11,979 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Kiedy koń ponosi...

Data publikacji: 2018-05-12

 

Konie to zwierzęta roślinożerne, które w naturze muszą być cały czas czujne i uważne, aby nie stać się celem drapieżników; stąd też biorą się wszelkie gwałtowne i niepożądae reakcje. Konie zawsze najpierw reagują, a dopiero później oceniają sytuacje realnie ;) Oczywiście zdarzają się osobniki spokojne i opanowane, niemniej jednak gdy np. w terenie niespodziewanie napotkamy sarny czy stado krów, to możemy być praktycznie pewni, że nasz zwierzak się spłoszy, a część koni poniesie.

Konie ponoszą zazwyczaj szaleńczym galopem, nie jesteśmy w stanie szybko i normalnie zatrzymać takiego konia; to bardzo niebezpieczne, ponieważ zwierzak poza kontrolą może nas wywieźć chociażby na ruchliwą ulicę, możemy spaść ze skarpy czy zawisnąć na drzewie. Skutki upadku z niekontrolowalnego konia są często dramatyczne, a przypadku jazdy terenowej pozbycie się jeźdźca skutkuje zgubieniem konia (zazwyczaj wracają do stajni, często z ranami i urazami).

Co robić kiedy koń ponosi?

- mocno i zdecydowanie siadamy w siodło, możemy się nawet przesadnie odchylić (nigdy nie robimy półsiadu - odciążony grzbiet pobudzi konia do mocniejszego tempa) 

- bezwzględnie próbujemy zatrzymać konia: to nie czas na subtelne pomoce, w takiej sytuacji możemy po prostu zablokować rękę, a nawet ja cofnąć

- będąc na ogrodzonym terenie, próbujemy wjechać na koło, stanowczo ciągniemy za jedną wodzę; uwaga na zbyt małe koło, duże ryzyko upadku konia! W terenie warto kierować się na znaną łąkę, gdzie możemy wjechać na koło

- uspokajamy głosem: "prr" często działa cuda :)

- jeśli nasz koń ma tendencje do ponoszenia w trakcie wyjazdu w teren, warto rozważyć mocniejsze wędzidło badź wodze pomocnicze. Takie rozwiązanie działa na konie wybitne temperamentne i dla osób doświadczonych, jeśli nasz zwierzak ma po prostu za małą ilość ruchu i/lub dostaje zbyt dużo energetycznej paszy - najpierw zmieniamy sposób żywienia oraz więcej jeździmy na ogrodzonym terenie, później wybieramy wędzidło! Pamiętajmy, że owies nie jest niezbędnym składnikiem żywienia koni, a dla koni lekko pracujących jest niepotrzebny (ziarno owsa często powoduje nadpobudliwość = ponoszenie).

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0