12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Data publikacji: 2018-08-26

 

Czy wiecie, że wsiadanie na konia jest jednym z najbardziej ryzykownych momentów w jeździectwie ? To właśnie wtedy zdarzają się niebezpieczne wypadki, związane z ucieczką konia i zaklinowaniem stopy w strzemieniu. Przerażony koń może jeszcze długo ciągnąć za sobą jeźdźca, który może doznać wręcz śmiertelnych obrażeń! Dlatego tak ważne jest sprawne wsiadanie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa ale i wygody naszej oraz konia.

Jednostronne obciążenie, zbyt energiczne podciągnięcie się czy gwałtowanie opadanie na grzbiet są przyczyną bolesności czy nawet urazów pleców naszego rumaka, co początkowo może być manifestowane po prostu złością. Czy Wasz koń kręci sie przy wsiadaniu, nie może ustać w miejscu, próbuje Was ugryźć kiedy próbujecie wsiąść ? W dużej mierze za te problemy odpowiedzialny jest po prostu ból grzbietu, często wywołany niedopasowanym siodłem - w trakcie wsiadania siodło przesuwa się, mocniej uciskając obolałe miejsca. 

 

Wsiadanie ze schodów lub innego podwyższenia to najlepszy sposób na uniknięcie przeciążeń i szybszego zużycia puśliska z jednej strony; oczywiście wsiadanie z ziemi to cenna umiejętność, ale w trosce o swoje stawy i grzbiet naszego konia, zalecamy wsiadanie ze schodków. 

Warto opanować wsiadanie na konia z obydwu stron, lewa strona jest tak naprawdę umowna i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wsiadać z prawej. Unikamy nadmiernego zużycia sprzętu i chronimy grzbiet konia.

W trakcie wsiadania koń powinien stać nieruchomo i czekać na nasz wyraźny sygnał; nigdy  samodzielnie nie wsiadamy na nerwowego zwierzaka! Warto poprosić koleżankę albo instruktora o przytrzymanie, niemniej jednak kazdy koń niezależnie od stopnia zaawansowania musi umieć stać spokojnie przy wsiadaniu. Zawsze jedną reką trzymamy obydwie wodze z lekkim napięciem, aby w razie potrzeby przytrzymać wierzchowca. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0