11,981 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Koń twardy w pysku

Data publikacji: 2018-04-17

 

Zacznijmy od podstaw - bazą każdej udanej jazdy (jak i w ogóle jeździectwa, niezależnie od uprawianej dyscypliny i stopnia zaawansowania) powinien być rytm i rozluźnienie, a później kontakt. Dokładnie w takiej kolejności, ponieważ to właśnie te dwa elementy mają wpływ na to, jaki koń jest w pysku. Dodatkowo kłopoty mogą sprawiać ostre krawędzie zębów, więc jeśli wcześniej nie mieliście takiego problemu, to warto zasięgnąć opinii weterynarza.

Jeśli Nasz koń mocno wyrywa wodze, po każdej jeździe bolą Was ręce, a wręcz niemożliwe jest zatrzymanie czy skręcenie - to znak, że trzeba wrócić do całkowitych podstaw. Od samego początku jazdy należy pilnować odpowiedniego rytmu - w stępie kon powinien maszerować aktywnie, ale nie caplować. W razie potrzeby lekko przykładamy łydki w celu aktywizacji bądź uspokajamy głosem, jeśli nasz koń ma tendencję do przyspieszania. Wykonujemy koła, serpentyny i półwolty już na etapie stępa, to cenna rozgrzewka dla naszego zwierzaka. W kłusie i galopie przede wszystkim pilnujemy odpowiedniego rytmu - koń ma przemieszczać się równo, bez przyspieszania i zwalniania (chyba że wyraźnie prosimy o zmianę tempa - ale rytm pozostaje ten sam!).

Jeśli nasz koń zaczyna zagryzać wędzidło i bardzo mocno je trzyma, dodatkowo jest poza kontrolą - wykonujemy kilka przejść do niższego chodu i zatrzymujemy się. Koń ma wyraźnie zareagować na nasze pomoce, jeśli nie działa to zamykamy mocno ręce na wodzach. Posłuszeństwo i konsekwencja to podstawa każdej udanej współpracy z koniem, pamiętajmy o tym, że zwierzak ma być skupiony na jeźdźcu.

Wplatamy koła i inne figury, im więcej tym lepiej - pomogą nam zainteresować konia pracą.

 

Pamiętajmy, że praca nad podstawami jest żmudna i czasami ciężka, ale bez tego nie ma mowy o komfortowej jeździe. Absolutnie nie należy używać coraz ostrzejszych wędzideł! Pelham czy wędzidła przelotowe są dedykowane bardzo trudnym i temperamentym koniom, prowadzonym przez doświadczonych jeźdźców.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0