12,348 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Data publikacji: 2018-08-26

 

Czy wiecie, że wsiadanie na konia jest jednym z najbardziej ryzykownych momentów w jeździectwie ? To właśnie wtedy zdarzają się niebezpieczne wypadki, związane z ucieczką konia i zaklinowaniem stopy w strzemieniu. Przerażony koń może jeszcze długo ciągnąć za sobą jeźdźca, który może doznać wręcz śmiertelnych obrażeń! Dlatego tak ważne jest sprawne wsiadanie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa ale i wygody naszej oraz konia.

Jednostronne obciążenie, zbyt energiczne podciągnięcie się czy gwałtowanie opadanie na grzbiet są przyczyną bolesności czy nawet urazów pleców naszego rumaka, co początkowo może być manifestowane po prostu złością. Czy Wasz koń kręci sie przy wsiadaniu, nie może ustać w miejscu, próbuje Was ugryźć kiedy próbujecie wsiąść ? W dużej mierze za te problemy odpowiedzialny jest po prostu ból grzbietu, często wywołany niedopasowanym siodłem - w trakcie wsiadania siodło przesuwa się, mocniej uciskając obolałe miejsca. 

 

Wsiadanie ze schodów lub innego podwyższenia to najlepszy sposób na uniknięcie przeciążeń i szybszego zużycia puśliska z jednej strony; oczywiście wsiadanie z ziemi to cenna umiejętność, ale w trosce o swoje stawy i grzbiet naszego konia, zalecamy wsiadanie ze schodków. 

Warto opanować wsiadanie na konia z obydwu stron, lewa strona jest tak naprawdę umowna i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wsiadać z prawej. Unikamy nadmiernego zużycia sprzętu i chronimy grzbiet konia.

W trakcie wsiadania koń powinien stać nieruchomo i czekać na nasz wyraźny sygnał; nigdy  samodzielnie nie wsiadamy na nerwowego zwierzaka! Warto poprosić koleżankę albo instruktora o przytrzymanie, niemniej jednak kazdy koń niezależnie od stopnia zaawansowania musi umieć stać spokojnie przy wsiadaniu. Zawsze jedną reką trzymamy obydwie wodze z lekkim napięciem, aby w razie potrzeby przytrzymać wierzchowca. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0