11,697 pytań - 14,010 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Roztrenowanie

Data publikacji: 2018-06-12

 

Roztrenowanie jest obecne w każdym sporcie, większość sportowców ma w ciągu roku pewien okres przeznaczony na odpoczynek i regenerację - zazwyczaj zupełnie nie uprawiają wtedy swojej dyscypliny, a rekreacyjnie np.pływają czy jeżdżą na rowerze, aby zachować ogólną sprawność fizyczną.

Warto pamiętać o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca po sezonie bądź chociażby intensywnych wakacjach (obozy, rajdy kilkudniowe itp). Nie odstawiamy konia z dnia na dzień od pracy, tylko zmniejszamy intensywność np.rezygnujemy ze skoków na miesiąc; czasem dobrym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z jazdy na rzecz całodziennego padokowania na trawiastych pastwiskach. Na taki krok często decydują się właściciele koni zdecydowanie przeciążonych pracą lub/i zmęczonych psychicznie - taki relaks zdecydowanie poprawia komfort psychiczny konia.

Zazwyczaj roztrenowanie bazuje na ograniczeniu pracy pod siodłem na rzecz lonżowania i swobodnego ruchu na pastwisku - możemy przyjąć, że w takim okresie wystarczą trzy jazdy i dwie lonże z użyciem wodzy dodatkowych w tygodniu. Dobrym rozwiązaniem są też wyjazdy w teren, które są atrakcyjną odskocznią od codziennego otoczenia naszego zwierzaka :) warto też poświęcić czas na zabawy z ziemi, co poprawi naszą więź z koniem i wzmocni zaufanie.

Prawdziwy okres roztrenowania trwa zazwyczaj 4-8 tygodni, po czym następuje stopniowe wdrożenie w pełny trening sportowy; po wakacjach wiele koni szkółkowych zażywa chociażby tygodnia odpoczynku na pastwiskach, luksusem są dwa tygodnie poświęcone tylko na padokowanie. 

Jeśli nasz zwierzak jest zmęczony i zniechęcony pracą, to poza oczywistą zmianą sposobu jazdy, zdecydowanie warto poswięcić czas na odpoczynek psychiczny i fizyczny. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0