12,060 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Pozycja nadgarstków

Data publikacji: 2018-08-20

 

Pewnie każdy z nas słyszał kiedyś komendę "postaw nadgarstki" albo "nadgarstki pionowo", "nie przekręcaj dłoni", "trzymaj dłonie pionowo, kciukiem do góry". Niestety wielu instruktorów mechanicznie wydaje polecenia, nie tłumacząc dlaczego należy jeździć w taki sposób i jakie korzyści niesie takie, a nie inne ułożenie poszczególnych części ciała.

Wiele jeźdźców popełnia podstawowy błąd w trakcie jazdy, a mianowicie długość wodzy jest zdecydowanie zbyt długa i w konsekwencji nasze dłonie nie znajdują się w pożądanym miejscu w okolicy kłęb, a duzo dalej - nawet przy udzie. Tym samym ruchomość naszych nadgarstków staje sie ograniczona, gdyż jesteśmy zmuszeni nienaturalnie je wykręcać. 

Prawidłowa pozycja całych dłoni to faktycznie ustawienie pionowe, z kciukami skierowanymi w górę - możemy sobie to zwizualizować popularnym symbolem "lajka" z położonym kciukiem na wodzy :) Mając tak ułożone dłonie, jesteśmy w stanie dowolnie i płynnie zmieniać długość wodzy bez utraty kontaktu, możemy oddawać wodze i działać precyzyjnie bez wykręcania dłoni czy wręcz przesuwania całej ręki. Pionowe ułożenie nadgarstków pozwala na uzyskanie stałego i miękkiego kontaktu, możemy lekko oddziaływać na pysk konia, otwierając lub zamykając dłonie na wodzach. Takie określenie powinno być rozumiane jako przytrzymanie bądź lekkie otwarcie dłoni, nie zaś kurczowe trzymanie lub wręcz ciągnięcie wodzy!

 

Jeśli macie problem z prawidłowym utrzymaniem nadgarstków w pozycji pionowej, warto wyobrazić sobie, że w trakcie jazdy niesiecie tacę z wrzątkiem i nie możecie rozlać. Możecie w domu też ćwiczyć chociażby wykonywanie lekkich pzysiadów z ułożoną książką na kciukach.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0