13,528 pytań - 71,133 odpowiedzi - 989 komentarzy

Porady: Kiedy koń ponosi...

Data publikacji: 2018-05-12

 

Konie to zwierzęta roślinożerne, które w naturze muszą być cały czas czujne i uważne, aby nie stać się celem drapieżników; stąd też biorą się wszelkie gwałtowne i niepożądae reakcje. Konie zawsze najpierw reagują, a dopiero później oceniają sytuacje realnie ;) Oczywiście zdarzają się osobniki spokojne i opanowane, niemniej jednak gdy np. w terenie niespodziewanie napotkamy sarny czy stado krów, to możemy być praktycznie pewni, że nasz zwierzak się spłoszy, a część koni poniesie.

Konie ponoszą zazwyczaj szaleńczym galopem, nie jesteśmy w stanie szybko i normalnie zatrzymać takiego konia; to bardzo niebezpieczne, ponieważ zwierzak poza kontrolą może nas wywieźć chociażby na ruchliwą ulicę, możemy spaść ze skarpy czy zawisnąć na drzewie. Skutki upadku z niekontrolowalnego konia są często dramatyczne, a przypadku jazdy terenowej pozbycie się jeźdźca skutkuje zgubieniem konia (zazwyczaj wracają do stajni, często z ranami i urazami).

Co robić kiedy koń ponosi?

- mocno i zdecydowanie siadamy w siodło, możemy się nawet przesadnie odchylić (nigdy nie robimy półsiadu - odciążony grzbiet pobudzi konia do mocniejszego tempa) 

- bezwzględnie próbujemy zatrzymać konia: to nie czas na subtelne pomoce, w takiej sytuacji możemy po prostu zablokować rękę, a nawet ja cofnąć

- będąc na ogrodzonym terenie, próbujemy wjechać na koło, stanowczo ciągniemy za jedną wodzę; uwaga na zbyt małe koło, duże ryzyko upadku konia! W terenie warto kierować się na znaną łąkę, gdzie możemy wjechać na koło

- uspokajamy głosem: "prr" często działa cuda :)

- jeśli nasz koń ma tendencje do ponoszenia w trakcie wyjazdu w teren, warto rozważyć mocniejsze wędzidło badź wodze pomocnicze. Takie rozwiązanie działa na konie wybitne temperamentne i dla osób doświadczonych, jeśli nasz zwierzak ma po prostu za małą ilość ruchu i/lub dostaje zbyt dużo energetycznej paszy - najpierw zmieniamy sposób żywienia oraz więcej jeździmy na ogrodzonym terenie, później wybieramy wędzidło! Pamiętajmy, że owies nie jest niezbędnym składnikiem żywienia koni, a dla koni lekko pracujących jest niepotrzebny (ziarno owsa często powoduje nadpobudliwość = ponoszenie).

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0