12,611 pytań - 14,140 odpowiedzi - 819 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Data publikacji: 2018-09-15

 

Skoki przez przeszkody są niezwykle emocjonujące, zarówno dla wierzchowca jak i dla jeźdźca - nie bez powodu zdecydowanie więcej osób startuje w konkursach skokowych, zwłaszcza na niskim poziomie.

Wiele koni bardzo ekscytuje się faktem oddania skoku, wyrażając swoją eurofię i pobudzenie, szczególnie dotyczy to koni temperamentnych i energicznych. Po wylądowaniu takie konie mocno przyspieszają, "nakręcają się" i często pozostają poza kontrolą,co nie jest zbyt komfortowe dla jeźdźca.

Pamiętajcie, że używanie coraz mocniejszych wędzideł (pelhamy, wielokrążki, cyganki itp) nie zawsze rozwiązują problem, a jedynie pomagają w kontroli konia; często przyczyną jest brak odpowiednich podstaw. Takie konie kiepsko reagują na pomoce i półparady,co po skoku tylko wzmaga problemy z kontrolą.

 

Jak sobie z tym poradzić:

- solidnie pracujemy nad podstawami, reakcje konia na nasze pomoce muszą być natychmiastowe - zarówno te popędzające, jak i hamujące. Kładziemy duży nacisk na przejścia (w dowolnym chodzie i miejscu na ujeżdżalni), zatrzymania; gimnastykujemy konia na kołach i serpentynach

- zdecydowanie zmniejszamy wysokość przeszkód, wystarczy praca na koziołkach przez tydzień lub dwa tygodnie; skrupulatnie pilnujemy tempa, nie pozwalamy na zmianę rytmu, kilkukrotnie możemy się zatrzymać tuż po przejechaniu koziołków

- po skoku ćwiczymy wjazd na koło z drążkami; ustawiając przeszkody zawsze warto łączyć je z drążkami lub koziołkami, co wpływa pozytywnie na koncentrację naszego zwierzaka

 

Nigdy nie zaczynamy treningu skokowego, jeśli nasz zwierzak nie respektuje naszych pomocy w trakcie zwykłej jazdy! Czasem oznacza to konieczność rezygnacji ze skoków nawet na miesiąc, ale po solidnym przepracownaiu problemu (przyda się pomoc instruktora!) będziemy bez ograniczeń pokonywać przeszkody z prawdziwą przyjemnością :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0