11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Data publikacji: 2018-04-08

 

Źrebaki są zazwyczaj tańsze niż dorosłe konie (chociaż te dobre niemieckie czy holenderskie źrebięta potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro!), ale nie zapominajmy, że taki koń będzie nadawał się do zajeżdzenia za minimum 3 lata. Przez ten okres należy go utrzymywać, najlepiej w stadzie rówieśników - źrebaki i młode konie muszą spędzać maksymalnie dużo czasu na zewnątrz, przynajmniej do ukończenia trzeciego roku życia.

Pensjonat kosztuje zazwyczaj min.500zł/mies, przemnóżmy tę kwotę przez 36 miesięcy - suma robi się całkiem spora. A zdarzają się przecież drobne urazy, ktore trzeba wyleczyć; dodatkowo należy wykonać także szczepienia, kopyta powinny być regularnie werkowane czyli kolejne wydatki. Przez cały ten okres będziemy przecież jeździć w szkółce lub utrzymywać dorosłego konia, więc koszty także rosną, a źrebak póki co będzie tylko cieszył oko.

Źrebięta potrzebują maksymalnej ilości dobrej paszy objętościowej, a w sezonie letnim - trawiastych pastwisk. Wskazane jest także podawanie suplementów wspomagających wzrost i rozwój układu ruchu.

 

Praca ze źrebakami opiera się głównie na budowaniu prawidłowej relacji i respektowaniu człowieka w codziennym obejściu; odsadki warto uczyć prowadzenia na uwiązie i podawania wszystkich nóg, możemy także przyzwyczajać go do czyszczenia. Nie zapominajmy jednak, że źrebak to końskie dziecko i jest skupiony głównie na ruchu i zabawie :) dlatego też bywają dość nieokrzesane, a co za tym idzie - niebezpieczne. Należy mieć sporą wiedzę i doświadczenie w obejściu z końmi, aby zajmować sie źrebakiem; są słodkie i kochane, ale potrafią wyrządzić krzywdę. Ważne jest jasne i stanowcze egzekwowanie zasad od samego początku, bo im źrebak będzie starszy, tym silniejszy i będzie chciał nas zdominować.

Źrebaki rosną i rozwijają się w sposób nieprzewidywalny - z brzydkiego źrebaka może wyrosnąć piękny dorosły koń i na odwrót; nie sposób określić jego końcowej budowy, ruchu czy charakteru. Źrebak to wielka niewiadoma :)

 

Plusem posiadania źrebaka jest niewątpliwie pełna wiedza nt.jego zdrowia i ewentualnych przebytych urazów; jeśli mamy odpowiednią ilość czasu i wiedzy, to możemy otrzymać świetnego wierzchowca.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0