12,144 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Roztrenowanie

Data publikacji: 2018-06-12

 

Roztrenowanie jest obecne w każdym sporcie, większość sportowców ma w ciągu roku pewien okres przeznaczony na odpoczynek i regenerację - zazwyczaj zupełnie nie uprawiają wtedy swojej dyscypliny, a rekreacyjnie np.pływają czy jeżdżą na rowerze, aby zachować ogólną sprawność fizyczną.

Warto pamiętać o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca po sezonie bądź chociażby intensywnych wakacjach (obozy, rajdy kilkudniowe itp). Nie odstawiamy konia z dnia na dzień od pracy, tylko zmniejszamy intensywność np.rezygnujemy ze skoków na miesiąc; czasem dobrym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z jazdy na rzecz całodziennego padokowania na trawiastych pastwiskach. Na taki krok często decydują się właściciele koni zdecydowanie przeciążonych pracą lub/i zmęczonych psychicznie - taki relaks zdecydowanie poprawia komfort psychiczny konia.

Zazwyczaj roztrenowanie bazuje na ograniczeniu pracy pod siodłem na rzecz lonżowania i swobodnego ruchu na pastwisku - możemy przyjąć, że w takim okresie wystarczą trzy jazdy i dwie lonże z użyciem wodzy dodatkowych w tygodniu. Dobrym rozwiązaniem są też wyjazdy w teren, które są atrakcyjną odskocznią od codziennego otoczenia naszego zwierzaka :) warto też poświęcić czas na zabawy z ziemi, co poprawi naszą więź z koniem i wzmocni zaufanie.

Prawdziwy okres roztrenowania trwa zazwyczaj 4-8 tygodni, po czym następuje stopniowe wdrożenie w pełny trening sportowy; po wakacjach wiele koni szkółkowych zażywa chociażby tygodnia odpoczynku na pastwiskach, luksusem są dwa tygodnie poświęcone tylko na padokowanie. 

Jeśli nasz zwierzak jest zmęczony i zniechęcony pracą, to poza oczywistą zmianą sposobu jazdy, zdecydowanie warto poswięcić czas na odpoczynek psychiczny i fizyczny. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0