13,071 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Jak wykonać zwrot na przodzie?

Data publikacji: 2015-02-25

 

Wbrew mogącej zmylić nazwie nie jest to trudna figura ani wiedza tajemna, lecz podstawowe ćwiczenie gimnastyczne. Ma ono na celu nauczyć konia zakręcać w odpowiedzi na postawę i sygnały naszego ciała. Wyobraźmy sobie kwadrat ułożony z drągów a w środku stojak/pachołek-koń powinien wokół stojaka obracać się.


Kiedy wprowadzać?


Mimo,że jest to jedno z dwóch podstawowych i najważniejszych ćwiczeń uczących konia zakręcać,to jego naukę można zacząć dopiero,gdy koń idzie na przód pewnie i energicznie (energicznie nie znaczy szybko),działanie łydek i dosiadu jest dla konia ważniejsze,niż działanie wodzy(wyjątkiem są tutaj półparady) a przede wszystkim wtedy,gdy sami jesteśmy w stanie zachować równy,lekki kontakt oraz kontrolujemy wierzchowca a on kontrolę rozumie i akceptuje.

Postawa naszego ciała do zwrotów nie różni się od tej do wolt czy chodów bocznych-warto więc poświęcić nieco czasu na jej wypracowanie,aby przybieranie jej stało się dla nas jak odruch,naturalne. W skrócie postawa wygląda tak: siadamy do wewnątrz siodła,bardziej obciążając wewnętrzne strzemię,ale uwaga-w tym momencie trzeba pamiętać,żeby staw biodrowy otworzyć i nie pochylać się nad wewn. biodrem ale siedzieć w siodle. Wodzę wewnętrzną skracamy,ramienia nie cofamy ale obracamy w stronę w którą chcemy skręcić(łokieć nie może wyjść poza tułów!). Pamiętamy o rozluźnieniu w stawie biodrowym,w przeciwnym razie nie będziemy w stanie działać łydką wewn. jednocześnie z łydką zewn.

Wracając do konia-nie może kręcić się wokół swojej wewn.przedniej nogi tylko kroczyć nią. Tylną nogę także koń powinien podnosić a nie ciągnąć nią po ziemi. Jeszcze jedna ważna uwaga-wewnętrzna tylna ma zawsze wkraczać przed zewnętrzną tylną i lądować gdzieś pomiędzy śladami przednich nóg. Sami zaś zewnętrzną wodzą wykonujemy półparady,ale tylko w chwili lądowania zewn.przedniej nogi na ziemi-czyli gdy wraca zewn.łopatka. Zaś wewnętrzna wodza utrzymuje delikatny,stały kontakt nie blokując konia. Dotykając wewnętrzną łydką przed podniesieniem wewn.zadniej nogi sugerujemy koniowi wkroczenie tą nogą pod kłodę.

 

autor tekstu: MD (Princess Redaktor)

 

 

 

fot. Timeless Photography

 



comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0