12,611 pytań - 14,135 odpowiedzi - 819 komentarzy

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Data publikacji: 2018-10-24

 

W trakcie nauki jazdy konnej, każdy adept obowiązkowo musi być zaopatrzony w kask, własny badź wypożyczony z ośrodka, na czas lekcji; pamiętajcie, że nie musicie mieć swojego kasku, nawet jeśli macie już za sobą kilka czy kilkanaście jazd. W stajni, która prowadzi zajęcia rekreacyjne, zawsze znajdziemy kilka bądź więcej sztuk kasków, które możemy bezpłatnie wypożyczyć na jazdę.

Oczywiście własny kask to duże ułatwienie - idealnie dopasowany, w odpowiadającej Nam kolorystyce i kształcie jest świetnym uzupełnieniem stroju jeździeckiego. Aktualnie w ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy ogromny wybór kasków (pamiętajcie, że nie ma już cienkich toczków z gumką na brodzie; każdy kask dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej musi posiadać atest oraz trzypunktowe zapięcie!), które są lekkie i przewiewne z uwagi na odpowiednie tunele wentylacyjne. Pierwsze kaski były mocno zabudowane, przez co w okresie letnim sprawiały, że głowa się dosłownie gotowała... Dzisiejsze nakrycia głowy nie krępują ruchów, nie uciskają głowy oraz nie wpływają na komfort jazdy, a zapewniają bezpieczeństwo - najważniejszą kwestię w trakcie kontaktu z końmi.

 

Konie to piękne i kochane zwierzęta, ale z uwagi na swoją płochliwą naturę, są nieobliczalne. Nie ma zwierząt, które przez całe swoje życie są spokojne i opanowane, przez co w 100% bezpieczne - każdemu koniowi może sie zdarzyć spłoszenie, uskoczenie w bok czy chociażby potknięcie, nawet na prostej i równej ujeżdżalni.

Świat jeździecki co rusz jest zasypywany informacjami o ciężkich, czasem niestety tragicznych w skutkach wypadkach, związanych z upadkiem; takie incydenty dzieją się nie tylko na poważnych zawodach jeździeckich, ale i na zwykłych lekcjach. Obecność kasku w trakcie upadku często ratuje życie, bo kask przejmuje część wstrząsów z uderzenia, czasem nawet pęka - w innym przypadku pękłaby czaszka... Czołowi jeźdźcy startują i trenują w kaskach, a przecież ich umiejętności znacznie przewyższają doświadczenie amatorów.

Znane są wypadki, kiedy koń przewraca sie pod jeźdzcem, stępując; pozowanie do zdjęć w malowniczych sceneriach też jest ryzykowne! Kask to nie wstyd, to duma i elegancja w byciu jeźdźcem :) #zawszewkasku

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0