Oczywiście na wstępie warto znaznaczyć, że w przypadku ekstremalnych warunków takich jak poważna burza, nawałnica czy dlugotrwała ulewa pozostawianie koni na padokach bez możliwości schronienia jest zdecydowanie złym rozwiązaniem i wtedy faktycznie lepiej wprowadzić je w stajni. W pozostałych przypadkach deszcz jest zupełniem normalnym zjawiskiem atmosferycznym, do którego konie są przyzwyczajone w naturze. Nie ma żadnych przeciwskazań do przebywania w deszczu dla koni, także źrebiąt czy koni starszych (jeśli oczywiście cieszą się dobrym zdrowiem) - letni deszcz to wręcz doskonała okazja do orzeźwienia i odpoczynku od męczących upałów.
Aby pobyt na padoku w trakcie deszczowej aury był faktycznie przyjemnością dla naszych zwierzaków, pamietajmy o kilku podstawowych zasadach:
- przydaje się obecność zakrytego miejsca, gdzie konie mogą schronić się przed intensywnymi opadami; lekki deszcze nie wywołuje zazwyczaj żadnej reakcji, konie często nie przerywają pasienia. Kepa drzew, wysoki żywopłot czy wiata są świetną ochroną przed wszelkimi niekorzystnymi warunkami, w każdej porze roku.
- wypuszczanie koni w stadzie jest dobrą metodą na przetrwanie gorszych warunków, w przypadku zacinajacego deszczu zwierzęta zbijają się w grupe, ustawiając sie zadami w stronę wiatru i przeczekują
- konie o obniżonej odporności (przebyte choroby, zły stan zdrowia, podeszły wiek) powinny być wypuszczane w derkach przeciwdeszczowych z kapturem (gramatura zależna od pogody); w lecie oczywiście nie stosujemy żadnych derek, świeże powietrze korzystnie wpływa na powrót do zdrowia
- nie upierajmy się jednak na przymusowym pobycie koni na padokach w trakcie silnego deszczu, który nie ustaje; jeśli zwierzaki wyraźnie domagają się powrotu do stajni, to warto im to umożliwić.
Konie, mimo udomowienia i przystosowania do życia z ludźmi, w dalszym ciągu są zwierzętami, którym niestraszne są warunki atmosferyczne, które my uważamy za nieprzyjemne. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na zamknięcie koni w boksach z uwagi na niewielki deszcz.
Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.
2021-04-10
Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?
2020-12-28
Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.
2020-11-26
Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.
2020-11-10
Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!
2020-10-21
Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.
2020-10-15