12,698 pytań - 14,263 odpowiedzi - 824 komentarzy

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Data publikacji: 2018-09-12

 

Wielu zawodowych jeźdźców często boryka się z bólami pleców, zazwyczaj w cześci krzyżowo-lędźwiowej - problem ten w ogromnej większości dotyka jeźdźców ujeżdżeniowych. Wynika to ze specyfiki jazdy dresażowej, bazującej na głębokim dosiadzie i amortyzacji wstrząsów przez praktycznie całe ciało jeźdźca (w trakcie treningów skokowych w dużej mierze odciążamy grzbiet konia oraz własne plecy).

Praktycznie każdy jeździec rekreacyjny cierpiał na dolegliwości bólowe pleców w trakcie całej swojej przygody z jeździectwem; źródła bólu są zazwyczaj dobrze znane i łatwe do wyeliminowania:

- nieodpowiedni sprzęt (stare, wyklepane siodła)

- niewygodny koń (wierzchowce, które są niewygodne w kłusie praktycznie zawsze mają problemy z grzbietem; stawiając krótkie kroki z zadartą głową oraz mocno napiętym ciałem, starają się zmniejszyć ból jaki odczuwają)

- skrzywienia kręgosłupa

- napięte i przeciążone mięśnie

- nieodpowiednia technika jazdy

 

Największym problemem są w tym przypadku skrzywienia, których nie jesteśmy w stanie się pozbyć, ale możemy łatwo zmniejszyć ich negatywne skutki. Z pomocą przyjdą fizjoterapeuci, którzy dobierają indywidualny zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców - efekty przychodzą z czasem i zdecydowanie poprawiają komfort nawet codziennego życia.

W szkólkach i klubach nie mamy wpływu na stan czy jakość siodeł, niemniej jednak warto zapytać o możliwość użycia wkładki amortyzującej pod siodło, która lepiej rozkłada ciężar i w pewnym stopniu niweluje wstrząsy. Dobrze dopasowany sprzęt powinien być priorytetowo traktowany przez właścicieli ośrodków, gdyż zdecydowanie poprawia jakość pracy koni oraz jeźdźców.

Prawidłowa technika jazdy i stabilny dosiad przydają się każdemu amatorowi jeździectwa, bez względu na dyscyplinę czy stopień zaawansowania - jeździec który siedzi rozluźniony i nie traci równowagi jest wręcz gwarancją udanej lekcji :) Warto zainwestować w lekcje z dobrym instruktorem, który umiejętnie przekaże Nam wiedzę i poprawi naszą sylwetkę w siodle.

 

Na bóle pleców idealnie sprawdza się pływanie oraz pilates, co zdecydowanie polecamy wszystkim jeźdźcom jako świetne uzupełnienie aktywności fizycznej. Dbajmy także o porządną rozgrzewkę oraz rozciagnięcie mięśni po wysiłku!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0