11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

Data publikacji: 2018-05-03

 

Idealna ręka jeźdźca to taka, która jest stabilna (nie kołysze się na boki czy góra-dół), zapewnia miękkie połączenie pomiędzy pyskiem konia a jeźdźcem oraz elastycznie dostosowuje się do ruchu konia. Pamiętajmy, że nasze ręce podążają za koniem, a nie leżą sztywno w jednym miejscu - co nie oznacza, że ręce pozwalają koniowi na wyrywanie wodzy i samodzielną regulację długości wodzy przez naszego wierzchowca.

Najbardziej optymalna pozycja naszych rąk jest nad kłębem konia, przed naszym ciałem - tylko wtedy mamy możliwość efektownego działania (nie trzeba ich cofać, wyginać nadgarstków czy w ogóle krzywić całego ciała). 

Nasze dłonie powinny być ustawione pionowo, z kciukami skierowanymi w górę; ręce powinny działać niezależnie od naszego ciała, stąd tego komenda "nie anglezuj z rękami" - w trakcie tego ruchu dłonie pozostają na swoim miejscu.

Teoria to jedno, jak uzyskać idealne położenie dłoni w trakcie jazdy?

  • dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju wizualizacje: siedząc na koniu wyobraźmy sobie, że w dłoniach niesiemy bardzo ważny list, trzymając go kciukami. List musi być zawsze skierowany w górę, nie może się obracać i nie może nam wypaść !
  • jeśli w trakcie jazdy mamy wrażenie, że nasze ręce są za krótkie, bo manerwujemy nimi już w okolicy przedniego łęku czy nawet siedziska: to znak, że należy skrócić wodze i ułożyć dłonie przed sobą, nad kłębem
  • świetnie sprawdza się przewiązanie uwiązu bądź cordeo na szyi konia - bardzo przydaje się w trakcie nauki jazdy, do wyczucia równowagi (oszczędza koniowi nieprzyjemnych odczuć w pysku) oraz nauki prawidłowej pozycji ręki. Dzięki takiemu rozwiązaniu wręcz niemożliwe staje się anglezowanie z ręką czy wciskanie ręki we własny brzuch przez jeźdźca.

Pamiętajmy, że ręka zawsze powinna być przed nami, a nie w okolicy brzucha czy wręcz tybinek siodła; dłonie jeźdźca pokazują koniowi kierunek i miękko podążają za jego pyskiem, nie są hamulcem!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0