12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

Data publikacji: 2018-05-03

 

Idealna ręka jeźdźca to taka, która jest stabilna (nie kołysze się na boki czy góra-dół), zapewnia miękkie połączenie pomiędzy pyskiem konia a jeźdźcem oraz elastycznie dostosowuje się do ruchu konia. Pamiętajmy, że nasze ręce podążają za koniem, a nie leżą sztywno w jednym miejscu - co nie oznacza, że ręce pozwalają koniowi na wyrywanie wodzy i samodzielną regulację długości wodzy przez naszego wierzchowca.

Najbardziej optymalna pozycja naszych rąk jest nad kłębem konia, przed naszym ciałem - tylko wtedy mamy możliwość efektownego działania (nie trzeba ich cofać, wyginać nadgarstków czy w ogóle krzywić całego ciała). 

Nasze dłonie powinny być ustawione pionowo, z kciukami skierowanymi w górę; ręce powinny działać niezależnie od naszego ciała, stąd tego komenda "nie anglezuj z rękami" - w trakcie tego ruchu dłonie pozostają na swoim miejscu.

Teoria to jedno, jak uzyskać idealne położenie dłoni w trakcie jazdy?

  • dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju wizualizacje: siedząc na koniu wyobraźmy sobie, że w dłoniach niesiemy bardzo ważny list, trzymając go kciukami. List musi być zawsze skierowany w górę, nie może się obracać i nie może nam wypaść !
  • jeśli w trakcie jazdy mamy wrażenie, że nasze ręce są za krótkie, bo manerwujemy nimi już w okolicy przedniego łęku czy nawet siedziska: to znak, że należy skrócić wodze i ułożyć dłonie przed sobą, nad kłębem
  • świetnie sprawdza się przewiązanie uwiązu bądź cordeo na szyi konia - bardzo przydaje się w trakcie nauki jazdy, do wyczucia równowagi (oszczędza koniowi nieprzyjemnych odczuć w pysku) oraz nauki prawidłowej pozycji ręki. Dzięki takiemu rozwiązaniu wręcz niemożliwe staje się anglezowanie z ręką czy wciskanie ręki we własny brzuch przez jeźdźca.

Pamiętajmy, że ręka zawsze powinna być przed nami, a nie w okolicy brzucha czy wręcz tybinek siodła; dłonie jeźdźca pokazują koniowi kierunek i miękko podążają za jego pyskiem, nie są hamulcem!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0