11,642 pytań - 13,998 odpowiedzi - 813 komentarzy

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Data publikacji: 2018-03-03

 

W stajniach znajdziemy kilka głównych ściółek, z czego najpopularniejszą jest oczywiście słoma - zazwyczaj owsiana lub pszenna, rzadziej jęczmienna; właściwie unika sie słomy żytniej z uwagi na ostre źdźbła.

Słoma to tak naprawdę odpad przy żniwach - są to pozostałości po zbożu, które zostało poddane młóceniu (czyli to głównie łodygi i liście). Słoma jest zbierana z pól późnym latem, kiedy zdąży wyschnąć, wtedy zostaje zebrana w kostki lub baloty. Jest to produkt tani i najłatwiej dostępny, dlatego jest spotykany w każdej stajni. Jej minusem jest jakość - nieodpowiednio wysuszona i przechowywana jest siedliskiem grzybów, co często powoduje kaszel u alergicznych koni. Często zdarzają się kostki słomy, które są spleśniałe wewnątrz, co powoduje konieczność wyrzucenia całej kostki i przez to tracimy sporo ściółki.

Kolejną dość popularną ściółką do boksów są trociny (wióry), czyli odpad przy obróbce drewna, zazwyczaj spotykamy baloty trocin z drzew iglastych (mają mocniejszy żywiczny zapach) ale i z drzew liściastych, jak i trociny mieszane. To świetna ściółka dla koni z problemami alergicznymi, zwłaszcza te specjalnie odpylane; niestety trociny charakteryzują się często dużą ilością pyłu, co nie zawsze jest dobrze tolerowane przez nasze zwierzaki. Ten produkt jest także dość łatwo dostępny, miesieczny koszt jest wysoki przy pierwszym ścieleniu boksu - później wystarczy tylko czyścić boks na bieżąco i raz w tygodniu dosypać trocin.

Rzadziej spotykaną ściółką jest torf, a konkretniej finalny produkt obróbki torfu. Mamy tutaj do czynienia z czystą ściółką właściwie pozbawioną bakterii, która ma rewelacyjny wpływ zarówno na kopyta jak i na układ oddechowy. Świetnie sprawdza się przy problematycznych koniach i jest bardzo wydajna; jej jedynym minusem jest cena, jaką trzeba zapłacić przy pierwszym ścieleniu boksu oraz problem z utylizacją - jej niskie pH niekorzystnie wpływa na proces rozkładu obornika.

 

W kolejnej części artykułu napiszemy o mniej znanych ściółkach, które także zasługują na uwagę :)

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bieżnia dla koni

Jednym z bardziej luksusowych elementów wyposażenia stajni jest bieżnia, dedykowana naszym wierzchowcom - w Polsce to nadal rzadkość, ale na Zachodzie są coraz popularniejsze z uwagi na liczne zalety. Niestety ciągle dużą wadą pozostaje cena, zdecydowanie zaporowa dla większości właścicieli ośrodków jeździeckich.

2018-01-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Solarium dla koni

W wielu stajniach coraz popularniejsze staje się montowanie solariów dla koni - zazwyczaj są to ośrodki o wyższym standardzie z uwagi na koszt zakupu profesjonalnego urządzenia. Zachęcamy właścicieli koni do korzystania z solariów z uwagi na szereg dobroczynnych właściwości dla naszego zwierzaka :)

2017-12-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przeprowadzka

Ten artykuł jest skierowany do właścicieli koni, którzy właśnie kupili swojego pierwszego zwierzaka i teraz chcą go przenieść do wybranej stajni - pierwsza przeprowadzka oraz adaptacja w nowym miejscu są zawsze stresujące, zarówno dla konia jak i dla właściciela.

2017-07-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bezpieczeństwo

Popularne powiedzenie mówi, że najwięcej wypadków zdarza się w domu... i to samo tyczy się stajni :) Warto poznać kilka ważnych wskazówek dotyczących zarówno odpowiedniego zachowania jak i elementów budowy w stajni.

2017-05-20

Czytaj » 0