12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Data publikacji: 2018-10-24

 

W trakcie nauki jazdy konnej, każdy adept obowiązkowo musi być zaopatrzony w kask, własny badź wypożyczony z ośrodka, na czas lekcji; pamiętajcie, że nie musicie mieć swojego kasku, nawet jeśli macie już za sobą kilka czy kilkanaście jazd. W stajni, która prowadzi zajęcia rekreacyjne, zawsze znajdziemy kilka bądź więcej sztuk kasków, które możemy bezpłatnie wypożyczyć na jazdę.

Oczywiście własny kask to duże ułatwienie - idealnie dopasowany, w odpowiadającej Nam kolorystyce i kształcie jest świetnym uzupełnieniem stroju jeździeckiego. Aktualnie w ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy ogromny wybór kasków (pamiętajcie, że nie ma już cienkich toczków z gumką na brodzie; każdy kask dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej musi posiadać atest oraz trzypunktowe zapięcie!), które są lekkie i przewiewne z uwagi na odpowiednie tunele wentylacyjne. Pierwsze kaski były mocno zabudowane, przez co w okresie letnim sprawiały, że głowa się dosłownie gotowała... Dzisiejsze nakrycia głowy nie krępują ruchów, nie uciskają głowy oraz nie wpływają na komfort jazdy, a zapewniają bezpieczeństwo - najważniejszą kwestię w trakcie kontaktu z końmi.

 

Konie to piękne i kochane zwierzęta, ale z uwagi na swoją płochliwą naturę, są nieobliczalne. Nie ma zwierząt, które przez całe swoje życie są spokojne i opanowane, przez co w 100% bezpieczne - każdemu koniowi może sie zdarzyć spłoszenie, uskoczenie w bok czy chociażby potknięcie, nawet na prostej i równej ujeżdżalni.

Świat jeździecki co rusz jest zasypywany informacjami o ciężkich, czasem niestety tragicznych w skutkach wypadkach, związanych z upadkiem; takie incydenty dzieją się nie tylko na poważnych zawodach jeździeckich, ale i na zwykłych lekcjach. Obecność kasku w trakcie upadku często ratuje życie, bo kask przejmuje część wstrząsów z uderzenia, czasem nawet pęka - w innym przypadku pękłaby czaszka... Czołowi jeźdźcy startują i trenują w kaskach, a przecież ich umiejętności znacznie przewyższają doświadczenie amatorów.

Znane są wypadki, kiedy koń przewraca sie pod jeźdzcem, stępując; pozowanie do zdjęć w malowniczych sceneriach też jest ryzykowne! Kask to nie wstyd, to duma i elegancja w byciu jeźdźcem :) #zawszewkasku

comments powered by Disqus
Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Złota Odznaka Jeździecka jest ostatnim etapem w toku szkolenia odznakowego, co oczywiście nie oznacza że po zdaniu ZOJ jesteśmy jeźdźcami idealnymi - to jedynie kolejny egzamin sprawdzający nasze umiejętności.

2018-10-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

SOJ to kolejny etap w szkoleniu jeźdźców, będący sprawdzianem ich umiejętności. Wymagania są wyższe niż w przypadku odznaki brązowej, niemniej jednak z pewnością nie będziecie mieli większych problemów przy jej zdaniu!

2018-06-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda po drążkach

Ciekawym i godnym polecenia uwagi urozmaiceniem jazdy jest praca na drążkach/cavaletti. Dzisiaj dowiecie się, jak poprawnie rozkładać drążki i jakie są zalety takiej jazdy!

2018-04-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam nieco zagadnienie dotyczące egzaminu na brązową odznakę jeździecką - znajdziecie tutaj krótki opis poszczególnych części oraz praktyczne informacje :)

2017-08-04

Czytaj » 0