12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Data publikacji: 2018-10-16

 

Do egzaminu na ZOJ mogą przystępować jeźdźcy, którzy ukończyli 14 rok życia i pozytywnie zaliczyli egzamin na brązową oraz srebrną odznakę jeździecką.

Całość składa się z dwóch części:

a) część praktyczna, w skład której wchodzi

    - próba ujeżdżeniowa: jeździec swobodnie jeździ przy komisji egzaminacyjnej (nie ma programu), może być poproszony o wykonanie elementów do kl.N włącznie - łopatki, trawersy, ustępowania, ciągi, zwykłe zmiany nogi, chody pośrednie czy kontrgalop.

Komisja ocenia jakość wykonania elementu oraz dosiad i skuteczność działania pomocy jeźdźca; nie jest oceniany ruch i predyspozycje konia, tylko sam jeździec.

W trakcie próby ujeżdżeniowej obowiązują ogólne przepisy z dyscypliny, wymagana jest jazda na ogłowiu, dozwolone jest użycie ostróg i bata (długość znajdziemy w przepisach ujeżdżeniowych).

Podobnie jak w przypadku odznaki brązowej i srebrnej, niezaliczenie części ujeżdżeniowej powoduje niedopuszczenie do części skokowej,mozemy jedynie przystąpić do zaliczenia egzaminu teoretycznego.

    - próba skokowa: znajdzimy tutaj parkur złożony z 7 przeszkód, w tym jedna kombinacja podwójna. Maksymalna wysokość przeszkód to 100cm, a szerokość 11ocm (okser/doublebarre). Komisja egzaminacyjna ocenia nasz dosiad, sposób pokonywania przeszkód oraz styl jazdy, a także wyczucie odległości. Trzecie wyłamanie oraz upadek konia lub/i jeźdźca odznaka eliminację, a co za tym idzie - niezaliczenie części skokowej.

b) część teoretyczna: zagadnienia z brązowej i srebrnej odznaki, uzupełnione o o teorię sportu i historię jeździectwa. Zalecane lektury to wszystkich części teoretycznych to Akademia Jeździecka oraz Zasady jazdy konnej, a także kilka lektur uzupełniających.

 

Czy posiadacie Złotą Odznakę Jeździecką ?

comments powered by Disqus
Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

SOJ to kolejny etap w szkoleniu jeźdźców, będący sprawdzianem ich umiejętności. Wymagania są wyższe niż w przypadku odznaki brązowej, niemniej jednak z pewnością nie będziecie mieli większych problemów przy jej zdaniu!

2018-06-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda po drążkach

Ciekawym i godnym polecenia uwagi urozmaiceniem jazdy jest praca na drążkach/cavaletti. Dzisiaj dowiecie się, jak poprawnie rozkładać drążki i jakie są zalety takiej jazdy!

2018-04-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam nieco zagadnienie dotyczące egzaminu na brązową odznakę jeździecką - znajdziecie tutaj krótki opis poszczególnych części oraz praktyczne informacje :)

2017-08-04

Czytaj » 0