11,697 pytań - 14,010 odpowiedzi - 814 komentarzy

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Data publikacji: 2018-06-15

 

Z pewnością główną zaletą owsa jest jego szeroka dostępność oraz stosunkowo niska cena (w porównaniu do innych zbóż); dodatkowo owies jest dość lekkostrawny i łatwo przyswajalny przez konie. Plusem owsa jest także spora dawka energii,co czyni go podstawową paszą treściwą, stosowaną w żywieniu koni; owies nie pęcznieje w żołądku nawet podany w sporych ilościach (max 4kg/dziennie), więc nie ma ryzyka wystąpienia kolek czy problemów trawiennych. Ponadto owies możemy podawać jako całe ziarno, co eliminuje konieczność gniecenia czy mielenia, jak to ma miejsce w przypadku pozostałych zbóż jak kukurydza czy jęczmień.

 

Owies jest popularny, ale nie jest idealną paszą dla wszystkich koni - spora ilość szybko uwalnianej energii nie zawsze jest pożądana, szczególnie dla koni wybitnie temperamentnych i energicznych. Karmienie dużą ilością owsa często powoduje nadmierne "spalanie się" konia, prowokuje zwierzaka do niepożądanych zachowań jak brykanie czy ponoszenie. Ponadto ziarno owsa nie jest pełnowartościową paszą i brak suplementacji przy karmieniu owsem prowadzi do występowania niedoborów witamin oraz minerałów.

Wiele koni w ogóle nie potrzebuje owsa w swojej diecie - dotyczy to koni niepracujących czy lekkopracujących oraz wcześniej wspomnianych koni reaktywnych. Właściciele koni często przekarmiają swoje konie owsem, często działając w dobrej wierze np. w celu podtuczenia konia, a później mają problemy z kontrolą swojego zwierzaka.

Zdecydowaniem lepszym rozwiązaniem jest dawanie zbyt małej niż zbyt dużej dawki owsa; dla koni lekko pracujących i rekreacyjnych sprawdzą się niskoenergetyczne pasze pozbawione owsa bądź koncentraty witaminowe. Żywienie koni jest zawsze uzależnione od temperamentu danego osobnika, jego potrzeb żywieniowych oraz intensywności pracy, jaką wykonuje - niemniej warto przyjrzeć się ilości owsa, jaką spożywa nasz zwierzak, być może wystarczy zmniejszyć dzienną dawkę aby poprawić komfort jazdy i opieki nad trudnym wierzchowcem.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0