12,349 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Koń twardy w pysku

Data publikacji: 2018-04-17

 

Zacznijmy od podstaw - bazą każdej udanej jazdy (jak i w ogóle jeździectwa, niezależnie od uprawianej dyscypliny i stopnia zaawansowania) powinien być rytm i rozluźnienie, a później kontakt. Dokładnie w takiej kolejności, ponieważ to właśnie te dwa elementy mają wpływ na to, jaki koń jest w pysku. Dodatkowo kłopoty mogą sprawiać ostre krawędzie zębów, więc jeśli wcześniej nie mieliście takiego problemu, to warto zasięgnąć opinii weterynarza.

Jeśli Nasz koń mocno wyrywa wodze, po każdej jeździe bolą Was ręce, a wręcz niemożliwe jest zatrzymanie czy skręcenie - to znak, że trzeba wrócić do całkowitych podstaw. Od samego początku jazdy należy pilnować odpowiedniego rytmu - w stępie kon powinien maszerować aktywnie, ale nie caplować. W razie potrzeby lekko przykładamy łydki w celu aktywizacji bądź uspokajamy głosem, jeśli nasz koń ma tendencję do przyspieszania. Wykonujemy koła, serpentyny i półwolty już na etapie stępa, to cenna rozgrzewka dla naszego zwierzaka. W kłusie i galopie przede wszystkim pilnujemy odpowiedniego rytmu - koń ma przemieszczać się równo, bez przyspieszania i zwalniania (chyba że wyraźnie prosimy o zmianę tempa - ale rytm pozostaje ten sam!).

Jeśli nasz koń zaczyna zagryzać wędzidło i bardzo mocno je trzyma, dodatkowo jest poza kontrolą - wykonujemy kilka przejść do niższego chodu i zatrzymujemy się. Koń ma wyraźnie zareagować na nasze pomoce, jeśli nie działa to zamykamy mocno ręce na wodzach. Posłuszeństwo i konsekwencja to podstawa każdej udanej współpracy z koniem, pamiętajmy o tym, że zwierzak ma być skupiony na jeźdźcu.

Wplatamy koła i inne figury, im więcej tym lepiej - pomogą nam zainteresować konia pracą.

 

Pamiętajmy, że praca nad podstawami jest żmudna i czasami ciężka, ale bez tego nie ma mowy o komfortowej jeździe. Absolutnie nie należy używać coraz ostrzejszych wędzideł! Pelham czy wędzidła przelotowe są dedykowane bardzo trudnym i temperamentym koniom, prowadzonym przez doświadczonych jeźdźców.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0