12,678 pytań - 14,245 odpowiedzi - 823 komentarzy

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Data publikacji: 2018-10-10

 

fot: www.everythingeq.com

Galop jest szybkim, trzytaktowym chodem która wzbudza wiele emocji wśród początkujących jeźdźców - któż z nas nie marzył o długich galopadach w terenie! Aby te plany się ziściły, musimy dobrze opanować prawidłowy dosiad w galopie.Wielu amatorów jeździectwa boryka się z problemami w trakcie jazdy w galopie, do których najcześciej należą:

- brak rozluźnienia: znacie klepanie pupą o siodło w trakcie galopowania ?

- zaciskanie nóg w siodle

- gubienie strzemion

- podciąganie pięty w górę

 

Jak już pewnie wiecie, uzyskanie dobrego dosiadu wymaga wielu godzin spędzonych w siodle pod okiem dobrego instruktora - samodzielna jazda, oparta nawet na najbardziej wartościowych książkach i artykułach, nie przyniesie zamierzonego efektu. Jeźdźcom, którzy zaczynają dopiero naukę galopu, polecamy po prostu cierpliwość i conajmniej kilka jazd na lonży. Koń powinien być wypięty na wypinacze i cechować się miękkim oraz spokojnym galopem, to pomoże wyczuć charakterystyczny falujący ruch w galopie.

Przydają się ćwiczenia rozciagające, wykonywane w stępie oraz jazda w kłusie ćwiczebnym, także bez strzemion na kilka okrążeń (nie ma sensu katować się jazdą bez strzemion, jeśli nie mamy dobrze opanowanej równowagi i mamy spięte całe ciało); dobrym pomysłem jest także częsta zmiana dosiadu, kilka okrążeń jedziemy w pełnym siadzie, kilka w półsiadzie, a kilka stojąc w strzemionach. 

Osobom samodzielnie galopującym, a borykającym się z problemami z dosiadem w galopie, polecamy także kilka jazd na lonży - pozwala to na skupienie uwagi tylko i wyłącznie na jeźdźcu, to cenne narzędzie treningowe na każdym etapie zaawansowania. Jeśli mamy już dobrze opanowana równowagę, to zdecydowanie polecamy galop bez strzemion - spróbujcie zamknąć oczy i maksymalnie rozluźnić ciało, ciągnąc nogę w dół i starając się wyczuć najgłębsze miejsce w siodle. Po kilku takich lekcjach Wasz dosiad w galopie z pewnością sie poprawi!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0