12,830 pytań - 16,162 odpowiedzi - 931 komentarzy

Żywienie: Pasze

Data publikacji: 2018-07-10

 


Na samym wstępie warto zaznaczyć, iż nie każdy koń wymaga podawania specjalnych pasz, podobnie jak nie wszytskie konie muszą jeść owies - pasza treściwa jest zawsze obligatoryjna, pasze objętościowe są zawsze podstawą wyżywienia wszystkich koni. Zboża oraz wszelkie mieszanki są dedykowane koniom pracującym czy o specjalnych wymaganiach żywieniowych (młode konie, ciężarne klacze, konie w mocnym treningu), ich głównym zadaniem jest dostarczenie potrzebnej energii.

 

Gotowe pasze możemy podzielić na conajmniej kilka grup, przy czym najbardziej podstawową różnicą jest zawartość energii (kcal/MJ), co zwykle jest głównym kryterium wyboru:

a) pasze niskoenergetyczne: pozbawione owsa, zazwyczaj zawierają sporą ilość włókna (sieczka), znajdziemy w nich także płatki jęczmienne i kukurydziane, smaczne wytłoki owocowe pochodzące z jabłek lub aronii, siemię lniane, otręby pszenne czy wysłodki buraczane. Taka mieszanka jest dedykowana koniom niepracującym czy lekko praującym; dla większości koni rekreacyjnych zupełnie wystarcza taki rodzaj paszy.

b) pasze wysokoenergetyczne: w ich składzie zazwyczaj znajdziemy owies (są także pasze pozbawione owsa, lepiej tolerowane przez konie temperamentne i nadpobudliwe), jęczmień i kukurydzę, dodatek oleju sojowego, melasę i oczywiście włókno w postaci sieczki lub pelletu. Takie produkty są przeznaczone koniom sportowym czy ciężko pracującym.

c) pasze kondycyjne: mieszanki wysokoenergetyczne wspomagające rozwój prawidłowej muskulatury, mają także pozytywny wpływ na zwiększenie masy; takie pasze mają sporą zawartość białka pochodzącego z soi czy grochu, znajdziemy tam także zboża, często występują otręby ryżowe lub olej ryżowy. Takie pasze przydają sie koniom w mocnym treningu oraz w kiepskiej kondycji fizycznej np.po przebytej chorobie.

d) pasze hodowlane: dedykowane karmiącym klaczom oraz źrebakom po ukończeniu trzeciego miesiąca życia, a także odsadkom. Takie pasze zawierają sporo zbóż, mają także wysoką zawartość cennych kwasów tłuszczowych oraz oczywiście włókna; istotną cechą jest dodatek witamin i minerałów, które są potrzebne zarówno rosnącym źrebakom ale i klaczom hodowlanym, które mają zwiększone zapotrzebowanie na te składniki.

 

Pamiętajcie, że wszystkie pasze wprowadzamy do diety stopniowo! Nie zmieniamy pasz bez wyraźnego powodu, koniom nie jest potrzebne urozmaicanie menu - zbyt częste i nagłe zmiany pasz często prowadzą do śmiertelnych kolek!

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0