12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Data publikacji: 2018-09-12

 

Wielu zawodowych jeźdźców często boryka się z bólami pleców, zazwyczaj w cześci krzyżowo-lędźwiowej - problem ten w ogromnej większości dotyka jeźdźców ujeżdżeniowych. Wynika to ze specyfiki jazdy dresażowej, bazującej na głębokim dosiadzie i amortyzacji wstrząsów przez praktycznie całe ciało jeźdźca (w trakcie treningów skokowych w dużej mierze odciążamy grzbiet konia oraz własne plecy).

Praktycznie każdy jeździec rekreacyjny cierpiał na dolegliwości bólowe pleców w trakcie całej swojej przygody z jeździectwem; źródła bólu są zazwyczaj dobrze znane i łatwe do wyeliminowania:

- nieodpowiedni sprzęt (stare, wyklepane siodła)

- niewygodny koń (wierzchowce, które są niewygodne w kłusie praktycznie zawsze mają problemy z grzbietem; stawiając krótkie kroki z zadartą głową oraz mocno napiętym ciałem, starają się zmniejszyć ból jaki odczuwają)

- skrzywienia kręgosłupa

- napięte i przeciążone mięśnie

- nieodpowiednia technika jazdy

 

Największym problemem są w tym przypadku skrzywienia, których nie jesteśmy w stanie się pozbyć, ale możemy łatwo zmniejszyć ich negatywne skutki. Z pomocą przyjdą fizjoterapeuci, którzy dobierają indywidualny zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców - efekty przychodzą z czasem i zdecydowanie poprawiają komfort nawet codziennego życia.

W szkólkach i klubach nie mamy wpływu na stan czy jakość siodeł, niemniej jednak warto zapytać o możliwość użycia wkładki amortyzującej pod siodło, która lepiej rozkłada ciężar i w pewnym stopniu niweluje wstrząsy. Dobrze dopasowany sprzęt powinien być priorytetowo traktowany przez właścicieli ośrodków, gdyż zdecydowanie poprawia jakość pracy koni oraz jeźdźców.

Prawidłowa technika jazdy i stabilny dosiad przydają się każdemu amatorowi jeździectwa, bez względu na dyscyplinę czy stopień zaawansowania - jeździec który siedzi rozluźniony i nie traci równowagi jest wręcz gwarancją udanej lekcji :) Warto zainwestować w lekcje z dobrym instruktorem, który umiejętnie przekaże Nam wiedzę i poprawi naszą sylwetkę w siodle.

 

Na bóle pleców idealnie sprawdza się pływanie oraz pilates, co zdecydowanie polecamy wszystkim jeźdźcom jako świetne uzupełnienie aktywności fizycznej. Dbajmy także o porządną rozgrzewkę oraz rozciagnięcie mięśni po wysiłku!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0