12,439 pytań - 14,106 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Wyprostuj plecy!

Data publikacji: 2018-10-27

 

Bóle pleców i różne dolegliwości z nimi związane są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, które dotykają ludzi już od najmłodszych - nawet kilkuletnie dzieci skarżą się na bóle pleców. Przyczyna tkwi w stylu życia w dzisiejszych czasach: spędzamy zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej (praca,szkoła), korzystając z nieodpowiednich krzeseł oraz stolików, które wymuszają nieprawidłową postawę ciała. Zdecydowana większość osób, które siedzą przy stole/biurku/ławce jest zbyt pochylona, co w krótkim czasie prowadzi do przeciążeń kręgosłupa. 

Wiele osób spędza wolny czas przy komputerze lub przed telewizorem, czyli także w pozycji siedzącej lub leżącej; a to właśnie ruch jest zbawienny dla naszego układu ruchu.

 

Jazda konna jest sportem, który dość mocno obciąża kręgosłup z uwagi na konieczność amortyzacji wstrząsów wywołanych przez poruszające się zwierzę; dlatego od samego początku warto uczyć się w dobrych szkółkach, które profesjonalnie podchodzą do nauki jazdy konnej, przez co nie nabędziemy złych nawyków. Nieprawidłowa postawa w trakcie jazdy bardzo często powoduje bóle pleców, szczególnie odcinka krzyżowo-lędźwiowego, ale i piersiowego - właściwa sylwetka jeźdźca jest prosta, ale luźna, nigdy nie utrzymywana sztywno. 

Garbienie się jest w dużej mierze spowodowane strachem, niepewnością czy brakiem równowagi - instynktownie kulimy się, aby ochronić swoje ciało przed urazem. A że nie ma innego sposobu na naukę jazdy konnej jak... jak konna :) to po prostu trzeba jeździć, jeździc i jeździć! Ćwiczenie dosiadu na lonży jest świetną metodą dla każdego, dobrze jest wykonywać krążenia ramionami w tył (otwieranie klatki piersiowej), a także skręty tułowia na boki, możecie to wykonać nawet w kłusie. Niektórzy instruktorzy używaja bata, który należy utrzymywać za sobą przy pomocy łokci - minusem takiego ćwiczenia jest zbyt duża sztywność pleców.

Dbajmy o prawidłowe rozciągnięcie mięśni grzbietu i klatki piersiowej po jeździe, przydaje się także wzmacnianie ich za pomocą np.taśmy gumowej.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0