12,403 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Rekreacja: Jazda po drążkach

Data publikacji: 2018-04-14

 

fot. www.suggestkeyword.com

Jazda na drążkach czy cavaletti to cenna metoda treningowa w pracy  końmi na każdym poziomie zaawansowania, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy założonych celów. Zwyczajowo przyjęło się, że cavaletti to drążki leżące na ziemi, a koziołki są uniesione na 10-20cm na podłożem.

Zalety takiej jazdy są nieprzecenione:

  • sprzyja ogólnego rozluźnieniu
  • poprawia pracę zadu i grzbietu
  • wzmocnienie mięści
  • poprawa koncentracji i równowagi konia
  • dla jeźdźca to dobry wstęp do skoków, nauka wyczucia odległości

 

Odległości pomiędzy drążkami czy koziołkami są indywidualnie ustalane dla każdego wierzchowca i zależne od celu takiej jazdy - inaczej ułożone są drążki dla hucułka, a inaczej dla rosłego konia sp z którym chcemy popracować na obszernością wykroku. Ogólne odległosci prezentują się następująco:

  • drążki jeżdzone stępem: 0.5-0.8m
  • drążki jeżdżone kłusem: 1-1.5m
  • drążki jeżdżone galopem: 2.5-3m

Pracę na drążkach rozpoczynamy po rozgrzewce, możemy je poukładać zarówno w linii prostej jak i na kole - to trudniejsze ćwiczenie, ale przynoszące sporo korzyści związanym z mocnym zaangażowaniem tylnych nóg i jazdy w wygięciu. Warto zacząć od przejeżdżania drążków stępem, aby przyzwyczaić konia do nowego zadania, szczególnie dotyczy to koni młodych i niedoświadczonych. Później włączamy kłus i galop, a dla doświadczonych par można ustawić koziołki; pamiętajmy, że praca na drążkach powinna trwać maksymalnie 15-20min, a dla młodych koni krócej. 

Na drążki lub koziołki najeżdżamy prosto, na centralną część (dobry sprawdzian poprawności naszych pomocy!), koń powinien poruszać się rytmicznie i swobodnie. Drążki zazwyczaj pokonujemy w półsiadzie i lekko oddając wodze, pozwalając koniowi na wydłużenie i obniżenie szyi. 

Pracę na drążkach warto wprowadzać 2-3 razy w tygodniu, zdecydowanie poprawi to jakość jazdy na naszym koniu.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Złota Odznaka Jeździecka jest ostatnim etapem w toku szkolenia odznakowego, co oczywiście nie oznacza że po zdaniu ZOJ jesteśmy jeźdźcami idealnymi - to jedynie kolejny egzamin sprawdzający nasze umiejętności.

2018-10-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

SOJ to kolejny etap w szkoleniu jeźdźców, będący sprawdzianem ich umiejętności. Wymagania są wyższe niż w przypadku odznaki brązowej, niemniej jednak z pewnością nie będziecie mieli większych problemów przy jej zdaniu!

2018-06-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0