 

Będąc zależnym od naszych rodziców, czasem słyszymy od nich, że poczas jesieni i zimy nie możemy uczęszczać na lekcje jazdy konnej, bo jest zimno, bo się przeziębimy i dopadnie nas choroba, szybko się robi ciemno itp

Warto pamiętać o korzyściach, jakie przynosi jazda konna i przekazać je dorosłym osobom:

- każdy rodzaj aktywności fizycznej jest lepszy od spędzania przy komputerze czy telewizji

- ruch jest bardzo ważny dla rozwijającego się organizmu

- pobyt w stajni przy koniach jest relaksujący, możemy odpocząć od swoich obowiązków

- regularnie uprawianie sportu na świeżym powietrzu poprawia odporność

- warto mieć założony cel, np.Brązowa Odznaka Jeździecka - systematyczne lekcje z pewnością pozwolą na pozytywny wynik tego egzaminu

 

W okresie jesiennio-zimowych warto kontynuować swoją przygodę z jeździectwem, szczególnie jeśli dopiero niedawno rozpoczęliście naukę - po dłuższej przerwie niestety wiele umiejętności zapominamy i na wiosnę będzie nam trudniej. Pamiętajceie o kilku podstawowych zasad, jak przetrwać chłodny okres w ciągu roku:

- odpowiednia odzież: w sklepach sportowych znajdziecie bieliznę termoaktywną, która świetnie utrzymuje ciepło i nie powoduje nadmiernego pocenia

- szczególnie dobrze sprawdzą się teraz kamizelki, które zapewniają odpowiednią swobodę ruchu i ciepło w okolicach klatki piersiowej

- na stopy warto założyć cieplejsze skarpety, bardzo dobrym rozwiązaniem są skarpety narciarskie lub snowbordowe zamiast typowych podkolanówek jeździeckich

- konieczne są rękawiczki zimowe - zdecydowanie polecamy te z przeznaczeniem do jazdy konnej, nie będą krępowały ruchów i zapewnią zarówno dobre czucie wodzy jak i odpowiedni komfort termiczny

- pod kask warto ubrać kominiarkę, nie zapominajcie o kominie na szyję (szaliki są bardzo niebezpieczne, jeśli w trakcie upadku zaczepią się o siodło, powodując nasze uduszenie)

- po jeździe polecamy gorącą herbatę (możecie ją zabrać z domu w termosie)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0