12,060 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Dociąganie popręgu

Data publikacji: 2018-08-29

 

Wielu jeźdźców oraz właścicieli koni, a także instruktorów w szkołkach jeździeckich dopina popręgi zbyt gwałtownie i nerwowo, przez co konie szybko kojarzą tę czynność z bólem i dyskomfortem. Pamiętajmy, że popręg leży bezpośrednio na żebrach i mostku, które są wrażliwe na ucisk., dlatego popręg zawsze dociągamy powoli i stopniowo, po jedną lub dwie dziurki a nie kilka na raz!

Nerwowe zachowania koni w dużej mierze wynikają z niedopasowanego sprzętu, który w trakcie dopinania popręgu mocniej uciska na obolałe fragmenty grzbietu - tak naprawdę to powinien być dla nas pierwszy sygnał, że siodło nie leży najlepiej. 

Za nadymanie często jest też odpowiedzialny zły stan popręgu - sztywny i brudny jest bardzo nieprzyjemny dla wrażliwej skóry konia. Pielęgnacja tego elementu sprzętu jeździeckiego jest bardzo istotna, szczególnie w przypadku produktów wykonanych z naturalnej skóry. Pod wpływem potu czy wody ten materiał sztywnieje, czasem pęka, wiec wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. W niektórych szkółkach jeździeckich można jeszcze spotkać popręgi sznurkowe, które są najgorszym wyborem jeśli chodzi o rodzaj materiału... Bardzo absorbują pot, szybko sie brudzą i sztywnieją, źle rozkładają nacisk - nie korzystajcie z tych produktów! Wystarczy tunel wykonany ze sztucznego futerka, który będzie znacznie lepiej tolerowany przez zwierzaki.

 

Pamiętajcie też o wsiadaniu ze schodków, dzięki czemu nie potrzebujecie mieć maksymalnie dociągniętego, możecie zrobić to już siedząc na koniu - to dużo bardziej komfortowy sposób. Kolejna kontrola długości popręgu powinna odbyć się po początkowym stępie, przed kłusem - minimalizujemy ryzyko zsunięcia sie siodła oraz ewentualnych otarć. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0