12,835 pytań - 16,350 odpowiedzi - 932 komentarzy

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Data publikacji: 2018-10-10

 

Galop jest szybkim, trzytaktowym chodem która wzbudza wiele emocji wśród początkujących jeźdźców - któż z nas nie marzył o długich galopadach w terenie! Aby te plany się ziściły, musimy dobrze opanować prawidłowy dosiad w galopie.Wielu amatorów jeździectwa boryka się z problemami w trakcie jazdy w galopie, do których najcześciej należą:

- brak rozluźnienia: znacie klepanie pupą o siodło w trakcie galopowania ?

- zaciskanie nóg w siodle

- gubienie strzemion

- podciąganie pięty w górę

 

Jak już pewnie wiecie, uzyskanie dobrego dosiadu wymaga wielu godzin spędzonych w siodle pod okiem dobrego instruktora - samodzielna jazda, oparta nawet na najbardziej wartościowych książkach i artykułach, nie przyniesie zamierzonego efektu. Jeźdźcom, którzy zaczynają dopiero naukę galopu, polecamy po prostu cierpliwość i conajmniej kilka jazd na lonży. Koń powinien być wypięty na wypinacze i cechować się miękkim oraz spokojnym galopem, to pomoże wyczuć charakterystyczny falujący ruch w galopie.

Przydają się ćwiczenia rozciagające, wykonywane w stępie oraz jazda w kłusie ćwiczebnym, także bez strzemion na kilka okrążeń (nie ma sensu katować się jazdą bez strzemion, jeśli nie mamy dobrze opanowanej równowagi i mamy spięte całe ciało); dobrym pomysłem jest także częsta zmiana dosiadu, kilka okrążeń jedziemy w pełnym siadzie, kilka w półsiadzie, a kilka stojąc w strzemionach. 

Osobom samodzielnie galopującym, a borykającym się z problemami z dosiadem w galopie, polecamy także kilka jazd na lonży - pozwala to na skupienie uwagi tylko i wyłącznie na jeźdźcu, to cenne narzędzie treningowe na każdym etapie zaawansowania. Jeśli mamy już dobrze opanowana równowagę, to zdecydowanie polecamy galop bez strzemion - spróbujcie zamknąć oczy i maksymalnie rozluźnić ciało, ciągnąc nogę w dół i starając się wyczuć najgłębsze miejsce w siodle. Po kilku takich lekcjach Wasz dosiad w galopie z pewnością sie poprawi!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0