12,061 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Data publikacji: 2018-04-08

 

Źrebaki są zazwyczaj tańsze niż dorosłe konie (chociaż te dobre niemieckie czy holenderskie źrebięta potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro!), ale nie zapominajmy, że taki koń będzie nadawał się do zajeżdzenia za minimum 3 lata. Przez ten okres należy go utrzymywać, najlepiej w stadzie rówieśników - źrebaki i młode konie muszą spędzać maksymalnie dużo czasu na zewnątrz, przynajmniej do ukończenia trzeciego roku życia.

Pensjonat kosztuje zazwyczaj min.500zł/mies, przemnóżmy tę kwotę przez 36 miesięcy - suma robi się całkiem spora. A zdarzają się przecież drobne urazy, ktore trzeba wyleczyć; dodatkowo należy wykonać także szczepienia, kopyta powinny być regularnie werkowane czyli kolejne wydatki. Przez cały ten okres będziemy przecież jeździć w szkółce lub utrzymywać dorosłego konia, więc koszty także rosną, a źrebak póki co będzie tylko cieszył oko.

Źrebięta potrzebują maksymalnej ilości dobrej paszy objętościowej, a w sezonie letnim - trawiastych pastwisk. Wskazane jest także podawanie suplementów wspomagających wzrost i rozwój układu ruchu.

 

Praca ze źrebakami opiera się głównie na budowaniu prawidłowej relacji i respektowaniu człowieka w codziennym obejściu; odsadki warto uczyć prowadzenia na uwiązie i podawania wszystkich nóg, możemy także przyzwyczajać go do czyszczenia. Nie zapominajmy jednak, że źrebak to końskie dziecko i jest skupiony głównie na ruchu i zabawie :) dlatego też bywają dość nieokrzesane, a co za tym idzie - niebezpieczne. Należy mieć sporą wiedzę i doświadczenie w obejściu z końmi, aby zajmować sie źrebakiem; są słodkie i kochane, ale potrafią wyrządzić krzywdę. Ważne jest jasne i stanowcze egzekwowanie zasad od samego początku, bo im źrebak będzie starszy, tym silniejszy i będzie chciał nas zdominować.

Źrebaki rosną i rozwijają się w sposób nieprzewidywalny - z brzydkiego źrebaka może wyrosnąć piękny dorosły koń i na odwrót; nie sposób określić jego końcowej budowy, ruchu czy charakteru. Źrebak to wielka niewiadoma :)

 

Plusem posiadania źrebaka jest niewątpliwie pełna wiedza nt.jego zdrowia i ewentualnych przebytych urazów; jeśli mamy odpowiednią ilość czasu i wiedzy, to możemy otrzymać świetnego wierzchowca.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0