12,417 pytań - 14,100 odpowiedzi - 817 komentarzy

Rekreacja: Jazda po drążkach

Data publikacji: 2018-04-14

 

fot. www.suggestkeyword.com

Jazda na drążkach czy cavaletti to cenna metoda treningowa w pracy  końmi na każdym poziomie zaawansowania, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy założonych celów. Zwyczajowo przyjęło się, że cavaletti to drążki leżące na ziemi, a koziołki są uniesione na 10-20cm na podłożem.

Zalety takiej jazdy są nieprzecenione:

  • sprzyja ogólnego rozluźnieniu
  • poprawia pracę zadu i grzbietu
  • wzmocnienie mięści
  • poprawa koncentracji i równowagi konia
  • dla jeźdźca to dobry wstęp do skoków, nauka wyczucia odległości

 

Odległości pomiędzy drążkami czy koziołkami są indywidualnie ustalane dla każdego wierzchowca i zależne od celu takiej jazdy - inaczej ułożone są drążki dla hucułka, a inaczej dla rosłego konia sp z którym chcemy popracować na obszernością wykroku. Ogólne odległosci prezentują się następująco:

  • drążki jeżdzone stępem: 0.5-0.8m
  • drążki jeżdżone kłusem: 1-1.5m
  • drążki jeżdżone galopem: 2.5-3m

Pracę na drążkach rozpoczynamy po rozgrzewce, możemy je poukładać zarówno w linii prostej jak i na kole - to trudniejsze ćwiczenie, ale przynoszące sporo korzyści związanym z mocnym zaangażowaniem tylnych nóg i jazdy w wygięciu. Warto zacząć od przejeżdżania drążków stępem, aby przyzwyczaić konia do nowego zadania, szczególnie dotyczy to koni młodych i niedoświadczonych. Później włączamy kłus i galop, a dla doświadczonych par można ustawić koziołki; pamiętajmy, że praca na drążkach powinna trwać maksymalnie 15-20min, a dla młodych koni krócej. 

Na drążki lub koziołki najeżdżamy prosto, na centralną część (dobry sprawdzian poprawności naszych pomocy!), koń powinien poruszać się rytmicznie i swobodnie. Drążki zazwyczaj pokonujemy w półsiadzie i lekko oddając wodze, pozwalając koniowi na wydłużenie i obniżenie szyi. 

Pracę na drążkach warto wprowadzać 2-3 razy w tygodniu, zdecydowanie poprawi to jakość jazdy na naszym koniu.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Złota Odznaka Jeździecka jest ostatnim etapem w toku szkolenia odznakowego, co oczywiście nie oznacza że po zdaniu ZOJ jesteśmy jeźdźcami idealnymi - to jedynie kolejny egzamin sprawdzający nasze umiejętności.

2018-10-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

SOJ to kolejny etap w szkoleniu jeźdźców, będący sprawdzianem ich umiejętności. Wymagania są wyższe niż w przypadku odznaki brązowej, niemniej jednak z pewnością nie będziecie mieli większych problemów przy jej zdaniu!

2018-06-20

Czytaj » 0