12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Emerytura dla konia

Data publikacji: 2018-05-21

 

Zapewnienie dobrych warunków bytu jest wręcz gwarancją dobrego i długiego życia naszego konia; niestety często zaniedbania są na tyle rażące, że już kilkunastoletnie konie nie nadają się do pracy pod siodłem. Widok piętnasto- czy szesnastoletniego konia bedącego w treningu sportowym nie powinien dziwić, jeśli nasz koń jest otoczony dobrą opieką, to w powodzeniem może chodzić pod siodłem nawet po ukończeniu dwudziestego roku życia. Nie ma żadnej granicy wiekowej do której koń może lub powinien pracować, to kwestia wyłącznie zdrowia i samopoczucia.

Posiadając starszego konia, warto go dokładnie obserwować, czy wymagania i rodzaj pracy nie są dla niego zbyt ciężkie, być może zwierzak szybciej się męczy lub gorzej oddycha po wysiłku? Niemniej jednak, nie powinnyśmy całkowicie rezygnować z jazdy, o ile oczywiście jest możliwa - nawet krótkie jazdy czy spacery w terenie są zbawienne zarówno dla układu ruchu, jak i komfortu psychicznego. Koń, który przez kilkanaście lat miał częsty kontakt z człowiek i nagle zostanie tego pozbawiony, czuje się niepotrzebny i podupada na zdrowiu.

Emerytura nie musi oznaczać nudy - w dalszym ciągu powinniśmy dbać o naszego konia, możemy spróbować gier opartych o naturalne zachowania koni, spacery w terenie są zawsze miłym urozmaiceniem. Jeśli nasz koń w dalszym ciągu może lekko pracować pod siodłem, możemy go udostępniać zaufanym osobom do nauki jazdy konnej. Spokojny i stateczny koń będzie świetnym nauczycielem dla początkowych adeptów nauki, co dodatkowo zapewni mu niezbędną dawkę ruchu.

Jesli podjęliśmy decyzję o znacznym ograniczeniu jazdy dla naszego konia, warto rozejrzeć się w okolicy za stajnią, która oferuje całodobowe padokowanie. Bardzo ważne jest, aby końskim emerytom zapewnić sporą dawkę ruchu i zajęcia na pastwiskach, a także towarzystwa innych koni; ruch jest niezwykle ważny dla utrzymania naszego zwierzaka w dobrej kondycji. 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0