12,439 pytań - 14,106 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Dociąganie popręgu

Data publikacji: 2018-08-29

 

Wielu jeźdźców oraz właścicieli koni, a także instruktorów w szkołkach jeździeckich dopina popręgi zbyt gwałtownie i nerwowo, przez co konie szybko kojarzą tę czynność z bólem i dyskomfortem. Pamiętajmy, że popręg leży bezpośrednio na żebrach i mostku, które są wrażliwe na ucisk., dlatego popręg zawsze dociągamy powoli i stopniowo, po jedną lub dwie dziurki a nie kilka na raz!

Nerwowe zachowania koni w dużej mierze wynikają z niedopasowanego sprzętu, który w trakcie dopinania popręgu mocniej uciska na obolałe fragmenty grzbietu - tak naprawdę to powinien być dla nas pierwszy sygnał, że siodło nie leży najlepiej. 

Za nadymanie często jest też odpowiedzialny zły stan popręgu - sztywny i brudny jest bardzo nieprzyjemny dla wrażliwej skóry konia. Pielęgnacja tego elementu sprzętu jeździeckiego jest bardzo istotna, szczególnie w przypadku produktów wykonanych z naturalnej skóry. Pod wpływem potu czy wody ten materiał sztywnieje, czasem pęka, wiec wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. W niektórych szkółkach jeździeckich można jeszcze spotkać popręgi sznurkowe, które są najgorszym wyborem jeśli chodzi o rodzaj materiału... Bardzo absorbują pot, szybko sie brudzą i sztywnieją, źle rozkładają nacisk - nie korzystajcie z tych produktów! Wystarczy tunel wykonany ze sztucznego futerka, który będzie znacznie lepiej tolerowany przez zwierzaki.

 

Pamiętajcie też o wsiadaniu ze schodków, dzięki czemu nie potrzebujecie mieć maksymalnie dociągniętego, możecie zrobić to już siedząc na koniu - to dużo bardziej komfortowy sposób. Kolejna kontrola długości popręgu powinna odbyć się po początkowym stępie, przed kłusem - minimalizujemy ryzyko zsunięcia sie siodła oraz ewentualnych otarć. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0