12,979 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Koń twardy w pysku

Data publikacji: 2018-04-17

 

Zacznijmy od podstaw - bazą każdej udanej jazdy (jak i w ogóle jeździectwa, niezależnie od uprawianej dyscypliny i stopnia zaawansowania) powinien być rytm i rozluźnienie, a później kontakt. Dokładnie w takiej kolejności, ponieważ to właśnie te dwa elementy mają wpływ na to, jaki koń jest w pysku. Dodatkowo kłopoty mogą sprawiać ostre krawędzie zębów, więc jeśli wcześniej nie mieliście takiego problemu, to warto zasięgnąć opinii weterynarza.

Jeśli Nasz koń mocno wyrywa wodze, po każdej jeździe bolą Was ręce, a wręcz niemożliwe jest zatrzymanie czy skręcenie - to znak, że trzeba wrócić do całkowitych podstaw. Od samego początku jazdy należy pilnować odpowiedniego rytmu - w stępie kon powinien maszerować aktywnie, ale nie caplować. W razie potrzeby lekko przykładamy łydki w celu aktywizacji bądź uspokajamy głosem, jeśli nasz koń ma tendencję do przyspieszania. Wykonujemy koła, serpentyny i półwolty już na etapie stępa, to cenna rozgrzewka dla naszego zwierzaka. W kłusie i galopie przede wszystkim pilnujemy odpowiedniego rytmu - koń ma przemieszczać się równo, bez przyspieszania i zwalniania (chyba że wyraźnie prosimy o zmianę tempa - ale rytm pozostaje ten sam!).

Jeśli nasz koń zaczyna zagryzać wędzidło i bardzo mocno je trzyma, dodatkowo jest poza kontrolą - wykonujemy kilka przejść do niższego chodu i zatrzymujemy się. Koń ma wyraźnie zareagować na nasze pomoce, jeśli nie działa to zamykamy mocno ręce na wodzach. Posłuszeństwo i konsekwencja to podstawa każdej udanej współpracy z koniem, pamiętajmy o tym, że zwierzak ma być skupiony na jeźdźcu.

Wplatamy koła i inne figury, im więcej tym lepiej - pomogą nam zainteresować konia pracą.

 

Pamiętajmy, że praca nad podstawami jest żmudna i czasami ciężka, ale bez tego nie ma mowy o komfortowej jeździe. Absolutnie nie należy używać coraz ostrzejszych wędzideł! Pelham czy wędzidła przelotowe są dedykowane bardzo trudnym i temperamentym koniom, prowadzonym przez doświadczonych jeźdźców.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0