12,060 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Data publikacji: 2018-08-26

 

Czy wiecie, że wsiadanie na konia jest jednym z najbardziej ryzykownych momentów w jeździectwie ? To właśnie wtedy zdarzają się niebezpieczne wypadki, związane z ucieczką konia i zaklinowaniem stopy w strzemieniu. Przerażony koń może jeszcze długo ciągnąć za sobą jeźdźca, który może doznać wręcz śmiertelnych obrażeń! Dlatego tak ważne jest sprawne wsiadanie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa ale i wygody naszej oraz konia.

Jednostronne obciążenie, zbyt energiczne podciągnięcie się czy gwałtowanie opadanie na grzbiet są przyczyną bolesności czy nawet urazów pleców naszego rumaka, co początkowo może być manifestowane po prostu złością. Czy Wasz koń kręci sie przy wsiadaniu, nie może ustać w miejscu, próbuje Was ugryźć kiedy próbujecie wsiąść ? W dużej mierze za te problemy odpowiedzialny jest po prostu ból grzbietu, często wywołany niedopasowanym siodłem - w trakcie wsiadania siodło przesuwa się, mocniej uciskając obolałe miejsca. 

 

Wsiadanie ze schodów lub innego podwyższenia to najlepszy sposób na uniknięcie przeciążeń i szybszego zużycia puśliska z jednej strony; oczywiście wsiadanie z ziemi to cenna umiejętność, ale w trosce o swoje stawy i grzbiet naszego konia, zalecamy wsiadanie ze schodków. 

Warto opanować wsiadanie na konia z obydwu stron, lewa strona jest tak naprawdę umowna i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wsiadać z prawej. Unikamy nadmiernego zużycia sprzętu i chronimy grzbiet konia.

W trakcie wsiadania koń powinien stać nieruchomo i czekać na nasz wyraźny sygnał; nigdy  samodzielnie nie wsiadamy na nerwowego zwierzaka! Warto poprosić koleżankę albo instruktora o przytrzymanie, niemniej jednak kazdy koń niezależnie od stopnia zaawansowania musi umieć stać spokojnie przy wsiadaniu. Zawsze jedną reką trzymamy obydwie wodze z lekkim napięciem, aby w razie potrzeby przytrzymać wierzchowca. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0