12,967 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Data publikacji: 2018-06-15

 

Z pewnością główną zaletą owsa jest jego szeroka dostępność oraz stosunkowo niska cena (w porównaniu do innych zbóż); dodatkowo owies jest dość lekkostrawny i łatwo przyswajalny przez konie. Plusem owsa jest także spora dawka energii,co czyni go podstawową paszą treściwą, stosowaną w żywieniu koni; owies nie pęcznieje w żołądku nawet podany w sporych ilościach (max 4kg/dziennie), więc nie ma ryzyka wystąpienia kolek czy problemów trawiennych. Ponadto owies możemy podawać jako całe ziarno, co eliminuje konieczność gniecenia czy mielenia, jak to ma miejsce w przypadku pozostałych zbóż jak kukurydza czy jęczmień.

 

Owies jest popularny, ale nie jest idealną paszą dla wszystkich koni - spora ilość szybko uwalnianej energii nie zawsze jest pożądana, szczególnie dla koni wybitnie temperamentnych i energicznych. Karmienie dużą ilością owsa często powoduje nadmierne "spalanie się" konia, prowokuje zwierzaka do niepożądanych zachowań jak brykanie czy ponoszenie. Ponadto ziarno owsa nie jest pełnowartościową paszą i brak suplementacji przy karmieniu owsem prowadzi do występowania niedoborów witamin oraz minerałów.

Wiele koni w ogóle nie potrzebuje owsa w swojej diecie - dotyczy to koni niepracujących czy lekkopracujących oraz wcześniej wspomnianych koni reaktywnych. Właściciele koni często przekarmiają swoje konie owsem, często działając w dobrej wierze np. w celu podtuczenia konia, a później mają problemy z kontrolą swojego zwierzaka.

Zdecydowaniem lepszym rozwiązaniem jest dawanie zbyt małej niż zbyt dużej dawki owsa; dla koni lekko pracujących i rekreacyjnych sprawdzą się niskoenergetyczne pasze pozbawione owsa bądź koncentraty witaminowe. Żywienie koni jest zawsze uzależnione od temperamentu danego osobnika, jego potrzeb żywieniowych oraz intensywności pracy, jaką wykonuje - niemniej warto przyjrzeć się ilości owsa, jaką spożywa nasz zwierzak, być może wystarczy zmniejszyć dzienną dawkę aby poprawić komfort jazdy i opieki nad trudnym wierzchowcem.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0