12,348 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Jak wykonać zwrot na przodzie?

Data publikacji: 2015-02-25

 

Wbrew mogącej zmylić nazwie nie jest to trudna figura ani wiedza tajemna, lecz podstawowe ćwiczenie gimnastyczne. Ma ono na celu nauczyć konia zakręcać w odpowiedzi na postawę i sygnały naszego ciała. Wyobraźmy sobie kwadrat ułożony z drągów a w środku stojak/pachołek-koń powinien wokół stojaka obracać się.


Kiedy wprowadzać?


Mimo,że jest to jedno z dwóch podstawowych i najważniejszych ćwiczeń uczących konia zakręcać,to jego naukę można zacząć dopiero,gdy koń idzie na przód pewnie i energicznie (energicznie nie znaczy szybko),działanie łydek i dosiadu jest dla konia ważniejsze,niż działanie wodzy(wyjątkiem są tutaj półparady) a przede wszystkim wtedy,gdy sami jesteśmy w stanie zachować równy,lekki kontakt oraz kontrolujemy wierzchowca a on kontrolę rozumie i akceptuje.

Postawa naszego ciała do zwrotów nie różni się od tej do wolt czy chodów bocznych-warto więc poświęcić nieco czasu na jej wypracowanie,aby przybieranie jej stało się dla nas jak odruch,naturalne. W skrócie postawa wygląda tak: siadamy do wewnątrz siodła,bardziej obciążając wewnętrzne strzemię,ale uwaga-w tym momencie trzeba pamiętać,żeby staw biodrowy otworzyć i nie pochylać się nad wewn. biodrem ale siedzieć w siodle. Wodzę wewnętrzną skracamy,ramienia nie cofamy ale obracamy w stronę w którą chcemy skręcić(łokieć nie może wyjść poza tułów!). Pamiętamy o rozluźnieniu w stawie biodrowym,w przeciwnym razie nie będziemy w stanie działać łydką wewn. jednocześnie z łydką zewn.

Wracając do konia-nie może kręcić się wokół swojej wewn.przedniej nogi tylko kroczyć nią. Tylną nogę także koń powinien podnosić a nie ciągnąć nią po ziemi. Jeszcze jedna ważna uwaga-wewnętrzna tylna ma zawsze wkraczać przed zewnętrzną tylną i lądować gdzieś pomiędzy śladami przednich nóg. Sami zaś zewnętrzną wodzą wykonujemy półparady,ale tylko w chwili lądowania zewn.przedniej nogi na ziemi-czyli gdy wraca zewn.łopatka. Zaś wewnętrzna wodza utrzymuje delikatny,stały kontakt nie blokując konia. Dotykając wewnętrzną łydką przed podniesieniem wewn.zadniej nogi sugerujemy koniowi wkroczenie tą nogą pod kłodę.

 

autor tekstu: MD (Princess Redaktor)

 

 

 

fot. Timeless Photography

 comments powered by Disqus
Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0