12,415 pytań - 14,095 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Roztrenowanie

Data publikacji: 2018-06-12

 

Roztrenowanie jest obecne w każdym sporcie, większość sportowców ma w ciągu roku pewien okres przeznaczony na odpoczynek i regenerację - zazwyczaj zupełnie nie uprawiają wtedy swojej dyscypliny, a rekreacyjnie np.pływają czy jeżdżą na rowerze, aby zachować ogólną sprawność fizyczną.

Warto pamiętać o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca po sezonie bądź chociażby intensywnych wakacjach (obozy, rajdy kilkudniowe itp). Nie odstawiamy konia z dnia na dzień od pracy, tylko zmniejszamy intensywność np.rezygnujemy ze skoków na miesiąc; czasem dobrym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z jazdy na rzecz całodziennego padokowania na trawiastych pastwiskach. Na taki krok często decydują się właściciele koni zdecydowanie przeciążonych pracą lub/i zmęczonych psychicznie - taki relaks zdecydowanie poprawia komfort psychiczny konia.

Zazwyczaj roztrenowanie bazuje na ograniczeniu pracy pod siodłem na rzecz lonżowania i swobodnego ruchu na pastwisku - możemy przyjąć, że w takim okresie wystarczą trzy jazdy i dwie lonże z użyciem wodzy dodatkowych w tygodniu. Dobrym rozwiązaniem są też wyjazdy w teren, które są atrakcyjną odskocznią od codziennego otoczenia naszego zwierzaka :) warto też poświęcić czas na zabawy z ziemi, co poprawi naszą więź z koniem i wzmocni zaufanie.

Prawdziwy okres roztrenowania trwa zazwyczaj 4-8 tygodni, po czym następuje stopniowe wdrożenie w pełny trening sportowy; po wakacjach wiele koni szkółkowych zażywa chociażby tygodnia odpoczynku na pastwiskach, luksusem są dwa tygodnie poświęcone tylko na padokowanie. 

Jeśli nasz zwierzak jest zmęczony i zniechęcony pracą, to poza oczywistą zmianą sposobu jazdy, zdecydowanie warto poswięcić czas na odpoczynek psychiczny i fizyczny. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0