13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Czym jest headshaking u koni?

Data publikacji: 2015-06-24

 

*Najprościej mówiąc jest to potrząsanie głową przez konia, aczkolwiek nie jest ono zwyczajne. Headshaking ujawnia się głównie podczas jazdy. Koń ciągle, wręcz maniakalnie macha głową. Koń może kręcić głową na boki, lub do góry i w dół. Przerzucanie głową na boki często wiążę się z drapaniem w nos i kichaniem. Irytuje to jeźdźca i uniemożliwia wykonanie wielu elementów jazdy konnej. Czasem headshaking ma ostrą formę i sprawia, że koń jest niebezpieczny bo koń obsesyjnie i gwałtownie macha głową.

 

*Jeżeli zdarzyło się, że wasz koń machał głową, ale nie aż w takim stopniu aby nazwać to headshakingiem to nie należy się od razu zamartwiać.

Koń może w ten sposób przekazywać jeźdźcowi, że jego kontakt z pyskiem jest za mocny, albo że nowe kiełzno mu nie odpowiada. Bywa to też skutkiem zbyt wolnej jazdy, a wtedy obowiązuje zasada aby pilnować odpowiedniego tempa, i prostować konia, szczególnie jeżeli headshaking objawia się w wolnym tempie. Zwracaj uwagę na spokojne i działające z wyczuciem ręce. Dbaj o to aby koń się nie nudził, ponieważ nierzadko jest to objaw zwyczajnej nudy. To co dla Ciebie nie jest nudne dla konia może być bardzo monotonne, tym bardziej jeżeli robi coś po raz tysięczny. Jeżeli nie posmarowałeś głowy konia specyfikiem na owady, to może machać głową właśnie z ich powodu.

 

*Starasz się jeździć z delikatną ręką, na dobrym kiełźnie w odpowiednim tempie, much nie ma, a koń dalej macha głową? Tu już pojawia się poważniejszy problem. Koniecznie zadzwoń po weterynarza aby zbadał konia (przy machaniu głową zwykle zwraca się uwagę na zęby, kręgosłup i na to czy koń nie jest alergikiem).

 

*Headshaking występuje u koni od dawna, ale jego etiologia nigdy nie była dokładnie znana. Wielu jeźdźców zrezygnowało ze swoich koni z powodu tego syndromu. Jednak są pewne sposoby leczenia, nie poddawajmy się zbyt łatwo.

Skupmy się na alergii - to jedna z możliwych przyczyn headshakingu. Objawy pojawiają się wtedy wczesną wiosną i zanikają jesienią. Koń dodatkowo kicha, drapie się i prawie uniemożliwia jazdę. Wykonywano zabiegi w których wczepiało się filtr do nosa, co pomogło części koni, ale nie była to do końca dobra metoda. 
Istniała teoria o tym, że headshaking wywoływało mrowienie wewnątrz nozdrzy. Blokowano wtedy nerwy odpowiadające za to odczucia, ale w obecnych czasach zrezygnowano z tej metody, ponieważ znalazły się lepsze koncepcje.

*Przyczyną headshakingu może być prawie wszystko, aczkolwiek najczęściej jest to:

alergia

infekcje ucha

problemy z zębami

podrażnienie gardła

problemy oczu

zaburzenia behawioralne

Lekarz weterynarii diagnozując konia musi wykluczyć na prawdę wiele aspektów. Aby ułatwić mu pracę bądź przygotowany aby odpowiedzieć na pytania:
Kiedy najczęściej występuje to zachowanie? Czy objawia się mocniej podczas bardziej słonecznych dni? Kiedy problem się pojawił? Jak koń się zachowuje w zimie? Czy problem wydaje się być sezonowy? Czy coś oprócz problemów z potrząsaniem głową się zmieniło?

*Jeżeli twój koń potrząsa głową przy mocnym świetle, musisz jeździć z nim w słabym lub pośrednim świetle, najlepiej wieczorami. ISTNIEJE lek na headshaking, aczkolwiek nie nadaje się on do leczenia wszystkich przypadków, aczkolwiek powoduje poprawę w 75% przypadków. Czas leczenia jest zmienny. Jeżeli będziesz ściśle współpracować z weterynarzem za pewne uda Wam się znaleźć właściwą drogę i koń ma szansę na normalne funkcjonowanie.

*Problem headshakingu jest powszechny, frustrujący i wyłączający na czas nieokreślony z większości ćwiczeń, ale co raz częściej leczenie przynosi dobre skutki i koń wraz z jeźdźcem kontynuują swoją współpracę, a więc warto próbować!

 

Ela/ Princess Redaktor

 

fot. foter

 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0