Wiele osób myli te dwa zupełnie od siebie różne pojęcia. "Mój kucyk chodził dzisiaj ślicznie zebrany!" słyszymy od osoby, której konik ledwo porusza się do przodu, z główką przy klacie. Z drugiej strony często można spotkać się z opinią, że "ten koń, co wygrał Mistrzostwa Świata w ujeżdżeniu, jest tak ładnie zganaszowany". Wiele osób jest zdezorientowanych: co to zebranie, co to zganadzowanie, a czym właściwie jest rollkur?
ZGANASZOWANIE:
Jest to moment, kiedy koń opuści głowę, a raczej zegnie ją w dół w ganaszach (dla tych, co nie wiedzą: "policzki konia"). Nie jest to oznaką ani rozluźnienia, ani pełnego posłuszeństwa, bo koń zganaszowany może być równie dobrze schowany za wędzidłem lub sztywny, ale zmuszony do opuszczenia głowy siłą. Prawidłowe zganaszowanie, czyli w rozluźnieniu, jest jednym z elementów zebrania.
ZEBRANIE:
Pod tym terminem kryje się sposób pracy całego ciała konia. Oprócz szyi (zganaszowanie) obejmuje ono przede wszystkim zadnie nogi rumaka. Koń zebrany bardzo mocno pracuje zadem, jest on motorem jego ruchu. Wydaje się on być niżej niż kłąb. Przednie nogi, a raczej cały przód (łopatki, szyja), podnoszą się do góry, opierając na sile zadu. Koń porusza się jakby w zwolnionym tempie, ale równocześnie dynamicznie. Wysoko podnosi nogi. W skrócie: na zebranie składa się zganaszowanie, podstawienie zadu, skrócenie kroku (albo fouli) i uniesienie przodu.
Jak widać, różnica jest zasadnicza. Ale w takim razie o co chodzi z rollkurem?
Rollkur (hiperfleksja) to ustawienie, które jest owocem niezdrowego dla konia treningu. Koń w rollkurze ma pysk przyciśnięty do klatki piersiowej, jest zaciśnięty w szyi, bez możliwości rozluźnienia. Przednie nogi podnosi nienaturalnie wysoko, to one, a nie zad, są motorem ruchu, czyli koń "ciągnie przodem". Zanim nazwiesz zganaszowanego albo zebranego konia zrollowanym, zapoznaj się z definicją rollkuru.
autor tekstu: Didi (Princess Redaktor)
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28