12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Jak wykonać zwrot na przodzie?

Data publikacji: 2015-02-25

 

Wbrew mogącej zmylić nazwie nie jest to trudna figura ani wiedza tajemna, lecz podstawowe ćwiczenie gimnastyczne. Ma ono na celu nauczyć konia zakręcać w odpowiedzi na postawę i sygnały naszego ciała. Wyobraźmy sobie kwadrat ułożony z drągów a w środku stojak/pachołek-koń powinien wokół stojaka obracać się.


Kiedy wprowadzać?


Mimo,że jest to jedno z dwóch podstawowych i najważniejszych ćwiczeń uczących konia zakręcać,to jego naukę można zacząć dopiero,gdy koń idzie na przód pewnie i energicznie (energicznie nie znaczy szybko),działanie łydek i dosiadu jest dla konia ważniejsze,niż działanie wodzy(wyjątkiem są tutaj półparady) a przede wszystkim wtedy,gdy sami jesteśmy w stanie zachować równy,lekki kontakt oraz kontrolujemy wierzchowca a on kontrolę rozumie i akceptuje.

Postawa naszego ciała do zwrotów nie różni się od tej do wolt czy chodów bocznych-warto więc poświęcić nieco czasu na jej wypracowanie,aby przybieranie jej stało się dla nas jak odruch,naturalne. W skrócie postawa wygląda tak: siadamy do wewnątrz siodła,bardziej obciążając wewnętrzne strzemię,ale uwaga-w tym momencie trzeba pamiętać,żeby staw biodrowy otworzyć i nie pochylać się nad wewn. biodrem ale siedzieć w siodle. Wodzę wewnętrzną skracamy,ramienia nie cofamy ale obracamy w stronę w którą chcemy skręcić(łokieć nie może wyjść poza tułów!). Pamiętamy o rozluźnieniu w stawie biodrowym,w przeciwnym razie nie będziemy w stanie działać łydką wewn. jednocześnie z łydką zewn.

Wracając do konia-nie może kręcić się wokół swojej wewn.przedniej nogi tylko kroczyć nią. Tylną nogę także koń powinien podnosić a nie ciągnąć nią po ziemi. Jeszcze jedna ważna uwaga-wewnętrzna tylna ma zawsze wkraczać przed zewnętrzną tylną i lądować gdzieś pomiędzy śladami przednich nóg. Sami zaś zewnętrzną wodzą wykonujemy półparady,ale tylko w chwili lądowania zewn.przedniej nogi na ziemi-czyli gdy wraca zewn.łopatka. Zaś wewnętrzna wodza utrzymuje delikatny,stały kontakt nie blokując konia. Dotykając wewnętrzną łydką przed podniesieniem wewn.zadniej nogi sugerujemy koniowi wkroczenie tą nogą pod kłodę.

 

autor tekstu: MD (Princess Redaktor)

 

 

 

fot. Timeless Photography

 comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0