12,611 pytań - 14,125 odpowiedzi - 819 komentarzy

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Data publikacji: 2018-10-16

 

Do egzaminu na ZOJ mogą przystępować jeźdźcy, którzy ukończyli 14 rok życia i pozytywnie zaliczyli egzamin na brązową oraz srebrną odznakę jeździecką.

Całość składa się z dwóch części:

a) część praktyczna, w skład której wchodzi

    - próba ujeżdżeniowa: jeździec swobodnie jeździ przy komisji egzaminacyjnej (nie ma programu), może być poproszony o wykonanie elementów do kl.N włącznie - łopatki, trawersy, ustępowania, ciągi, zwykłe zmiany nogi, chody pośrednie czy kontrgalop.

Komisja ocenia jakość wykonania elementu oraz dosiad i skuteczność działania pomocy jeźdźca; nie jest oceniany ruch i predyspozycje konia, tylko sam jeździec.

W trakcie próby ujeżdżeniowej obowiązują ogólne przepisy z dyscypliny, wymagana jest jazda na ogłowiu, dozwolone jest użycie ostróg i bata (długość znajdziemy w przepisach ujeżdżeniowych).

Podobnie jak w przypadku odznaki brązowej i srebrnej, niezaliczenie części ujeżdżeniowej powoduje niedopuszczenie do części skokowej,mozemy jedynie przystąpić do zaliczenia egzaminu teoretycznego.

    - próba skokowa: znajdzimy tutaj parkur złożony z 7 przeszkód, w tym jedna kombinacja podwójna. Maksymalna wysokość przeszkód to 100cm, a szerokość 11ocm (okser/doublebarre). Komisja egzaminacyjna ocenia nasz dosiad, sposób pokonywania przeszkód oraz styl jazdy, a także wyczucie odległości. Trzecie wyłamanie oraz upadek konia lub/i jeźdźca odznaka eliminację, a co za tym idzie - niezaliczenie części skokowej.

b) część teoretyczna: zagadnienia z brązowej i srebrnej odznaki, uzupełnione o o teorię sportu i historię jeździectwa. Zalecane lektury to wszystkich części teoretycznych to Akademia Jeździecka oraz Zasady jazdy konnej, a także kilka lektur uzupełniających.

 

Czy posiadacie Złotą Odznakę Jeździecką ?

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0