12,144 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Data publikacji: 2018-06-15

 

Z pewnością główną zaletą owsa jest jego szeroka dostępność oraz stosunkowo niska cena (w porównaniu do innych zbóż); dodatkowo owies jest dość lekkostrawny i łatwo przyswajalny przez konie. Plusem owsa jest także spora dawka energii,co czyni go podstawową paszą treściwą, stosowaną w żywieniu koni; owies nie pęcznieje w żołądku nawet podany w sporych ilościach (max 4kg/dziennie), więc nie ma ryzyka wystąpienia kolek czy problemów trawiennych. Ponadto owies możemy podawać jako całe ziarno, co eliminuje konieczność gniecenia czy mielenia, jak to ma miejsce w przypadku pozostałych zbóż jak kukurydza czy jęczmień.

 

Owies jest popularny, ale nie jest idealną paszą dla wszystkich koni - spora ilość szybko uwalnianej energii nie zawsze jest pożądana, szczególnie dla koni wybitnie temperamentnych i energicznych. Karmienie dużą ilością owsa często powoduje nadmierne "spalanie się" konia, prowokuje zwierzaka do niepożądanych zachowań jak brykanie czy ponoszenie. Ponadto ziarno owsa nie jest pełnowartościową paszą i brak suplementacji przy karmieniu owsem prowadzi do występowania niedoborów witamin oraz minerałów.

Wiele koni w ogóle nie potrzebuje owsa w swojej diecie - dotyczy to koni niepracujących czy lekkopracujących oraz wcześniej wspomnianych koni reaktywnych. Właściciele koni często przekarmiają swoje konie owsem, często działając w dobrej wierze np. w celu podtuczenia konia, a później mają problemy z kontrolą swojego zwierzaka.

Zdecydowaniem lepszym rozwiązaniem jest dawanie zbyt małej niż zbyt dużej dawki owsa; dla koni lekko pracujących i rekreacyjnych sprawdzą się niskoenergetyczne pasze pozbawione owsa bądź koncentraty witaminowe. Żywienie koni jest zawsze uzależnione od temperamentu danego osobnika, jego potrzeb żywieniowych oraz intensywności pracy, jaką wykonuje - niemniej warto przyjrzeć się ilości owsa, jaką spożywa nasz zwierzak, być może wystarczy zmniejszyć dzienną dawkę aby poprawić komfort jazdy i opieki nad trudnym wierzchowcem.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0