12,439 pytań - 14,106 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Data publikacji: 2018-04-08

 

Źrebaki są zazwyczaj tańsze niż dorosłe konie (chociaż te dobre niemieckie czy holenderskie źrebięta potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro!), ale nie zapominajmy, że taki koń będzie nadawał się do zajeżdzenia za minimum 3 lata. Przez ten okres należy go utrzymywać, najlepiej w stadzie rówieśników - źrebaki i młode konie muszą spędzać maksymalnie dużo czasu na zewnątrz, przynajmniej do ukończenia trzeciego roku życia.

Pensjonat kosztuje zazwyczaj min.500zł/mies, przemnóżmy tę kwotę przez 36 miesięcy - suma robi się całkiem spora. A zdarzają się przecież drobne urazy, ktore trzeba wyleczyć; dodatkowo należy wykonać także szczepienia, kopyta powinny być regularnie werkowane czyli kolejne wydatki. Przez cały ten okres będziemy przecież jeździć w szkółce lub utrzymywać dorosłego konia, więc koszty także rosną, a źrebak póki co będzie tylko cieszył oko.

Źrebięta potrzebują maksymalnej ilości dobrej paszy objętościowej, a w sezonie letnim - trawiastych pastwisk. Wskazane jest także podawanie suplementów wspomagających wzrost i rozwój układu ruchu.

 

Praca ze źrebakami opiera się głównie na budowaniu prawidłowej relacji i respektowaniu człowieka w codziennym obejściu; odsadki warto uczyć prowadzenia na uwiązie i podawania wszystkich nóg, możemy także przyzwyczajać go do czyszczenia. Nie zapominajmy jednak, że źrebak to końskie dziecko i jest skupiony głównie na ruchu i zabawie :) dlatego też bywają dość nieokrzesane, a co za tym idzie - niebezpieczne. Należy mieć sporą wiedzę i doświadczenie w obejściu z końmi, aby zajmować sie źrebakiem; są słodkie i kochane, ale potrafią wyrządzić krzywdę. Ważne jest jasne i stanowcze egzekwowanie zasad od samego początku, bo im źrebak będzie starszy, tym silniejszy i będzie chciał nas zdominować.

Źrebaki rosną i rozwijają się w sposób nieprzewidywalny - z brzydkiego źrebaka może wyrosnąć piękny dorosły koń i na odwrót; nie sposób określić jego końcowej budowy, ruchu czy charakteru. Źrebak to wielka niewiadoma :)

 

Plusem posiadania źrebaka jest niewątpliwie pełna wiedza nt.jego zdrowia i ewentualnych przebytych urazów; jeśli mamy odpowiednią ilość czasu i wiedzy, to możemy otrzymać świetnego wierzchowca.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0