12,874 pytań - 26,120 odpowiedzi - 956 komentarzy

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Data publikacji: 2018-10-04

 

Zacznijmy od początku - koń, poruszając się kłusem, stawia nogi po przekątnej. Oznacza to, że jednocześnie o ziemię uderzaja kopyta lewej przedniej nogi i prawej tylnej, następuje zmiana i wtedy pracują nogi: prawa przednia i lewa tylna; dlatego właśnie kłus jest dwutaktowy, bo składa się z dwóch powtarzalnych sekwencji.

Z kolei stępując, czyli poruszając się chodem czterotaktowym, koń stawia nogi po kolei :) lewa przednia - prawa tylna - prawa przednia - lewa tylna.

 

Dokraczanie/przekraczanie śladu oznacza, że koń stawia np.prawą tylną kończynę dokładnie w tym samym miejscu, w którym przed momentem znajdowała się prawa przednia kończyna. Wtedy obywie nogi pracują równo i symetrycznie; dokraczanie jest pożądaną cechą u koni wierzchowych, to istotny element w pracy nad obszernością ruchu, nie tylko u koni ujeżdżeniowych. Pokrywanie śladów pozostawionych przez przednie kopyta jest ściśle powiązane z rozluźnieniem oraz zaangażowaniem mięśni zadu czy grzbietu, taki koń nie drobi w miejscu, tylko porusza się płynnym i obszernym chodem.

Naturalna jakość chodów naszego wierzchowca jest cechą uwarunkową genetycznie, wynikającą z budowy ciała - nie każdy koń ma predyspozycje fizyczne, aby posiadać wszystkie trzy chody wybitne. Niemniej jednak, wiele możemy osiągnać, skupiając się na prawidłowej pracy pod siodłem i na lonży z naszym zwierzakiem.

Obszerność chodów bazuje na podstawach, czyli rytm i rozluźnienie oraz koła, przejścia czy serpentyny, a także praca na drążkach poprawiają ogólne wygimnastykowanie konia.

 

Pamiętajmy, że praca z końmi wymaga cierpliwości i nie ma dróg na skróty, ale efekty potrafią być spektakularne :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0