11,697 pytań - 14,010 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Data publikacji: 2018-04-08

 

Źrebaki są zazwyczaj tańsze niż dorosłe konie (chociaż te dobre niemieckie czy holenderskie źrebięta potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro!), ale nie zapominajmy, że taki koń będzie nadawał się do zajeżdzenia za minimum 3 lata. Przez ten okres należy go utrzymywać, najlepiej w stadzie rówieśników - źrebaki i młode konie muszą spędzać maksymalnie dużo czasu na zewnątrz, przynajmniej do ukończenia trzeciego roku życia.

Pensjonat kosztuje zazwyczaj min.500zł/mies, przemnóżmy tę kwotę przez 36 miesięcy - suma robi się całkiem spora. A zdarzają się przecież drobne urazy, ktore trzeba wyleczyć; dodatkowo należy wykonać także szczepienia, kopyta powinny być regularnie werkowane czyli kolejne wydatki. Przez cały ten okres będziemy przecież jeździć w szkółce lub utrzymywać dorosłego konia, więc koszty także rosną, a źrebak póki co będzie tylko cieszył oko.

Źrebięta potrzebują maksymalnej ilości dobrej paszy objętościowej, a w sezonie letnim - trawiastych pastwisk. Wskazane jest także podawanie suplementów wspomagających wzrost i rozwój układu ruchu.

 

Praca ze źrebakami opiera się głównie na budowaniu prawidłowej relacji i respektowaniu człowieka w codziennym obejściu; odsadki warto uczyć prowadzenia na uwiązie i podawania wszystkich nóg, możemy także przyzwyczajać go do czyszczenia. Nie zapominajmy jednak, że źrebak to końskie dziecko i jest skupiony głównie na ruchu i zabawie :) dlatego też bywają dość nieokrzesane, a co za tym idzie - niebezpieczne. Należy mieć sporą wiedzę i doświadczenie w obejściu z końmi, aby zajmować sie źrebakiem; są słodkie i kochane, ale potrafią wyrządzić krzywdę. Ważne jest jasne i stanowcze egzekwowanie zasad od samego początku, bo im źrebak będzie starszy, tym silniejszy i będzie chciał nas zdominować.

Źrebaki rosną i rozwijają się w sposób nieprzewidywalny - z brzydkiego źrebaka może wyrosnąć piękny dorosły koń i na odwrót; nie sposób określić jego końcowej budowy, ruchu czy charakteru. Źrebak to wielka niewiadoma :)

 

Plusem posiadania źrebaka jest niewątpliwie pełna wiedza nt.jego zdrowia i ewentualnych przebytych urazów; jeśli mamy odpowiednią ilość czasu i wiedzy, to możemy otrzymać świetnego wierzchowca.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0