Chowanie się za wędzidłem to nic innego jak unikanie oparcia na wędzidle - jadąc na takim koniu, nie czujemy w ręce kompletnie nic. Nie mamy równego kontaktu i lekkiego nacisku na pysku, po prostu nasze wodze luźno zwisają niezależnie jak krótko je trzymamy. Schowane konie zazwyczaj ustawiają głowę poza pionem, w kierunku klatki piersiowej - patrząc z boku, wyraźnie widzimy mocne zgięcie potylicy i nos skierowany w kierunku nadgarstków,
Takie ustawienie nie dość, że jest nieprawidłowe z punktu widzenia optymalnego treningu, jak i nie pozwala na normalną pracę na kontakcie. Taki przypadek jest trudniejszy do przepracowania od typowego zbyt mocnego oparcia na wędzidle, wymaga dłuższej i systematycznej pracy; niektóre konie z racji budowy mają tendencję do chowania się, dotyczy to szczególnie koni o długiej i nisko osadzonej szyi.
Jeśli nasz koń się chowa za wędzidłem to przede wszystkim musimy się skupić na aktywnej jeździe do przodu. W każdym chodzie trzeba pilnować energicznej, ale rytmicznej jazdy - reakcja na pomoce powinna być natychmiastowa, bez zastanawiania się. Ważne jest, aby nie przeszkadzać zbytnio koniowi na kontakcie, nasze ręce powinny być bardzo delikatne i stabilne. Jeśli czujemy, że koń staje się pusty, to wysyłamy go energicznie do przodu, nawet z cmoknięciem czy lekkim użyciem bata. Wprowadzamy dużo gimnastyki - koła, przejścia, serpentyny czy jazda na drugim śladzie pozwolą na poprawę równowagi i oparcia na wędzidle.
Absoutnie nie ubieramy wodzy pomocniczych typu czarna wodza, popularne gumy czy wypinacze - spowodują tylko pogłębienie problemu. W trakcie pracy na lonży pomocny będzie gogue lub klasyczny czambon; niemniej jednak lonżowanie koni z tendencją do chowania się wymaga doświadczenia i wyczucia.
Przepracowanie problemu z takim koniem to zazwyczaj kwestia kilku miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania jeźdźca. Zdecydowanie polecamy konsultację z instruktorem czy trenerem (chociażby jednorazowo), który indywidualnie dobierze ćwiczenia i wskaże kierunek rozwoju.
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28
Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?
2021-10-20
Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.
2021-10-08
Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.
2021-08-16