12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Dociąganie popręgu

Data publikacji: 2018-08-29

 

Wielu jeźdźców oraz właścicieli koni, a także instruktorów w szkołkach jeździeckich dopina popręgi zbyt gwałtownie i nerwowo, przez co konie szybko kojarzą tę czynność z bólem i dyskomfortem. Pamiętajmy, że popręg leży bezpośrednio na żebrach i mostku, które są wrażliwe na ucisk., dlatego popręg zawsze dociągamy powoli i stopniowo, po jedną lub dwie dziurki a nie kilka na raz!

Nerwowe zachowania koni w dużej mierze wynikają z niedopasowanego sprzętu, który w trakcie dopinania popręgu mocniej uciska na obolałe fragmenty grzbietu - tak naprawdę to powinien być dla nas pierwszy sygnał, że siodło nie leży najlepiej. 

Za nadymanie często jest też odpowiedzialny zły stan popręgu - sztywny i brudny jest bardzo nieprzyjemny dla wrażliwej skóry konia. Pielęgnacja tego elementu sprzętu jeździeckiego jest bardzo istotna, szczególnie w przypadku produktów wykonanych z naturalnej skóry. Pod wpływem potu czy wody ten materiał sztywnieje, czasem pęka, wiec wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. W niektórych szkółkach jeździeckich można jeszcze spotkać popręgi sznurkowe, które są najgorszym wyborem jeśli chodzi o rodzaj materiału... Bardzo absorbują pot, szybko sie brudzą i sztywnieją, źle rozkładają nacisk - nie korzystajcie z tych produktów! Wystarczy tunel wykonany ze sztucznego futerka, który będzie znacznie lepiej tolerowany przez zwierzaki.

 

Pamiętajcie też o wsiadaniu ze schodków, dzięki czemu nie potrzebujecie mieć maksymalnie dociągniętego, możecie zrobić to już siedząc na koniu - to dużo bardziej komfortowy sposób. Kolejna kontrola długości popręgu powinna odbyć się po początkowym stępie, przed kłusem - minimalizujemy ryzyko zsunięcia sie siodła oraz ewentualnych otarć. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0