11,979 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Data publikacji: 2018-02-06

 

Wielu słabo doświadczonych jeźdźców boryka się z problemami przy skokach - konie zatrzymują się, wyłamują bądź wybijają się zbyt blisko/zbyt daleko przeszkody. Na szczęście zazwyczaj nie są to poważne trudności, które wymagają długotrwałego odrabiania :)

- zazwyczaj konie odmawiają skoku, kiedy wyczuwają niepewność jeźdźca. Wystarczy droba chwila zawahania i nasz wierzchowiec woli zatrzymać niż pokonać przeszkodę, bo jeśli jeździec się boi to może faktycznie skoki stanowią zagrożenie ? Rozwiązanie jest proste - obniżamy wysokość przeszkody, nawet jeśli oznacza to powrót do jazdy po koziołkach. W miarę wzrostu pewności siebie, podwyższamy poprzeczkę, ale zdecydowanie rozsądnie i powoli! Nie warto na siłę skakać wysokich przeszkód, jeśli po prostu się ich obawiamy.

- przyczyną odmowy skoków może być także nieprzygotowanie konia do danej wysokości, dotyczy to szczególnie treningu młodych koni. Takie zwierzaki w trakcie nauki zazwyczaj chętnie skaczą, ale jeśli wymagania rosną zbyt szybko, to koń się szybko zniechęci i może odczuwać obawę przed skokiem (to przecież spory wysiłek dla naszego zwierzaka). Pamiętajmy, że optymalny trening konia powinien opierać się na racjonalnym zwiększaniu obciążeń - nawet jeśli nasz kon jest urodzonym skoczkiem.

- konie mogą niechętnie skakać z uwagi na zmęczenie; czołowi zawodnicy skokowi mają maksymalnie trzy treningi skokowe w tygodniu, pozostałe dni są przeznaczone na odpoczynek, pracę ujeżdżeniową czy lonże. Po dwu- czy trzydniowych zawodach konie zazwyczaj mają dzień wolny i lekką pracę, żeby nie zniechęcić je do skoków.

- problemy zdrowotne często bywają przyczyną odmowy skoków, szczególnie dotyczy to problemów z plecami czy z zadem. Spięcia mięśni, poważne usztywnienia czy urazy powodują ból i dyskomfort, więc zwierzak będzie instynkownie unikał trudnych sytuacji. Profilaktycznie zlecamy sprawdzenie dopasowania siodła oraz zamawiamy wizytę fizjoterapeuty, który kompleksowo obejrzy naszego konia.

 

Czy Wasze konie czasem odmawiają skoku ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0