12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Data publikacji: 2018-10-16

 

Do egzaminu na ZOJ mogą przystępować jeźdźcy, którzy ukończyli 14 rok życia i pozytywnie zaliczyli egzamin na brązową oraz srebrną odznakę jeździecką.

Całość składa się z dwóch części:

a) część praktyczna, w skład której wchodzi

    - próba ujeżdżeniowa: jeździec swobodnie jeździ przy komisji egzaminacyjnej (nie ma programu), może być poproszony o wykonanie elementów do kl.N włącznie - łopatki, trawersy, ustępowania, ciągi, zwykłe zmiany nogi, chody pośrednie czy kontrgalop.

Komisja ocenia jakość wykonania elementu oraz dosiad i skuteczność działania pomocy jeźdźca; nie jest oceniany ruch i predyspozycje konia, tylko sam jeździec.

W trakcie próby ujeżdżeniowej obowiązują ogólne przepisy z dyscypliny, wymagana jest jazda na ogłowiu, dozwolone jest użycie ostróg i bata (długość znajdziemy w przepisach ujeżdżeniowych).

Podobnie jak w przypadku odznaki brązowej i srebrnej, niezaliczenie części ujeżdżeniowej powoduje niedopuszczenie do części skokowej,mozemy jedynie przystąpić do zaliczenia egzaminu teoretycznego.

    - próba skokowa: znajdzimy tutaj parkur złożony z 7 przeszkód, w tym jedna kombinacja podwójna. Maksymalna wysokość przeszkód to 100cm, a szerokość 11ocm (okser/doublebarre). Komisja egzaminacyjna ocenia nasz dosiad, sposób pokonywania przeszkód oraz styl jazdy, a także wyczucie odległości. Trzecie wyłamanie oraz upadek konia lub/i jeźdźca odznaka eliminację, a co za tym idzie - niezaliczenie części skokowej.

b) część teoretyczna: zagadnienia z brązowej i srebrnej odznaki, uzupełnione o o teorię sportu i historię jeździectwa. Zalecane lektury to wszystkich części teoretycznych to Akademia Jeździecka oraz Zasady jazdy konnej, a także kilka lektur uzupełniających.

 

Czy posiadacie Złotą Odznakę Jeździecką ?

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0