12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Adopcja konia

Data publikacji: 2018-02-25

 

fot. www.thehorse.com

W Polsce działa conajmniej kilka fundacji, które zajmują się ratowaniem koni i poprawą ich warunków bytowania. Wiele z tych zwierzaków ma za sobą dramatyczne przejścia, poważne choroby i kontuzje, przez co nie zawsze są to pełnosprawne konie, zdolne do normalnej pracy pod siodłem - także podeszły wiek jest często przyczyną oddawania koni do fundacji.

Zwierzaki znajdujące się pod opieką fundacji niestety doświadczyły zazwyczaj przemocy i agresji ze strony ludzi, przez co są bardzo nieufne i wymagaja dużo spokoju oraz cierpliwości przy nawet najprostszych czynnościach, jak czyszczenie czy prowadzenie w ręce. Duży odsetek tych koni cierpi na poważne choroby czy urazy typu przybytu ochwat, niewyleczone kontuzje czy nawet przykurcze mięśni, spowodowane złymi warunkami utrzymania. Często spotykane są także alergie i problemy trawienne, co skutkuje koniecznością długotrwałego (i kosztownego) leczenia.

Musimy pamiętać, że z uwagi na stan zdrowia nie każdy kon pochodzący z fundacji będzie nadawał się do normalnej i regularnej pracy pod siodłem; czasem mogą to być tylko lekkie jazdy, a czasem nawet same spacery stępem. Oczywiście w fundacji także znajdziemy zdrowe konie, które w zupełności bedą wystarczały osobom jeżdżącym rekreacyjnie - dlatego zawsze warto rozważyć opcję adopcji i przeglądnąć strony fundacji, które zajmują się pomaganiem koniom.

Jeśli jesteśmy zainteresowani taką formą  pomocy, to trzeba się skontaktować z fundacjami, najlepiej zorientować się jakie zwierzaki są aktualnie dostępne do adopcji, możemy umówić się na wizytę żeby poznać je osobiście. Kolejnym krokiem będzie zazwyczaj albo wypełnienie ankiety albo rozmowa z przedstawicielami fundacji - zostaniemy poproszeni o opisanie swoich doświadczeń z końmi, zagadnienia będą także dotyczyły ogólnej wiedzy i opieki nad końmi a takze warunków, w jakich nasz potencjalny koń będzie przebywał (często wymagane są zdjęcia stajni, otoczenia i pastwisk). Po prostu musimy wykazać, że jesteśmy najlepszym możliwym domem dla fundacyjnego zwierzaka :)

Po pozytywnej weryfikacji naszego zgłoszenia następuje podpisanie umowy adopcyjnej (każda fundacja ma włąsne warunki, które warto znać i przedyskutować w razie niejasności) i możemy szykować miejsce dla naszego konia - pamietajmy, że z chwilą odpisania umowy całość kosztów związanych z utrzymaniem konia spada na nas.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0