11,979 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Adopcja konia

Data publikacji: 2018-02-25

 

fot. www.thehorse.com

W Polsce działa conajmniej kilka fundacji, które zajmują się ratowaniem koni i poprawą ich warunków bytowania. Wiele z tych zwierzaków ma za sobą dramatyczne przejścia, poważne choroby i kontuzje, przez co nie zawsze są to pełnosprawne konie, zdolne do normalnej pracy pod siodłem - także podeszły wiek jest często przyczyną oddawania koni do fundacji.

Zwierzaki znajdujące się pod opieką fundacji niestety doświadczyły zazwyczaj przemocy i agresji ze strony ludzi, przez co są bardzo nieufne i wymagaja dużo spokoju oraz cierpliwości przy nawet najprostszych czynnościach, jak czyszczenie czy prowadzenie w ręce. Duży odsetek tych koni cierpi na poważne choroby czy urazy typu przybytu ochwat, niewyleczone kontuzje czy nawet przykurcze mięśni, spowodowane złymi warunkami utrzymania. Często spotykane są także alergie i problemy trawienne, co skutkuje koniecznością długotrwałego (i kosztownego) leczenia.

Musimy pamiętać, że z uwagi na stan zdrowia nie każdy kon pochodzący z fundacji będzie nadawał się do normalnej i regularnej pracy pod siodłem; czasem mogą to być tylko lekkie jazdy, a czasem nawet same spacery stępem. Oczywiście w fundacji także znajdziemy zdrowe konie, które w zupełności bedą wystarczały osobom jeżdżącym rekreacyjnie - dlatego zawsze warto rozważyć opcję adopcji i przeglądnąć strony fundacji, które zajmują się pomaganiem koniom.

Jeśli jesteśmy zainteresowani taką formą  pomocy, to trzeba się skontaktować z fundacjami, najlepiej zorientować się jakie zwierzaki są aktualnie dostępne do adopcji, możemy umówić się na wizytę żeby poznać je osobiście. Kolejnym krokiem będzie zazwyczaj albo wypełnienie ankiety albo rozmowa z przedstawicielami fundacji - zostaniemy poproszeni o opisanie swoich doświadczeń z końmi, zagadnienia będą także dotyczyły ogólnej wiedzy i opieki nad końmi a takze warunków, w jakich nasz potencjalny koń będzie przebywał (często wymagane są zdjęcia stajni, otoczenia i pastwisk). Po prostu musimy wykazać, że jesteśmy najlepszym możliwym domem dla fundacyjnego zwierzaka :)

Po pozytywnej weryfikacji naszego zgłoszenia następuje podpisanie umowy adopcyjnej (każda fundacja ma włąsne warunki, które warto znać i przedyskutować w razie niejasności) i możemy szykować miejsce dla naszego konia - pamietajmy, że z chwilą odpisania umowy całość kosztów związanych z utrzymaniem konia spada na nas.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0