12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Data publikacji: 2018-10-04

 

Zacznijmy od początku - koń, poruszając się kłusem, stawia nogi po przekątnej. Oznacza to, że jednocześnie o ziemię uderzaja kopyta lewej przedniej nogi i prawej tylnej, następuje zmiana i wtedy pracują nogi: prawa przednia i lewa tylna; dlatego właśnie kłus jest dwutaktowy, bo składa się z dwóch powtarzalnych sekwencji.

Z kolei stępując, czyli poruszając się chodem czterotaktowym, koń stawia nogi po kolei :) lewa przednia - prawa tylna - prawa przednia - lewa tylna.

 

Dokraczanie/przekraczanie śladu oznacza, że koń stawia np.prawą tylną kończynę dokładnie w tym samym miejscu, w którym przed momentem znajdowała się prawa przednia kończyna. Wtedy obywie nogi pracują równo i symetrycznie; dokraczanie jest pożądaną cechą u koni wierzchowych, to istotny element w pracy nad obszernością ruchu, nie tylko u koni ujeżdżeniowych. Pokrywanie śladów pozostawionych przez przednie kopyta jest ściśle powiązane z rozluźnieniem oraz zaangażowaniem mięśni zadu czy grzbietu, taki koń nie drobi w miejscu, tylko porusza się płynnym i obszernym chodem.

Naturalna jakość chodów naszego wierzchowca jest cechą uwarunkową genetycznie, wynikającą z budowy ciała - nie każdy koń ma predyspozycje fizyczne, aby posiadać wszystkie trzy chody wybitne. Niemniej jednak, wiele możemy osiągnać, skupiając się na prawidłowej pracy pod siodłem i na lonży z naszym zwierzakiem.

Obszerność chodów bazuje na podstawach, czyli rytm i rozluźnienie oraz koła, przejścia czy serpentyny, a także praca na drążkach poprawiają ogólne wygimnastykowanie konia.

 

Pamiętajmy, że praca z końmi wymaga cierpliwości i nie ma dróg na skróty, ale efekty potrafią być spektakularne :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0