12,354 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Adopcja konia

Data publikacji: 2018-02-25

 

fot. www.thehorse.com

W Polsce działa conajmniej kilka fundacji, które zajmują się ratowaniem koni i poprawą ich warunków bytowania. Wiele z tych zwierzaków ma za sobą dramatyczne przejścia, poważne choroby i kontuzje, przez co nie zawsze są to pełnosprawne konie, zdolne do normalnej pracy pod siodłem - także podeszły wiek jest często przyczyną oddawania koni do fundacji.

Zwierzaki znajdujące się pod opieką fundacji niestety doświadczyły zazwyczaj przemocy i agresji ze strony ludzi, przez co są bardzo nieufne i wymagaja dużo spokoju oraz cierpliwości przy nawet najprostszych czynnościach, jak czyszczenie czy prowadzenie w ręce. Duży odsetek tych koni cierpi na poważne choroby czy urazy typu przybytu ochwat, niewyleczone kontuzje czy nawet przykurcze mięśni, spowodowane złymi warunkami utrzymania. Często spotykane są także alergie i problemy trawienne, co skutkuje koniecznością długotrwałego (i kosztownego) leczenia.

Musimy pamiętać, że z uwagi na stan zdrowia nie każdy kon pochodzący z fundacji będzie nadawał się do normalnej i regularnej pracy pod siodłem; czasem mogą to być tylko lekkie jazdy, a czasem nawet same spacery stępem. Oczywiście w fundacji także znajdziemy zdrowe konie, które w zupełności bedą wystarczały osobom jeżdżącym rekreacyjnie - dlatego zawsze warto rozważyć opcję adopcji i przeglądnąć strony fundacji, które zajmują się pomaganiem koniom.

Jeśli jesteśmy zainteresowani taką formą  pomocy, to trzeba się skontaktować z fundacjami, najlepiej zorientować się jakie zwierzaki są aktualnie dostępne do adopcji, możemy umówić się na wizytę żeby poznać je osobiście. Kolejnym krokiem będzie zazwyczaj albo wypełnienie ankiety albo rozmowa z przedstawicielami fundacji - zostaniemy poproszeni o opisanie swoich doświadczeń z końmi, zagadnienia będą także dotyczyły ogólnej wiedzy i opieki nad końmi a takze warunków, w jakich nasz potencjalny koń będzie przebywał (często wymagane są zdjęcia stajni, otoczenia i pastwisk). Po prostu musimy wykazać, że jesteśmy najlepszym możliwym domem dla fundacyjnego zwierzaka :)

Po pozytywnej weryfikacji naszego zgłoszenia następuje podpisanie umowy adopcyjnej (każda fundacja ma włąsne warunki, które warto znać i przedyskutować w razie niejasności) i możemy szykować miejsce dla naszego konia - pamietajmy, że z chwilą odpisania umowy całość kosztów związanych z utrzymaniem konia spada na nas.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0