12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Data publikacji: 2018-03-03

 

W stajniach znajdziemy kilka głównych ściółek, z czego najpopularniejszą jest oczywiście słoma - zazwyczaj owsiana lub pszenna, rzadziej jęczmienna; właściwie unika sie słomy żytniej z uwagi na ostre źdźbła.

Słoma to tak naprawdę odpad przy żniwach - są to pozostałości po zbożu, które zostało poddane młóceniu (czyli to głównie łodygi i liście). Słoma jest zbierana z pól późnym latem, kiedy zdąży wyschnąć, wtedy zostaje zebrana w kostki lub baloty. Jest to produkt tani i najłatwiej dostępny, dlatego jest spotykany w każdej stajni. Jej minusem jest jakość - nieodpowiednio wysuszona i przechowywana jest siedliskiem grzybów, co często powoduje kaszel u alergicznych koni. Często zdarzają się kostki słomy, które są spleśniałe wewnątrz, co powoduje konieczność wyrzucenia całej kostki i przez to tracimy sporo ściółki.

Kolejną dość popularną ściółką do boksów są trociny (wióry), czyli odpad przy obróbce drewna, zazwyczaj spotykamy baloty trocin z drzew iglastych (mają mocniejszy żywiczny zapach) ale i z drzew liściastych, jak i trociny mieszane. To świetna ściółka dla koni z problemami alergicznymi, zwłaszcza te specjalnie odpylane; niestety trociny charakteryzują się często dużą ilością pyłu, co nie zawsze jest dobrze tolerowane przez nasze zwierzaki. Ten produkt jest także dość łatwo dostępny, miesieczny koszt jest wysoki przy pierwszym ścieleniu boksu - później wystarczy tylko czyścić boks na bieżąco i raz w tygodniu dosypać trocin.

Rzadziej spotykaną ściółką jest torf, a konkretniej finalny produkt obróbki torfu. Mamy tutaj do czynienia z czystą ściółką właściwie pozbawioną bakterii, która ma rewelacyjny wpływ zarówno na kopyta jak i na układ oddechowy. Świetnie sprawdza się przy problematycznych koniach i jest bardzo wydajna; jej jedynym minusem jest cena, jaką trzeba zapłacić przy pierwszym ścieleniu boksu oraz problem z utylizacją - jej niskie pH niekorzystnie wpływa na proces rozkładu obornika.

 

W kolejnej części artykułu napiszemy o mniej znanych ściółkach, które także zasługują na uwagę :)

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0