12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Żywienie: Pasze

Data publikacji: 2018-07-10

 

fot.www.healthyhorse.pl


Na samym wstępie warto zaznaczyć, iż nie każdy koń wymaga podawania specjalnych pasz, podobnie jak nie wszytskie konie muszą jeść owies - pasza treściwa jest zawsze obligatoryjna, pasze objętościowe są zawsze podstawą wyżywienia wszystkich koni. Zboża oraz wszelkie mieszanki są dedykowane koniom pracującym czy o specjalnych wymaganiach żywieniowych (młode konie, ciężarne klacze, konie w mocnym treningu), ich głównym zadaniem jest dostarczenie potrzebnej energii.

 

Gotowe pasze możemy podzielić na conajmniej kilka grup, przy czym najbardziej podstawową różnicą jest zawartość energii (kcal/MJ), co zwykle jest głównym kryterium wyboru:

a) pasze niskoenergetyczne: pozbawione owsa, zazwyczaj zawierają sporą ilość włókna (sieczka), znajdziemy w nich także płatki jęczmienne i kukurydziane, smaczne wytłoki owocowe pochodzące z jabłek lub aronii, siemię lniane, otręby pszenne czy wysłodki buraczane. Taka mieszanka jest dedykowana koniom niepracującym czy lekko praującym; dla większości koni rekreacyjnych zupełnie wystarcza taki rodzaj paszy.

b) pasze wysokoenergetyczne: w ich składzie zazwyczaj znajdziemy owies (są także pasze pozbawione owsa, lepiej tolerowane przez konie temperamentne i nadpobudliwe), jęczmień i kukurydzę, dodatek oleju sojowego, melasę i oczywiście włókno w postaci sieczki lub pelletu. Takie produkty są przeznaczone koniom sportowym czy ciężko pracującym.

c) pasze kondycyjne: mieszanki wysokoenergetyczne wspomagające rozwój prawidłowej muskulatury, mają także pozytywny wpływ na zwiększenie masy; takie pasze mają sporą zawartość białka pochodzącego z soi czy grochu, znajdziemy tam także zboża, często występują otręby ryżowe lub olej ryżowy. Takie pasze przydają sie koniom w mocnym treningu oraz w kiepskiej kondycji fizycznej np.po przebytej chorobie.

d) pasze hodowlane: dedykowane karmiącym klaczom oraz źrebakom po ukończeniu trzeciego miesiąca życia, a także odsadkom. Takie pasze zawierają sporo zbóż, mają także wysoką zawartość cennych kwasów tłuszczowych oraz oczywiście włókna; istotną cechą jest dodatek witamin i minerałów, które są potrzebne zarówno rosnącym źrebakom ale i klaczom hodowlanym, które mają zwiększone zapotrzebowanie na te składniki.

 

Pamiętajcie, że wszystkie pasze wprowadzamy do diety stopniowo! Nie zmieniamy pasz bez wyraźnego powodu, koniom nie jest potrzebne urozmaicanie menu - zbyt częste i nagłe zmiany pasz często prowadzą do śmiertelnych kolek!

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0