12,611 pytań - 14,140 odpowiedzi - 819 komentarzy

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Data publikacji: 2018-10-04

 

Zacznijmy od początku - koń, poruszając się kłusem, stawia nogi po przekątnej. Oznacza to, że jednocześnie o ziemię uderzaja kopyta lewej przedniej nogi i prawej tylnej, następuje zmiana i wtedy pracują nogi: prawa przednia i lewa tylna; dlatego właśnie kłus jest dwutaktowy, bo składa się z dwóch powtarzalnych sekwencji.

Z kolei stępując, czyli poruszając się chodem czterotaktowym, koń stawia nogi po kolei :) lewa przednia - prawa tylna - prawa przednia - lewa tylna.

 

Dokraczanie/przekraczanie śladu oznacza, że koń stawia np.prawą tylną kończynę dokładnie w tym samym miejscu, w którym przed momentem znajdowała się prawa przednia kończyna. Wtedy obywie nogi pracują równo i symetrycznie; dokraczanie jest pożądaną cechą u koni wierzchowych, to istotny element w pracy nad obszernością ruchu, nie tylko u koni ujeżdżeniowych. Pokrywanie śladów pozostawionych przez przednie kopyta jest ściśle powiązane z rozluźnieniem oraz zaangażowaniem mięśni zadu czy grzbietu, taki koń nie drobi w miejscu, tylko porusza się płynnym i obszernym chodem.

Naturalna jakość chodów naszego wierzchowca jest cechą uwarunkową genetycznie, wynikającą z budowy ciała - nie każdy koń ma predyspozycje fizyczne, aby posiadać wszystkie trzy chody wybitne. Niemniej jednak, wiele możemy osiągnać, skupiając się na prawidłowej pracy pod siodłem i na lonży z naszym zwierzakiem.

Obszerność chodów bazuje na podstawach, czyli rytm i rozluźnienie oraz koła, przejścia czy serpentyny, a także praca na drążkach poprawiają ogólne wygimnastykowanie konia.

 

Pamiętajmy, że praca z końmi wymaga cierpliwości i nie ma dróg na skróty, ale efekty potrafią być spektakularne :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0