12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

Data publikacji: 2018-05-03

 

Idealna ręka jeźdźca to taka, która jest stabilna (nie kołysze się na boki czy góra-dół), zapewnia miękkie połączenie pomiędzy pyskiem konia a jeźdźcem oraz elastycznie dostosowuje się do ruchu konia. Pamiętajmy, że nasze ręce podążają za koniem, a nie leżą sztywno w jednym miejscu - co nie oznacza, że ręce pozwalają koniowi na wyrywanie wodzy i samodzielną regulację długości wodzy przez naszego wierzchowca.

Najbardziej optymalna pozycja naszych rąk jest nad kłębem konia, przed naszym ciałem - tylko wtedy mamy możliwość efektownego działania (nie trzeba ich cofać, wyginać nadgarstków czy w ogóle krzywić całego ciała). 

Nasze dłonie powinny być ustawione pionowo, z kciukami skierowanymi w górę; ręce powinny działać niezależnie od naszego ciała, stąd tego komenda "nie anglezuj z rękami" - w trakcie tego ruchu dłonie pozostają na swoim miejscu.

Teoria to jedno, jak uzyskać idealne położenie dłoni w trakcie jazdy?

  • dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju wizualizacje: siedząc na koniu wyobraźmy sobie, że w dłoniach niesiemy bardzo ważny list, trzymając go kciukami. List musi być zawsze skierowany w górę, nie może się obracać i nie może nam wypaść !
  • jeśli w trakcie jazdy mamy wrażenie, że nasze ręce są za krótkie, bo manerwujemy nimi już w okolicy przedniego łęku czy nawet siedziska: to znak, że należy skrócić wodze i ułożyć dłonie przed sobą, nad kłębem
  • świetnie sprawdza się przewiązanie uwiązu bądź cordeo na szyi konia - bardzo przydaje się w trakcie nauki jazdy, do wyczucia równowagi (oszczędza koniowi nieprzyjemnych odczuć w pysku) oraz nauki prawidłowej pozycji ręki. Dzięki takiemu rozwiązaniu wręcz niemożliwe staje się anglezowanie z ręką czy wciskanie ręki we własny brzuch przez jeźdźca.

Pamiętajmy, że ręka zawsze powinna być przed nami, a nie w okolicy brzucha czy wręcz tybinek siodła; dłonie jeźdźca pokazują koniowi kierunek i miękko podążają za jego pyskiem, nie są hamulcem!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0