12,811 pytań - 14,492 odpowiedzi - 827 komentarzy

Żywienie: Pasze

Data publikacji: 2018-07-10

 


Na samym wstępie warto zaznaczyć, iż nie każdy koń wymaga podawania specjalnych pasz, podobnie jak nie wszytskie konie muszą jeść owies - pasza treściwa jest zawsze obligatoryjna, pasze objętościowe są zawsze podstawą wyżywienia wszystkich koni. Zboża oraz wszelkie mieszanki są dedykowane koniom pracującym czy o specjalnych wymaganiach żywieniowych (młode konie, ciężarne klacze, konie w mocnym treningu), ich głównym zadaniem jest dostarczenie potrzebnej energii.

 

Gotowe pasze możemy podzielić na conajmniej kilka grup, przy czym najbardziej podstawową różnicą jest zawartość energii (kcal/MJ), co zwykle jest głównym kryterium wyboru:

a) pasze niskoenergetyczne: pozbawione owsa, zazwyczaj zawierają sporą ilość włókna (sieczka), znajdziemy w nich także płatki jęczmienne i kukurydziane, smaczne wytłoki owocowe pochodzące z jabłek lub aronii, siemię lniane, otręby pszenne czy wysłodki buraczane. Taka mieszanka jest dedykowana koniom niepracującym czy lekko praującym; dla większości koni rekreacyjnych zupełnie wystarcza taki rodzaj paszy.

b) pasze wysokoenergetyczne: w ich składzie zazwyczaj znajdziemy owies (są także pasze pozbawione owsa, lepiej tolerowane przez konie temperamentne i nadpobudliwe), jęczmień i kukurydzę, dodatek oleju sojowego, melasę i oczywiście włókno w postaci sieczki lub pelletu. Takie produkty są przeznaczone koniom sportowym czy ciężko pracującym.

c) pasze kondycyjne: mieszanki wysokoenergetyczne wspomagające rozwój prawidłowej muskulatury, mają także pozytywny wpływ na zwiększenie masy; takie pasze mają sporą zawartość białka pochodzącego z soi czy grochu, znajdziemy tam także zboża, często występują otręby ryżowe lub olej ryżowy. Takie pasze przydają sie koniom w mocnym treningu oraz w kiepskiej kondycji fizycznej np.po przebytej chorobie.

d) pasze hodowlane: dedykowane karmiącym klaczom oraz źrebakom po ukończeniu trzeciego miesiąca życia, a także odsadkom. Takie pasze zawierają sporo zbóż, mają także wysoką zawartość cennych kwasów tłuszczowych oraz oczywiście włókna; istotną cechą jest dodatek witamin i minerałów, które są potrzebne zarówno rosnącym źrebakom ale i klaczom hodowlanym, które mają zwiększone zapotrzebowanie na te składniki.

 

Pamiętajcie, że wszystkie pasze wprowadzamy do diety stopniowo! Nie zmieniamy pasz bez wyraźnego powodu, koniom nie jest potrzebne urozmaicanie menu - zbyt częste i nagłe zmiany pasz często prowadzą do śmiertelnych kolek!

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0