11,301 pytań - 13,384 odpowiedzi - 801 komentarzy

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Data publikacji: 2018-02-06

 

Wielu słabo doświadczonych jeźdźców boryka się z problemami przy skokach - konie zatrzymują się, wyłamują bądź wybijają się zbyt blisko/zbyt daleko przeszkody. Na szczęście zazwyczaj nie są to poważne trudności, które wymagają długotrwałego odrabiania :)

- zazwyczaj konie odmawiają skoku, kiedy wyczuwają niepewność jeźdźca. Wystarczy droba chwila zawahania i nasz wierzchowiec woli zatrzymać niż pokonać przeszkodę, bo jeśli jeździec się boi to może faktycznie skoki stanowią zagrożenie ? Rozwiązanie jest proste - obniżamy wysokość przeszkody, nawet jeśli oznacza to powrót do jazdy po koziołkach. W miarę wzrostu pewności siebie, podwyższamy poprzeczkę, ale zdecydowanie rozsądnie i powoli! Nie warto na siłę skakać wysokich przeszkód, jeśli po prostu się ich obawiamy.

- przyczyną odmowy skoków może być także nieprzygotowanie konia do danej wysokości, dotyczy to szczególnie treningu młodych koni. Takie zwierzaki w trakcie nauki zazwyczaj chętnie skaczą, ale jeśli wymagania rosną zbyt szybko, to koń się szybko zniechęci i może odczuwać obawę przed skokiem (to przecież spory wysiłek dla naszego zwierzaka). Pamiętajmy, że optymalny trening konia powinien opierać się na racjonalnym zwiększaniu obciążeń - nawet jeśli nasz kon jest urodzonym skoczkiem.

- konie mogą niechętnie skakać z uwagi na zmęczenie; czołowi zawodnicy skokowi mają maksymalnie trzy treningi skokowe w tygodniu, pozostałe dni są przeznaczone na odpoczynek, pracę ujeżdżeniową czy lonże. Po dwu- czy trzydniowych zawodach konie zazwyczaj mają dzień wolny i lekką pracę, żeby nie zniechęcić je do skoków.

- problemy zdrowotne często bywają przyczyną odmowy skoków, szczególnie dotyczy to problemów z plecami czy z zadem. Spięcia mięśni, poważne usztywnienia czy urazy powodują ból i dyskomfort, więc zwierzak będzie instynkownie unikał trudnych sytuacji. Profilaktycznie zlecamy sprawdzenie dopasowania siodła oraz zamawiamy wizytę fizjoterapeuty, który kompleksowo obejrzy naszego konia.

 

Czy Wasze konie czasem odmawiają skoku ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0