12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Wyprostuj plecy!

Data publikacji: 2018-10-27

 

Bóle pleców i różne dolegliwości z nimi związane są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, które dotykają ludzi już od najmłodszych - nawet kilkuletnie dzieci skarżą się na bóle pleców. Przyczyna tkwi w stylu życia w dzisiejszych czasach: spędzamy zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej (praca,szkoła), korzystając z nieodpowiednich krzeseł oraz stolików, które wymuszają nieprawidłową postawę ciała. Zdecydowana większość osób, które siedzą przy stole/biurku/ławce jest zbyt pochylona, co w krótkim czasie prowadzi do przeciążeń kręgosłupa. 

Wiele osób spędza wolny czas przy komputerze lub przed telewizorem, czyli także w pozycji siedzącej lub leżącej; a to właśnie ruch jest zbawienny dla naszego układu ruchu.

 

Jazda konna jest sportem, który dość mocno obciąża kręgosłup z uwagi na konieczność amortyzacji wstrząsów wywołanych przez poruszające się zwierzę; dlatego od samego początku warto uczyć się w dobrych szkółkach, które profesjonalnie podchodzą do nauki jazdy konnej, przez co nie nabędziemy złych nawyków. Nieprawidłowa postawa w trakcie jazdy bardzo często powoduje bóle pleców, szczególnie odcinka krzyżowo-lędźwiowego, ale i piersiowego - właściwa sylwetka jeźdźca jest prosta, ale luźna, nigdy nie utrzymywana sztywno. 

Garbienie się jest w dużej mierze spowodowane strachem, niepewnością czy brakiem równowagi - instynktownie kulimy się, aby ochronić swoje ciało przed urazem. A że nie ma innego sposobu na naukę jazdy konnej jak... jak konna :) to po prostu trzeba jeździć, jeździc i jeździć! Ćwiczenie dosiadu na lonży jest świetną metodą dla każdego, dobrze jest wykonywać krążenia ramionami w tył (otwieranie klatki piersiowej), a także skręty tułowia na boki, możecie to wykonać nawet w kłusie. Niektórzy instruktorzy używaja bata, który należy utrzymywać za sobą przy pomocy łokci - minusem takiego ćwiczenia jest zbyt duża sztywność pleców.

Dbajmy o prawidłowe rozciągnięcie mięśni grzbietu i klatki piersiowej po jeździe, przydaje się także wzmacnianie ich za pomocą np.taśmy gumowej.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0