12,439 pytań - 14,106 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Data publikacji: 2018-10-10

 

fot: www.everythingeq.com

Galop jest szybkim, trzytaktowym chodem która wzbudza wiele emocji wśród początkujących jeźdźców - któż z nas nie marzył o długich galopadach w terenie! Aby te plany się ziściły, musimy dobrze opanować prawidłowy dosiad w galopie.Wielu amatorów jeździectwa boryka się z problemami w trakcie jazdy w galopie, do których najcześciej należą:

- brak rozluźnienia: znacie klepanie pupą o siodło w trakcie galopowania ?

- zaciskanie nóg w siodle

- gubienie strzemion

- podciąganie pięty w górę

 

Jak już pewnie wiecie, uzyskanie dobrego dosiadu wymaga wielu godzin spędzonych w siodle pod okiem dobrego instruktora - samodzielna jazda, oparta nawet na najbardziej wartościowych książkach i artykułach, nie przyniesie zamierzonego efektu. Jeźdźcom, którzy zaczynają dopiero naukę galopu, polecamy po prostu cierpliwość i conajmniej kilka jazd na lonży. Koń powinien być wypięty na wypinacze i cechować się miękkim oraz spokojnym galopem, to pomoże wyczuć charakterystyczny falujący ruch w galopie.

Przydają się ćwiczenia rozciagające, wykonywane w stępie oraz jazda w kłusie ćwiczebnym, także bez strzemion na kilka okrążeń (nie ma sensu katować się jazdą bez strzemion, jeśli nie mamy dobrze opanowanej równowagi i mamy spięte całe ciało); dobrym pomysłem jest także częsta zmiana dosiadu, kilka okrążeń jedziemy w pełnym siadzie, kilka w półsiadzie, a kilka stojąc w strzemionach. 

Osobom samodzielnie galopującym, a borykającym się z problemami z dosiadem w galopie, polecamy także kilka jazd na lonży - pozwala to na skupienie uwagi tylko i wyłącznie na jeźdźcu, to cenne narzędzie treningowe na każdym etapie zaawansowania. Jeśli mamy już dobrze opanowana równowagę, to zdecydowanie polecamy galop bez strzemion - spróbujcie zamknąć oczy i maksymalnie rozluźnić ciało, ciągnąc nogę w dół i starając się wyczuć najgłębsze miejsce w siodle. Po kilku takich lekcjach Wasz dosiad w galopie z pewnością sie poprawi!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0