12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Data publikacji: 2018-10-10

 

fot: www.everythingeq.com

Galop jest szybkim, trzytaktowym chodem która wzbudza wiele emocji wśród początkujących jeźdźców - któż z nas nie marzył o długich galopadach w terenie! Aby te plany się ziściły, musimy dobrze opanować prawidłowy dosiad w galopie.Wielu amatorów jeździectwa boryka się z problemami w trakcie jazdy w galopie, do których najcześciej należą:

- brak rozluźnienia: znacie klepanie pupą o siodło w trakcie galopowania ?

- zaciskanie nóg w siodle

- gubienie strzemion

- podciąganie pięty w górę

 

Jak już pewnie wiecie, uzyskanie dobrego dosiadu wymaga wielu godzin spędzonych w siodle pod okiem dobrego instruktora - samodzielna jazda, oparta nawet na najbardziej wartościowych książkach i artykułach, nie przyniesie zamierzonego efektu. Jeźdźcom, którzy zaczynają dopiero naukę galopu, polecamy po prostu cierpliwość i conajmniej kilka jazd na lonży. Koń powinien być wypięty na wypinacze i cechować się miękkim oraz spokojnym galopem, to pomoże wyczuć charakterystyczny falujący ruch w galopie.

Przydają się ćwiczenia rozciagające, wykonywane w stępie oraz jazda w kłusie ćwiczebnym, także bez strzemion na kilka okrążeń (nie ma sensu katować się jazdą bez strzemion, jeśli nie mamy dobrze opanowanej równowagi i mamy spięte całe ciało); dobrym pomysłem jest także częsta zmiana dosiadu, kilka okrążeń jedziemy w pełnym siadzie, kilka w półsiadzie, a kilka stojąc w strzemionach. 

Osobom samodzielnie galopującym, a borykającym się z problemami z dosiadem w galopie, polecamy także kilka jazd na lonży - pozwala to na skupienie uwagi tylko i wyłącznie na jeźdźcu, to cenne narzędzie treningowe na każdym etapie zaawansowania. Jeśli mamy już dobrze opanowana równowagę, to zdecydowanie polecamy galop bez strzemion - spróbujcie zamknąć oczy i maksymalnie rozluźnić ciało, ciągnąc nogę w dół i starając się wyczuć najgłębsze miejsce w siodle. Po kilku takich lekcjach Wasz dosiad w galopie z pewnością sie poprawi!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0