12,811 pytań - 14,483 odpowiedzi - 827 komentarzy

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Data publikacji: 2018-06-15

 

Z pewnością główną zaletą owsa jest jego szeroka dostępność oraz stosunkowo niska cena (w porównaniu do innych zbóż); dodatkowo owies jest dość lekkostrawny i łatwo przyswajalny przez konie. Plusem owsa jest także spora dawka energii,co czyni go podstawową paszą treściwą, stosowaną w żywieniu koni; owies nie pęcznieje w żołądku nawet podany w sporych ilościach (max 4kg/dziennie), więc nie ma ryzyka wystąpienia kolek czy problemów trawiennych. Ponadto owies możemy podawać jako całe ziarno, co eliminuje konieczność gniecenia czy mielenia, jak to ma miejsce w przypadku pozostałych zbóż jak kukurydza czy jęczmień.

 

Owies jest popularny, ale nie jest idealną paszą dla wszystkich koni - spora ilość szybko uwalnianej energii nie zawsze jest pożądana, szczególnie dla koni wybitnie temperamentnych i energicznych. Karmienie dużą ilością owsa często powoduje nadmierne "spalanie się" konia, prowokuje zwierzaka do niepożądanych zachowań jak brykanie czy ponoszenie. Ponadto ziarno owsa nie jest pełnowartościową paszą i brak suplementacji przy karmieniu owsem prowadzi do występowania niedoborów witamin oraz minerałów.

Wiele koni w ogóle nie potrzebuje owsa w swojej diecie - dotyczy to koni niepracujących czy lekkopracujących oraz wcześniej wspomnianych koni reaktywnych. Właściciele koni często przekarmiają swoje konie owsem, często działając w dobrej wierze np. w celu podtuczenia konia, a później mają problemy z kontrolą swojego zwierzaka.

Zdecydowaniem lepszym rozwiązaniem jest dawanie zbyt małej niż zbyt dużej dawki owsa; dla koni lekko pracujących i rekreacyjnych sprawdzą się niskoenergetyczne pasze pozbawione owsa bądź koncentraty witaminowe. Żywienie koni jest zawsze uzależnione od temperamentu danego osobnika, jego potrzeb żywieniowych oraz intensywności pracy, jaką wykonuje - niemniej warto przyjrzeć się ilości owsa, jaką spożywa nasz zwierzak, być może wystarczy zmniejszyć dzienną dawkę aby poprawić komfort jazdy i opieki nad trudnym wierzchowcem.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0