12,880 pytań - 32,467 odpowiedzi - 969 komentarzy

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Data publikacji: 2018-10-04

 

Zacznijmy od początku - koń, poruszając się kłusem, stawia nogi po przekątnej. Oznacza to, że jednocześnie o ziemię uderzaja kopyta lewej przedniej nogi i prawej tylnej, następuje zmiana i wtedy pracują nogi: prawa przednia i lewa tylna; dlatego właśnie kłus jest dwutaktowy, bo składa się z dwóch powtarzalnych sekwencji.

Z kolei stępując, czyli poruszając się chodem czterotaktowym, koń stawia nogi po kolei :) lewa przednia - prawa tylna - prawa przednia - lewa tylna.

 

Dokraczanie/przekraczanie śladu oznacza, że koń stawia np.prawą tylną kończynę dokładnie w tym samym miejscu, w którym przed momentem znajdowała się prawa przednia kończyna. Wtedy obywie nogi pracują równo i symetrycznie; dokraczanie jest pożądaną cechą u koni wierzchowych, to istotny element w pracy nad obszernością ruchu, nie tylko u koni ujeżdżeniowych. Pokrywanie śladów pozostawionych przez przednie kopyta jest ściśle powiązane z rozluźnieniem oraz zaangażowaniem mięśni zadu czy grzbietu, taki koń nie drobi w miejscu, tylko porusza się płynnym i obszernym chodem.

Naturalna jakość chodów naszego wierzchowca jest cechą uwarunkową genetycznie, wynikającą z budowy ciała - nie każdy koń ma predyspozycje fizyczne, aby posiadać wszystkie trzy chody wybitne. Niemniej jednak, wiele możemy osiągnać, skupiając się na prawidłowej pracy pod siodłem i na lonży z naszym zwierzakiem.

Obszerność chodów bazuje na podstawach, czyli rytm i rozluźnienie oraz koła, przejścia czy serpentyny, a także praca na drążkach poprawiają ogólne wygimnastykowanie konia.

 

Pamiętajmy, że praca z końmi wymaga cierpliwości i nie ma dróg na skróty, ale efekty potrafią być spektakularne :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0