12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Data publikacji: 2018-09-15

 

Skoki przez przeszkody są niezwykle emocjonujące, zarówno dla wierzchowca jak i dla jeźdźca - nie bez powodu zdecydowanie więcej osób startuje w konkursach skokowych, zwłaszcza na niskim poziomie.

Wiele koni bardzo ekscytuje się faktem oddania skoku, wyrażając swoją eurofię i pobudzenie, szczególnie dotyczy to koni temperamentnych i energicznych. Po wylądowaniu takie konie mocno przyspieszają, "nakręcają się" i często pozostają poza kontrolą,co nie jest zbyt komfortowe dla jeźdźca.

Pamiętajcie, że używanie coraz mocniejszych wędzideł (pelhamy, wielokrążki, cyganki itp) nie zawsze rozwiązują problem, a jedynie pomagają w kontroli konia; często przyczyną jest brak odpowiednich podstaw. Takie konie kiepsko reagują na pomoce i półparady,co po skoku tylko wzmaga problemy z kontrolą.

 

Jak sobie z tym poradzić:

- solidnie pracujemy nad podstawami, reakcje konia na nasze pomoce muszą być natychmiastowe - zarówno te popędzające, jak i hamujące. Kładziemy duży nacisk na przejścia (w dowolnym chodzie i miejscu na ujeżdżalni), zatrzymania; gimnastykujemy konia na kołach i serpentynach

- zdecydowanie zmniejszamy wysokość przeszkód, wystarczy praca na koziołkach przez tydzień lub dwa tygodnie; skrupulatnie pilnujemy tempa, nie pozwalamy na zmianę rytmu, kilkukrotnie możemy się zatrzymać tuż po przejechaniu koziołków

- po skoku ćwiczymy wjazd na koło z drążkami; ustawiając przeszkody zawsze warto łączyć je z drążkami lub koziołkami, co wpływa pozytywnie na koncentrację naszego zwierzaka

 

Nigdy nie zaczynamy treningu skokowego, jeśli nasz zwierzak nie respektuje naszych pomocy w trakcie zwykłej jazdy! Czasem oznacza to konieczność rezygnacji ze skoków nawet na miesiąc, ale po solidnym przepracownaiu problemu (przyda się pomoc instruktora!) będziemy bez ograniczeń pokonywać przeszkody z prawdziwą przyjemnością :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0