12,403 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Data publikacji: 2018-02-22

 

Dodania i skrócenia chodów to podstawy, które powinien znać każdy koń, niezależnie od poziomu wyszkolenia i trenowanej dyscypliny; to nic innego jak prawidłowa reakcja na półparady i nasze pomoce.

Dobrze wykonane dodanie/skrócenie niesie ze sobą szereg korzyści:

- poprawia koncentrację konia na jeźdźcu

- wpływa pozytywnie na zaangażowanie mięśni zadu i grzbietu

- poprawia przepuszczalność i reakcję na pomoce

 

Każda jazda powinna się składać z conajmniej kilku dodań oraz skróceń w obrębie każdego chodu, to cenne i ważne narzędzie treningowe. Przy wykonywaniu tego ruchu musimy pamiętać, że rytm pozostaje niezmienny! Wiele osób mysli poszerzenie wykroku z przyspieszeniem, a to błędne założenie - w dodaniu koń nadal przemieszcza się z takim samym rytmem, ale poszerza długość kroku. Możemy sobie to wyobrazić na przykładzie biegacza: taka osoba chcąc biegnąć szybciej, może wydłużyć swój krok, ale nadal biegnąć w takim samym rytmie. W dodaniu koń wydłuża swoją sylwetkę, co nie oznacza przemieszczania się poza kontrolą.

Sytuacja wygląda analogicznie w trakcie skrócenia: skracamy sylwetkę konia, a nie zmniejszamy liczbę stawianych kroków. Koń ma stawiać krótsze, ale nadal rytmiczne i energiczne kroki.

Jak wykonać poprawne dodanie i skrócenie chodu?

- przede wszystkim nasz koń musi poprawnie reagować na półparady, bez tego nie można przystąpić do wykonania kolejnego ruchu

- na początku warto ćwiczyć dodanie na dużym kole; na ścianach konie często po prostu przyspieszają

- w tempie roboczym zacznijmy liczyć rytm, najłatwiej to zrobić w kłusie; kiedy juz uzyskamy równy rytm, wykonujemy półparadę i dociskamy mocniej łydki, pozwalając na mocniejszy ruch do przodu

- cały czas skupiamy się na rytmie, w dodaniu mamy czuć energiczną pracę grzbietu

- skrócenie wykonujemy analogicznie: najpierw półparada, następnie lekko zamykamy rękę

 

Pomocna może być wizualizacja pewnego obrazka: wyobraźmy sobie, że w zadzie nasz koń ma napęd, który uaktywnia się po zadziałaniu półparady. Po półparadzie energia przepływa od zadu przez grzbiet, aż do pyska konia... Więc nie możemy pozwolić na to, aby po prostu nam uciekła i żeby nasz koń po prostu przyspieszył :) Dlatego potrzebna jest miękka i stabilna ręka, która w trakcie półparady skumuluje tę energię w koniu i pozwoli na wykonanie dłuższych kroków.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Złota Odznaka Jeździecka jest ostatnim etapem w toku szkolenia odznakowego, co oczywiście nie oznacza że po zdaniu ZOJ jesteśmy jeźdźcami idealnymi - to jedynie kolejny egzamin sprawdzający nasze umiejętności.

2018-10-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

SOJ to kolejny etap w szkoleniu jeźdźców, będący sprawdzianem ich umiejętności. Wymagania są wyższe niż w przypadku odznaki brązowej, niemniej jednak z pewnością nie będziecie mieli większych problemów przy jej zdaniu!

2018-06-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda po drążkach

Ciekawym i godnym polecenia uwagi urozmaiceniem jazdy jest praca na drążkach/cavaletti. Dzisiaj dowiecie się, jak poprawnie rozkładać drążki i jakie są zalety takiej jazdy!

2018-04-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0