11,303 pytań - 13,571 odpowiedzi - 802 komentarzy

Porady: Adopcja konia

Data publikacji: 2018-02-25

 

fot. www.thehorse.com

W Polsce działa conajmniej kilka fundacji, które zajmują się ratowaniem koni i poprawą ich warunków bytowania. Wiele z tych zwierzaków ma za sobą dramatyczne przejścia, poważne choroby i kontuzje, przez co nie zawsze są to pełnosprawne konie, zdolne do normalnej pracy pod siodłem - także podeszły wiek jest często przyczyną oddawania koni do fundacji.

Zwierzaki znajdujące się pod opieką fundacji niestety doświadczyły zazwyczaj przemocy i agresji ze strony ludzi, przez co są bardzo nieufne i wymagaja dużo spokoju oraz cierpliwości przy nawet najprostszych czynnościach, jak czyszczenie czy prowadzenie w ręce. Duży odsetek tych koni cierpi na poważne choroby czy urazy typu przybytu ochwat, niewyleczone kontuzje czy nawet przykurcze mięśni, spowodowane złymi warunkami utrzymania. Często spotykane są także alergie i problemy trawienne, co skutkuje koniecznością długotrwałego (i kosztownego) leczenia.

Musimy pamiętać, że z uwagi na stan zdrowia nie każdy kon pochodzący z fundacji będzie nadawał się do normalnej i regularnej pracy pod siodłem; czasem mogą to być tylko lekkie jazdy, a czasem nawet same spacery stępem. Oczywiście w fundacji także znajdziemy zdrowe konie, które w zupełności bedą wystarczały osobom jeżdżącym rekreacyjnie - dlatego zawsze warto rozważyć opcję adopcji i przeglądnąć strony fundacji, które zajmują się pomaganiem koniom.

Jeśli jesteśmy zainteresowani taką formą  pomocy, to trzeba się skontaktować z fundacjami, najlepiej zorientować się jakie zwierzaki są aktualnie dostępne do adopcji, możemy umówić się na wizytę żeby poznać je osobiście. Kolejnym krokiem będzie zazwyczaj albo wypełnienie ankiety albo rozmowa z przedstawicielami fundacji - zostaniemy poproszeni o opisanie swoich doświadczeń z końmi, zagadnienia będą także dotyczyły ogólnej wiedzy i opieki nad końmi a takze warunków, w jakich nasz potencjalny koń będzie przebywał (często wymagane są zdjęcia stajni, otoczenia i pastwisk). Po prostu musimy wykazać, że jesteśmy najlepszym możliwym domem dla fundacyjnego zwierzaka :)

Po pozytywnej weryfikacji naszego zgłoszenia następuje podpisanie umowy adopcyjnej (każda fundacja ma włąsne warunki, które warto znać i przedyskutować w razie niejasności) i możemy szykować miejsce dla naszego konia - pamietajmy, że z chwilą odpisania umowy całość kosztów związanych z utrzymaniem konia spada na nas.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0