12,811 pytań - 14,483 odpowiedzi - 827 komentarzy

Porady: Jazda konna zimą

Data publikacji: 2018-11-21

 

Będąc zależnym od naszych rodziców, czasem słyszymy od nich, że poczas jesieni i zimy nie możemy uczęszczać na lekcje jazdy konnej, bo jest zimno, bo się przeziębimy i dopadnie nas choroba, szybko się robi ciemno itp

Warto pamiętać o korzyściach, jakie przynosi jazda konna i przekazać je dorosłym osobom:

- każdy rodzaj aktywności fizycznej jest lepszy od spędzania przy komputerze czy telewizji

- ruch jest bardzo ważny dla rozwijającego się organizmu

- pobyt w stajni przy koniach jest relaksujący, możemy odpocząć od swoich obowiązków

- regularnie uprawianie sportu na świeżym powietrzu poprawia odporność

- warto mieć założony cel, np.Brązowa Odznaka Jeździecka - systematyczne lekcje z pewnością pozwolą na pozytywny wynik tego egzaminu

 

W okresie jesiennio-zimowych warto kontynuować swoją przygodę z jeździectwem, szczególnie jeśli dopiero niedawno rozpoczęliście naukę - po dłuższej przerwie niestety wiele umiejętności zapominamy i na wiosnę będzie nam trudniej. Pamiętajceie o kilku podstawowych zasad, jak przetrwać chłodny okres w ciągu roku:

- odpowiednia odzież: w sklepach sportowych znajdziecie bieliznę termoaktywną, która świetnie utrzymuje ciepło i nie powoduje nadmiernego pocenia

- szczególnie dobrze sprawdzą się teraz kamizelki, które zapewniają odpowiednią swobodę ruchu i ciepło w okolicach klatki piersiowej

- na stopy warto założyć cieplejsze skarpety, bardzo dobrym rozwiązaniem są skarpety narciarskie lub snowbordowe zamiast typowych podkolanówek jeździeckich

- konieczne są rękawiczki zimowe - zdecydowanie polecamy te z przeznaczeniem do jazdy konnej, nie będą krępowały ruchów i zapewnią zarówno dobre czucie wodzy jak i odpowiedni komfort termiczny

- pod kask warto ubrać kominiarkę, nie zapominajcie o kominie na szyję (szaliki są bardzo niebezpieczne, jeśli w trakcie upadku zaczepią się o siodło, powodując nasze uduszenie)

- po jeździe polecamy gorącą herbatę (możecie ją zabrać z domu w termosie)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0