11,303 pytań - 13,571 odpowiedzi - 802 komentarzy

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Data publikacji: 2018-02-22

 

Dodania i skrócenia chodów to podstawy, które powinien znać każdy koń, niezależnie od poziomu wyszkolenia i trenowanej dyscypliny; to nic innego jak prawidłowa reakcja na półparady i nasze pomoce.

Dobrze wykonane dodanie/skrócenie niesie ze sobą szereg korzyści:

- poprawia koncentrację konia na jeźdźcu

- wpływa pozytywnie na zaangażowanie mięśni zadu i grzbietu

- poprawia przepuszczalność i reakcję na pomoce

 

Każda jazda powinna się składać z conajmniej kilku dodań oraz skróceń w obrębie każdego chodu, to cenne i ważne narzędzie treningowe. Przy wykonywaniu tego ruchu musimy pamiętać, że rytm pozostaje niezmienny! Wiele osób mysli poszerzenie wykroku z przyspieszeniem, a to błędne założenie - w dodaniu koń nadal przemieszcza się z takim samym rytmem, ale poszerza długość kroku. Możemy sobie to wyobrazić na przykładzie biegacza: taka osoba chcąc biegnąć szybciej, może wydłużyć swój krok, ale nadal biegnąć w takim samym rytmie. W dodaniu koń wydłuża swoją sylwetkę, co nie oznacza przemieszczania się poza kontrolą.

Sytuacja wygląda analogicznie w trakcie skrócenia: skracamy sylwetkę konia, a nie zmniejszamy liczbę stawianych kroków. Koń ma stawiać krótsze, ale nadal rytmiczne i energiczne kroki.

Jak wykonać poprawne dodanie i skrócenie chodu?

- przede wszystkim nasz koń musi poprawnie reagować na półparady, bez tego nie można przystąpić do wykonania kolejnego ruchu

- na początku warto ćwiczyć dodanie na dużym kole; na ścianach konie często po prostu przyspieszają

- w tempie roboczym zacznijmy liczyć rytm, najłatwiej to zrobić w kłusie; kiedy juz uzyskamy równy rytm, wykonujemy półparadę i dociskamy mocniej łydki, pozwalając na mocniejszy ruch do przodu

- cały czas skupiamy się na rytmie, w dodaniu mamy czuć energiczną pracę grzbietu

- skrócenie wykonujemy analogicznie: najpierw półparada, następnie lekko zamykamy rękę

 

Pomocna może być wizualizacja pewnego obrazka: wyobraźmy sobie, że w zadzie nasz koń ma napęd, który uaktywnia się po zadziałaniu półparady. Po półparadzie energia przepływa od zadu przez grzbiet, aż do pyska konia... Więc nie możemy pozwolić na to, aby po prostu nam uciekła i żeby nasz koń po prostu przyspieszył :) Dlatego potrzebna jest miękka i stabilna ręka, która w trakcie półparady skumuluje tę energię w koniu i pozwoli na wykonanie dłuższych kroków.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam nieco zagadnienie dotyczące egzaminu na brązową odznakę jeździecką - znajdziecie tutaj krótki opis poszczególnych części oraz praktyczne informacje :)

2017-08-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Plan na jazdę

Nie macie pomysłu jak zaplanować swoją jazdę, kiedy nie macie przy sobie instruktora ? W tym artykule przeczytacie przykładowy schemat jazdy rekreacyjnej, dla każdego na codzień :)

2017-02-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Figury na ujeżdżalni

Skoro już wiemy czym są przejścia i półparady, to czas wykorzystać je w trakcie wykonywania figur na ujeżdżalni. Mając do dyspozycji te trzy narzędzia, nawet zwykła jazda rekreacyjna może być solidną pracą z koniem.

2017-01-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Przejścia

Rozpoczynamy krótki cykl artykułów dotyczących podstawowych elementów w prawidłowej pracy z końmi. Nieważne czy interesujecie się ujeżdżeniem czy skokami, baza zawsze jest taka sama.

2017-01-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Półparada

W trakcie naszej nauki jazdy konnej wielokrotnie słyszymy hasło "półparada". Dla początkującego adepta będzie to ciężkie do zrozumienia, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie aby poznać tajniki podstawowego narzędzia w pracy z koniem.

2017-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Sposoby na zakwasy

Po pierwszych kilku jazdach na lonży z pewnością będą Nam dokuczały zakwasy. Nic dziwnego, jazda konna to nie tylko siedzenie na koniu, to aktywność angażująca wiele mięśni, których na co dzień nie używamy.

2017-01-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczny wyjazd w teren

Marzeniem wielu jeźdźców jest wyjazd do lasu, szalone galopy po polach czy też pławienie się z końmi w rzece. Są to z pewnością jedne z najpiękniejszych chwil, jakie możemy przeżyć na grzbiecie koni - warto poznać kilka podstawowych zasad, dzięki którym taka wycieczka będzie przyjemna oraz bezpieczna.

2017-01-25

Czytaj » 0