12,972 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Pozycja nadgarstków

Data publikacji: 2018-08-20

 

Pewnie każdy z nas słyszał kiedyś komendę "postaw nadgarstki" albo "nadgarstki pionowo", "nie przekręcaj dłoni", "trzymaj dłonie pionowo, kciukiem do góry". Niestety wielu instruktorów mechanicznie wydaje polecenia, nie tłumacząc dlaczego należy jeździć w taki sposób i jakie korzyści niesie takie, a nie inne ułożenie poszczególnych części ciała.

Wiele jeźdźców popełnia podstawowy błąd w trakcie jazdy, a mianowicie długość wodzy jest zdecydowanie zbyt długa i w konsekwencji nasze dłonie nie znajdują się w pożądanym miejscu w okolicy kłęb, a duzo dalej - nawet przy udzie. Tym samym ruchomość naszych nadgarstków staje sie ograniczona, gdyż jesteśmy zmuszeni nienaturalnie je wykręcać. 

Prawidłowa pozycja całych dłoni to faktycznie ustawienie pionowe, z kciukami skierowanymi w górę - możemy sobie to zwizualizować popularnym symbolem "lajka" z położonym kciukiem na wodzy :) Mając tak ułożone dłonie, jesteśmy w stanie dowolnie i płynnie zmieniać długość wodzy bez utraty kontaktu, możemy oddawać wodze i działać precyzyjnie bez wykręcania dłoni czy wręcz przesuwania całej ręki. Pionowe ułożenie nadgarstków pozwala na uzyskanie stałego i miękkiego kontaktu, możemy lekko oddziaływać na pysk konia, otwierając lub zamykając dłonie na wodzach. Takie określenie powinno być rozumiane jako przytrzymanie bądź lekkie otwarcie dłoni, nie zaś kurczowe trzymanie lub wręcz ciągnięcie wodzy!

 

Jeśli macie problem z prawidłowym utrzymaniem nadgarstków w pozycji pionowej, warto wyobrazić sobie, że w trakcie jazdy niesiecie tacę z wrzątkiem i nie możecie rozlać. Możecie w domu też ćwiczyć chociażby wykonywanie lekkich pzysiadów z ułożoną książką na kciukach.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0