12,061 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Rekreacja: Jazda po drążkach

Data publikacji: 2018-04-14

 

fot. www.suggestkeyword.com

Jazda na drążkach czy cavaletti to cenna metoda treningowa w pracy  końmi na każdym poziomie zaawansowania, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy założonych celów. Zwyczajowo przyjęło się, że cavaletti to drążki leżące na ziemi, a koziołki są uniesione na 10-20cm na podłożem.

Zalety takiej jazdy są nieprzecenione:

  • sprzyja ogólnego rozluźnieniu
  • poprawia pracę zadu i grzbietu
  • wzmocnienie mięści
  • poprawa koncentracji i równowagi konia
  • dla jeźdźca to dobry wstęp do skoków, nauka wyczucia odległości

 

Odległości pomiędzy drążkami czy koziołkami są indywidualnie ustalane dla każdego wierzchowca i zależne od celu takiej jazdy - inaczej ułożone są drążki dla hucułka, a inaczej dla rosłego konia sp z którym chcemy popracować na obszernością wykroku. Ogólne odległosci prezentują się następująco:

  • drążki jeżdzone stępem: 0.5-0.8m
  • drążki jeżdżone kłusem: 1-1.5m
  • drążki jeżdżone galopem: 2.5-3m

Pracę na drążkach rozpoczynamy po rozgrzewce, możemy je poukładać zarówno w linii prostej jak i na kole - to trudniejsze ćwiczenie, ale przynoszące sporo korzyści związanym z mocnym zaangażowaniem tylnych nóg i jazdy w wygięciu. Warto zacząć od przejeżdżania drążków stępem, aby przyzwyczaić konia do nowego zadania, szczególnie dotyczy to koni młodych i niedoświadczonych. Później włączamy kłus i galop, a dla doświadczonych par można ustawić koziołki; pamiętajmy, że praca na drążkach powinna trwać maksymalnie 15-20min, a dla młodych koni krócej. 

Na drążki lub koziołki najeżdżamy prosto, na centralną część (dobry sprawdzian poprawności naszych pomocy!), koń powinien poruszać się rytmicznie i swobodnie. Drążki zazwyczaj pokonujemy w półsiadzie i lekko oddając wodze, pozwalając koniowi na wydłużenie i obniżenie szyi. 

Pracę na drążkach warto wprowadzać 2-3 razy w tygodniu, zdecydowanie poprawi to jakość jazdy na naszym koniu.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

SOJ to kolejny etap w szkoleniu jeźdźców, będący sprawdzianem ich umiejętności. Wymagania są wyższe niż w przypadku odznaki brązowej, niemniej jednak z pewnością nie będziecie mieli większych problemów przy jej zdaniu!

2018-06-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam nieco zagadnienie dotyczące egzaminu na brązową odznakę jeździecką - znajdziecie tutaj krótki opis poszczególnych części oraz praktyczne informacje :)

2017-08-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Plan na jazdę

Nie macie pomysłu jak zaplanować swoją jazdę, kiedy nie macie przy sobie instruktora ? W tym artykule przeczytacie przykładowy schemat jazdy rekreacyjnej, dla każdego na codzień :)

2017-02-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Figury na ujeżdżalni

Skoro już wiemy czym są przejścia i półparady, to czas wykorzystać je w trakcie wykonywania figur na ujeżdżalni. Mając do dyspozycji te trzy narzędzia, nawet zwykła jazda rekreacyjna może być solidną pracą z koniem.

2017-01-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Przejścia

Rozpoczynamy krótki cykl artykułów dotyczących podstawowych elementów w prawidłowej pracy z końmi. Nieważne czy interesujecie się ujeżdżeniem czy skokami, baza zawsze jest taka sama.

2017-01-29

Czytaj » 0