12,400 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Data publikacji: 2018-10-04

 

Zacznijmy od początku - koń, poruszając się kłusem, stawia nogi po przekątnej. Oznacza to, że jednocześnie o ziemię uderzaja kopyta lewej przedniej nogi i prawej tylnej, następuje zmiana i wtedy pracują nogi: prawa przednia i lewa tylna; dlatego właśnie kłus jest dwutaktowy, bo składa się z dwóch powtarzalnych sekwencji.

Z kolei stępując, czyli poruszając się chodem czterotaktowym, koń stawia nogi po kolei :) lewa przednia - prawa tylna - prawa przednia - lewa tylna.

 

Dokraczanie/przekraczanie śladu oznacza, że koń stawia np.prawą tylną kończynę dokładnie w tym samym miejscu, w którym przed momentem znajdowała się prawa przednia kończyna. Wtedy obywie nogi pracują równo i symetrycznie; dokraczanie jest pożądaną cechą u koni wierzchowych, to istotny element w pracy nad obszernością ruchu, nie tylko u koni ujeżdżeniowych. Pokrywanie śladów pozostawionych przez przednie kopyta jest ściśle powiązane z rozluźnieniem oraz zaangażowaniem mięśni zadu czy grzbietu, taki koń nie drobi w miejscu, tylko porusza się płynnym i obszernym chodem.

Naturalna jakość chodów naszego wierzchowca jest cechą uwarunkową genetycznie, wynikającą z budowy ciała - nie każdy koń ma predyspozycje fizyczne, aby posiadać wszystkie trzy chody wybitne. Niemniej jednak, wiele możemy osiągnać, skupiając się na prawidłowej pracy pod siodłem i na lonży z naszym zwierzakiem.

Obszerność chodów bazuje na podstawach, czyli rytm i rozluźnienie oraz koła, przejścia czy serpentyny, a także praca na drążkach poprawiają ogólne wygimnastykowanie konia.

 

Pamiętajmy, że praca z końmi wymaga cierpliwości i nie ma dróg na skróty, ale efekty potrafią być spektakularne :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0