12,060 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Data publikacji: 2018-09-12

 

Wielu zawodowych jeźdźców często boryka się z bólami pleców, zazwyczaj w cześci krzyżowo-lędźwiowej - problem ten w ogromnej większości dotyka jeźdźców ujeżdżeniowych. Wynika to ze specyfiki jazdy dresażowej, bazującej na głębokim dosiadzie i amortyzacji wstrząsów przez praktycznie całe ciało jeźdźca (w trakcie treningów skokowych w dużej mierze odciążamy grzbiet konia oraz własne plecy).

Praktycznie każdy jeździec rekreacyjny cierpiał na dolegliwości bólowe pleców w trakcie całej swojej przygody z jeździectwem; źródła bólu są zazwyczaj dobrze znane i łatwe do wyeliminowania:

- nieodpowiedni sprzęt (stare, wyklepane siodła)

- niewygodny koń (wierzchowce, które są niewygodne w kłusie praktycznie zawsze mają problemy z grzbietem; stawiając krótkie kroki z zadartą głową oraz mocno napiętym ciałem, starają się zmniejszyć ból jaki odczuwają)

- skrzywienia kręgosłupa

- napięte i przeciążone mięśnie

- nieodpowiednia technika jazdy

 

Największym problemem są w tym przypadku skrzywienia, których nie jesteśmy w stanie się pozbyć, ale możemy łatwo zmniejszyć ich negatywne skutki. Z pomocą przyjdą fizjoterapeuci, którzy dobierają indywidualny zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców - efekty przychodzą z czasem i zdecydowanie poprawiają komfort nawet codziennego życia.

W szkólkach i klubach nie mamy wpływu na stan czy jakość siodeł, niemniej jednak warto zapytać o możliwość użycia wkładki amortyzującej pod siodło, która lepiej rozkłada ciężar i w pewnym stopniu niweluje wstrząsy. Dobrze dopasowany sprzęt powinien być priorytetowo traktowany przez właścicieli ośrodków, gdyż zdecydowanie poprawia jakość pracy koni oraz jeźdźców.

Prawidłowa technika jazdy i stabilny dosiad przydają się każdemu amatorowi jeździectwa, bez względu na dyscyplinę czy stopień zaawansowania - jeździec który siedzi rozluźniony i nie traci równowagi jest wręcz gwarancją udanej lekcji :) Warto zainwestować w lekcje z dobrym instruktorem, który umiejętnie przekaże Nam wiedzę i poprawi naszą sylwetkę w siodle.

 

Na bóle pleców idealnie sprawdza się pływanie oraz pilates, co zdecydowanie polecamy wszystkim jeźdźcom jako świetne uzupełnienie aktywności fizycznej. Dbajmy także o porządną rozgrzewkę oraz rozciagnięcie mięśni po wysiłku!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0