12,417 pytań - 14,100 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Emerytura dla konia

Data publikacji: 2018-05-21

 

Zapewnienie dobrych warunków bytu jest wręcz gwarancją dobrego i długiego życia naszego konia; niestety często zaniedbania są na tyle rażące, że już kilkunastoletnie konie nie nadają się do pracy pod siodłem. Widok piętnasto- czy szesnastoletniego konia bedącego w treningu sportowym nie powinien dziwić, jeśli nasz koń jest otoczony dobrą opieką, to w powodzeniem może chodzić pod siodłem nawet po ukończeniu dwudziestego roku życia. Nie ma żadnej granicy wiekowej do której koń może lub powinien pracować, to kwestia wyłącznie zdrowia i samopoczucia.

Posiadając starszego konia, warto go dokładnie obserwować, czy wymagania i rodzaj pracy nie są dla niego zbyt ciężkie, być może zwierzak szybciej się męczy lub gorzej oddycha po wysiłku? Niemniej jednak, nie powinnyśmy całkowicie rezygnować z jazdy, o ile oczywiście jest możliwa - nawet krótkie jazdy czy spacery w terenie są zbawienne zarówno dla układu ruchu, jak i komfortu psychicznego. Koń, który przez kilkanaście lat miał częsty kontakt z człowiek i nagle zostanie tego pozbawiony, czuje się niepotrzebny i podupada na zdrowiu.

Emerytura nie musi oznaczać nudy - w dalszym ciągu powinniśmy dbać o naszego konia, możemy spróbować gier opartych o naturalne zachowania koni, spacery w terenie są zawsze miłym urozmaiceniem. Jeśli nasz koń w dalszym ciągu może lekko pracować pod siodłem, możemy go udostępniać zaufanym osobom do nauki jazdy konnej. Spokojny i stateczny koń będzie świetnym nauczycielem dla początkowych adeptów nauki, co dodatkowo zapewni mu niezbędną dawkę ruchu.

Jesli podjęliśmy decyzję o znacznym ograniczeniu jazdy dla naszego konia, warto rozejrzeć się w okolicy za stajnią, która oferuje całodobowe padokowanie. Bardzo ważne jest, aby końskim emerytom zapewnić sporą dawkę ruchu i zajęcia na pastwiskach, a także towarzystwa innych koni; ruch jest niezwykle ważny dla utrzymania naszego zwierzaka w dobrej kondycji. 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0