12,698 pytań - 14,263 odpowiedzi - 824 komentarzy

Porady: Dociąganie popręgu

Data publikacji: 2018-08-29

 

Wielu jeźdźców oraz właścicieli koni, a także instruktorów w szkołkach jeździeckich dopina popręgi zbyt gwałtownie i nerwowo, przez co konie szybko kojarzą tę czynność z bólem i dyskomfortem. Pamiętajmy, że popręg leży bezpośrednio na żebrach i mostku, które są wrażliwe na ucisk., dlatego popręg zawsze dociągamy powoli i stopniowo, po jedną lub dwie dziurki a nie kilka na raz!

Nerwowe zachowania koni w dużej mierze wynikają z niedopasowanego sprzętu, który w trakcie dopinania popręgu mocniej uciska na obolałe fragmenty grzbietu - tak naprawdę to powinien być dla nas pierwszy sygnał, że siodło nie leży najlepiej. 

Za nadymanie często jest też odpowiedzialny zły stan popręgu - sztywny i brudny jest bardzo nieprzyjemny dla wrażliwej skóry konia. Pielęgnacja tego elementu sprzętu jeździeckiego jest bardzo istotna, szczególnie w przypadku produktów wykonanych z naturalnej skóry. Pod wpływem potu czy wody ten materiał sztywnieje, czasem pęka, wiec wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. W niektórych szkółkach jeździeckich można jeszcze spotkać popręgi sznurkowe, które są najgorszym wyborem jeśli chodzi o rodzaj materiału... Bardzo absorbują pot, szybko sie brudzą i sztywnieją, źle rozkładają nacisk - nie korzystajcie z tych produktów! Wystarczy tunel wykonany ze sztucznego futerka, który będzie znacznie lepiej tolerowany przez zwierzaki.

 

Pamiętajcie też o wsiadaniu ze schodków, dzięki czemu nie potrzebujecie mieć maksymalnie dociągniętego, możecie zrobić to już siedząc na koniu - to dużo bardziej komfortowy sposób. Kolejna kontrola długości popręgu powinna odbyć się po początkowym stępie, przed kłusem - minimalizujemy ryzyko zsunięcia sie siodła oraz ewentualnych otarć. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0