11,979 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Emerytura dla konia

Data publikacji: 2018-05-21

 

Zapewnienie dobrych warunków bytu jest wręcz gwarancją dobrego i długiego życia naszego konia; niestety często zaniedbania są na tyle rażące, że już kilkunastoletnie konie nie nadają się do pracy pod siodłem. Widok piętnasto- czy szesnastoletniego konia bedącego w treningu sportowym nie powinien dziwić, jeśli nasz koń jest otoczony dobrą opieką, to w powodzeniem może chodzić pod siodłem nawet po ukończeniu dwudziestego roku życia. Nie ma żadnej granicy wiekowej do której koń może lub powinien pracować, to kwestia wyłącznie zdrowia i samopoczucia.

Posiadając starszego konia, warto go dokładnie obserwować, czy wymagania i rodzaj pracy nie są dla niego zbyt ciężkie, być może zwierzak szybciej się męczy lub gorzej oddycha po wysiłku? Niemniej jednak, nie powinnyśmy całkowicie rezygnować z jazdy, o ile oczywiście jest możliwa - nawet krótkie jazdy czy spacery w terenie są zbawienne zarówno dla układu ruchu, jak i komfortu psychicznego. Koń, który przez kilkanaście lat miał częsty kontakt z człowiek i nagle zostanie tego pozbawiony, czuje się niepotrzebny i podupada na zdrowiu.

Emerytura nie musi oznaczać nudy - w dalszym ciągu powinniśmy dbać o naszego konia, możemy spróbować gier opartych o naturalne zachowania koni, spacery w terenie są zawsze miłym urozmaiceniem. Jeśli nasz koń w dalszym ciągu może lekko pracować pod siodłem, możemy go udostępniać zaufanym osobom do nauki jazdy konnej. Spokojny i stateczny koń będzie świetnym nauczycielem dla początkowych adeptów nauki, co dodatkowo zapewni mu niezbędną dawkę ruchu.

Jesli podjęliśmy decyzję o znacznym ograniczeniu jazdy dla naszego konia, warto rozejrzeć się w okolicy za stajnią, która oferuje całodobowe padokowanie. Bardzo ważne jest, aby końskim emerytom zapewnić sporą dawkę ruchu i zajęcia na pastwiskach, a także towarzystwa innych koni; ruch jest niezwykle ważny dla utrzymania naszego zwierzaka w dobrej kondycji. 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0