12,061 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Roztrenowanie

Data publikacji: 2018-06-12

 

Roztrenowanie jest obecne w każdym sporcie, większość sportowców ma w ciągu roku pewien okres przeznaczony na odpoczynek i regenerację - zazwyczaj zupełnie nie uprawiają wtedy swojej dyscypliny, a rekreacyjnie np.pływają czy jeżdżą na rowerze, aby zachować ogólną sprawność fizyczną.

Warto pamiętać o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca po sezonie bądź chociażby intensywnych wakacjach (obozy, rajdy kilkudniowe itp). Nie odstawiamy konia z dnia na dzień od pracy, tylko zmniejszamy intensywność np.rezygnujemy ze skoków na miesiąc; czasem dobrym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z jazdy na rzecz całodziennego padokowania na trawiastych pastwiskach. Na taki krok często decydują się właściciele koni zdecydowanie przeciążonych pracą lub/i zmęczonych psychicznie - taki relaks zdecydowanie poprawia komfort psychiczny konia.

Zazwyczaj roztrenowanie bazuje na ograniczeniu pracy pod siodłem na rzecz lonżowania i swobodnego ruchu na pastwisku - możemy przyjąć, że w takim okresie wystarczą trzy jazdy i dwie lonże z użyciem wodzy dodatkowych w tygodniu. Dobrym rozwiązaniem są też wyjazdy w teren, które są atrakcyjną odskocznią od codziennego otoczenia naszego zwierzaka :) warto też poświęcić czas na zabawy z ziemi, co poprawi naszą więź z koniem i wzmocni zaufanie.

Prawdziwy okres roztrenowania trwa zazwyczaj 4-8 tygodni, po czym następuje stopniowe wdrożenie w pełny trening sportowy; po wakacjach wiele koni szkółkowych zażywa chociażby tygodnia odpoczynku na pastwiskach, luksusem są dwa tygodnie poświęcone tylko na padokowanie. 

Jeśli nasz zwierzak jest zmęczony i zniechęcony pracą, to poza oczywistą zmianą sposobu jazdy, zdecydowanie warto poswięcić czas na odpoczynek psychiczny i fizyczny. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0