12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Data publikacji: 2018-03-03

 

W stajniach znajdziemy kilka głównych ściółek, z czego najpopularniejszą jest oczywiście słoma - zazwyczaj owsiana lub pszenna, rzadziej jęczmienna; właściwie unika sie słomy żytniej z uwagi na ostre źdźbła.

Słoma to tak naprawdę odpad przy żniwach - są to pozostałości po zbożu, które zostało poddane młóceniu (czyli to głównie łodygi i liście). Słoma jest zbierana z pól późnym latem, kiedy zdąży wyschnąć, wtedy zostaje zebrana w kostki lub baloty. Jest to produkt tani i najłatwiej dostępny, dlatego jest spotykany w każdej stajni. Jej minusem jest jakość - nieodpowiednio wysuszona i przechowywana jest siedliskiem grzybów, co często powoduje kaszel u alergicznych koni. Często zdarzają się kostki słomy, które są spleśniałe wewnątrz, co powoduje konieczność wyrzucenia całej kostki i przez to tracimy sporo ściółki.

Kolejną dość popularną ściółką do boksów są trociny (wióry), czyli odpad przy obróbce drewna, zazwyczaj spotykamy baloty trocin z drzew iglastych (mają mocniejszy żywiczny zapach) ale i z drzew liściastych, jak i trociny mieszane. To świetna ściółka dla koni z problemami alergicznymi, zwłaszcza te specjalnie odpylane; niestety trociny charakteryzują się często dużą ilością pyłu, co nie zawsze jest dobrze tolerowane przez nasze zwierzaki. Ten produkt jest także dość łatwo dostępny, miesieczny koszt jest wysoki przy pierwszym ścieleniu boksu - później wystarczy tylko czyścić boks na bieżąco i raz w tygodniu dosypać trocin.

Rzadziej spotykaną ściółką jest torf, a konkretniej finalny produkt obróbki torfu. Mamy tutaj do czynienia z czystą ściółką właściwie pozbawioną bakterii, która ma rewelacyjny wpływ zarówno na kopyta jak i na układ oddechowy. Świetnie sprawdza się przy problematycznych koniach i jest bardzo wydajna; jej jedynym minusem jest cena, jaką trzeba zapłacić przy pierwszym ścieleniu boksu oraz problem z utylizacją - jej niskie pH niekorzystnie wpływa na proces rozkładu obornika.

 

W kolejnej części artykułu napiszemy o mniej znanych ściółkach, które także zasługują na uwagę :)

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0