12,611 pytań - 14,125 odpowiedzi - 819 komentarzy

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Data publikacji: 2018-02-22

 

Dodania i skrócenia chodów to podstawy, które powinien znać każdy koń, niezależnie od poziomu wyszkolenia i trenowanej dyscypliny; to nic innego jak prawidłowa reakcja na półparady i nasze pomoce.

Dobrze wykonane dodanie/skrócenie niesie ze sobą szereg korzyści:

- poprawia koncentrację konia na jeźdźcu

- wpływa pozytywnie na zaangażowanie mięśni zadu i grzbietu

- poprawia przepuszczalność i reakcję na pomoce

 

Każda jazda powinna się składać z conajmniej kilku dodań oraz skróceń w obrębie każdego chodu, to cenne i ważne narzędzie treningowe. Przy wykonywaniu tego ruchu musimy pamiętać, że rytm pozostaje niezmienny! Wiele osób mysli poszerzenie wykroku z przyspieszeniem, a to błędne założenie - w dodaniu koń nadal przemieszcza się z takim samym rytmem, ale poszerza długość kroku. Możemy sobie to wyobrazić na przykładzie biegacza: taka osoba chcąc biegnąć szybciej, może wydłużyć swój krok, ale nadal biegnąć w takim samym rytmie. W dodaniu koń wydłuża swoją sylwetkę, co nie oznacza przemieszczania się poza kontrolą.

Sytuacja wygląda analogicznie w trakcie skrócenia: skracamy sylwetkę konia, a nie zmniejszamy liczbę stawianych kroków. Koń ma stawiać krótsze, ale nadal rytmiczne i energiczne kroki.

Jak wykonać poprawne dodanie i skrócenie chodu?

- przede wszystkim nasz koń musi poprawnie reagować na półparady, bez tego nie można przystąpić do wykonania kolejnego ruchu

- na początku warto ćwiczyć dodanie na dużym kole; na ścianach konie często po prostu przyspieszają

- w tempie roboczym zacznijmy liczyć rytm, najłatwiej to zrobić w kłusie; kiedy juz uzyskamy równy rytm, wykonujemy półparadę i dociskamy mocniej łydki, pozwalając na mocniejszy ruch do przodu

- cały czas skupiamy się na rytmie, w dodaniu mamy czuć energiczną pracę grzbietu

- skrócenie wykonujemy analogicznie: najpierw półparada, następnie lekko zamykamy rękę

 

Pomocna może być wizualizacja pewnego obrazka: wyobraźmy sobie, że w zadzie nasz koń ma napęd, który uaktywnia się po zadziałaniu półparady. Po półparadzie energia przepływa od zadu przez grzbiet, aż do pyska konia... Więc nie możemy pozwolić na to, aby po prostu nam uciekła i żeby nasz koń po prostu przyspieszył :) Dlatego potrzebna jest miękka i stabilna ręka, która w trakcie półparady skumuluje tę energię w koniu i pozwoli na wykonanie dłuższych kroków.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0