12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Pozycja nadgarstków

Data publikacji: 2018-08-20

 

Pewnie każdy z nas słyszał kiedyś komendę "postaw nadgarstki" albo "nadgarstki pionowo", "nie przekręcaj dłoni", "trzymaj dłonie pionowo, kciukiem do góry". Niestety wielu instruktorów mechanicznie wydaje polecenia, nie tłumacząc dlaczego należy jeździć w taki sposób i jakie korzyści niesie takie, a nie inne ułożenie poszczególnych części ciała.

Wiele jeźdźców popełnia podstawowy błąd w trakcie jazdy, a mianowicie długość wodzy jest zdecydowanie zbyt długa i w konsekwencji nasze dłonie nie znajdują się w pożądanym miejscu w okolicy kłęb, a duzo dalej - nawet przy udzie. Tym samym ruchomość naszych nadgarstków staje sie ograniczona, gdyż jesteśmy zmuszeni nienaturalnie je wykręcać. 

Prawidłowa pozycja całych dłoni to faktycznie ustawienie pionowe, z kciukami skierowanymi w górę - możemy sobie to zwizualizować popularnym symbolem "lajka" z położonym kciukiem na wodzy :) Mając tak ułożone dłonie, jesteśmy w stanie dowolnie i płynnie zmieniać długość wodzy bez utraty kontaktu, możemy oddawać wodze i działać precyzyjnie bez wykręcania dłoni czy wręcz przesuwania całej ręki. Pionowe ułożenie nadgarstków pozwala na uzyskanie stałego i miękkiego kontaktu, możemy lekko oddziaływać na pysk konia, otwierając lub zamykając dłonie na wodzach. Takie określenie powinno być rozumiane jako przytrzymanie bądź lekkie otwarcie dłoni, nie zaś kurczowe trzymanie lub wręcz ciągnięcie wodzy!

 

Jeśli macie problem z prawidłowym utrzymaniem nadgarstków w pozycji pionowej, warto wyobrazić sobie, że w trakcie jazdy niesiecie tacę z wrzątkiem i nie możecie rozlać. Możecie w domu też ćwiczyć chociażby wykonywanie lekkich pzysiadów z ułożoną książką na kciukach.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0