12,353 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Pozycja nadgarstków

Data publikacji: 2018-08-20

 

Pewnie każdy z nas słyszał kiedyś komendę "postaw nadgarstki" albo "nadgarstki pionowo", "nie przekręcaj dłoni", "trzymaj dłonie pionowo, kciukiem do góry". Niestety wielu instruktorów mechanicznie wydaje polecenia, nie tłumacząc dlaczego należy jeździć w taki sposób i jakie korzyści niesie takie, a nie inne ułożenie poszczególnych części ciała.

Wiele jeźdźców popełnia podstawowy błąd w trakcie jazdy, a mianowicie długość wodzy jest zdecydowanie zbyt długa i w konsekwencji nasze dłonie nie znajdują się w pożądanym miejscu w okolicy kłęb, a duzo dalej - nawet przy udzie. Tym samym ruchomość naszych nadgarstków staje sie ograniczona, gdyż jesteśmy zmuszeni nienaturalnie je wykręcać. 

Prawidłowa pozycja całych dłoni to faktycznie ustawienie pionowe, z kciukami skierowanymi w górę - możemy sobie to zwizualizować popularnym symbolem "lajka" z położonym kciukiem na wodzy :) Mając tak ułożone dłonie, jesteśmy w stanie dowolnie i płynnie zmieniać długość wodzy bez utraty kontaktu, możemy oddawać wodze i działać precyzyjnie bez wykręcania dłoni czy wręcz przesuwania całej ręki. Pionowe ułożenie nadgarstków pozwala na uzyskanie stałego i miękkiego kontaktu, możemy lekko oddziaływać na pysk konia, otwierając lub zamykając dłonie na wodzach. Takie określenie powinno być rozumiane jako przytrzymanie bądź lekkie otwarcie dłoni, nie zaś kurczowe trzymanie lub wręcz ciągnięcie wodzy!

 

Jeśli macie problem z prawidłowym utrzymaniem nadgarstków w pozycji pionowej, warto wyobrazić sobie, że w trakcie jazdy niesiecie tacę z wrzątkiem i nie możecie rozlać. Możecie w domu też ćwiczyć chociażby wykonywanie lekkich pzysiadów z ułożoną książką na kciukach.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0