12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Koń twardy w pysku

Data publikacji: 2018-04-17

 

Zacznijmy od podstaw - bazą każdej udanej jazdy (jak i w ogóle jeździectwa, niezależnie od uprawianej dyscypliny i stopnia zaawansowania) powinien być rytm i rozluźnienie, a później kontakt. Dokładnie w takiej kolejności, ponieważ to właśnie te dwa elementy mają wpływ na to, jaki koń jest w pysku. Dodatkowo kłopoty mogą sprawiać ostre krawędzie zębów, więc jeśli wcześniej nie mieliście takiego problemu, to warto zasięgnąć opinii weterynarza.

Jeśli Nasz koń mocno wyrywa wodze, po każdej jeździe bolą Was ręce, a wręcz niemożliwe jest zatrzymanie czy skręcenie - to znak, że trzeba wrócić do całkowitych podstaw. Od samego początku jazdy należy pilnować odpowiedniego rytmu - w stępie kon powinien maszerować aktywnie, ale nie caplować. W razie potrzeby lekko przykładamy łydki w celu aktywizacji bądź uspokajamy głosem, jeśli nasz koń ma tendencję do przyspieszania. Wykonujemy koła, serpentyny i półwolty już na etapie stępa, to cenna rozgrzewka dla naszego zwierzaka. W kłusie i galopie przede wszystkim pilnujemy odpowiedniego rytmu - koń ma przemieszczać się równo, bez przyspieszania i zwalniania (chyba że wyraźnie prosimy o zmianę tempa - ale rytm pozostaje ten sam!).

Jeśli nasz koń zaczyna zagryzać wędzidło i bardzo mocno je trzyma, dodatkowo jest poza kontrolą - wykonujemy kilka przejść do niższego chodu i zatrzymujemy się. Koń ma wyraźnie zareagować na nasze pomoce, jeśli nie działa to zamykamy mocno ręce na wodzach. Posłuszeństwo i konsekwencja to podstawa każdej udanej współpracy z koniem, pamiętajmy o tym, że zwierzak ma być skupiony na jeźdźcu.

Wplatamy koła i inne figury, im więcej tym lepiej - pomogą nam zainteresować konia pracą.

 

Pamiętajmy, że praca nad podstawami jest żmudna i czasami ciężka, ale bez tego nie ma mowy o komfortowej jeździe. Absolutnie nie należy używać coraz ostrzejszych wędzideł! Pelham czy wędzidła przelotowe są dedykowane bardzo trudnym i temperamentym koniom, prowadzonym przez doświadczonych jeźdźców.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0