12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Data publikacji: 2018-02-06

 

Wielu słabo doświadczonych jeźdźców boryka się z problemami przy skokach - konie zatrzymują się, wyłamują bądź wybijają się zbyt blisko/zbyt daleko przeszkody. Na szczęście zazwyczaj nie są to poważne trudności, które wymagają długotrwałego odrabiania :)

- zazwyczaj konie odmawiają skoku, kiedy wyczuwają niepewność jeźdźca. Wystarczy droba chwila zawahania i nasz wierzchowiec woli zatrzymać niż pokonać przeszkodę, bo jeśli jeździec się boi to może faktycznie skoki stanowią zagrożenie ? Rozwiązanie jest proste - obniżamy wysokość przeszkody, nawet jeśli oznacza to powrót do jazdy po koziołkach. W miarę wzrostu pewności siebie, podwyższamy poprzeczkę, ale zdecydowanie rozsądnie i powoli! Nie warto na siłę skakać wysokich przeszkód, jeśli po prostu się ich obawiamy.

- przyczyną odmowy skoków może być także nieprzygotowanie konia do danej wysokości, dotyczy to szczególnie treningu młodych koni. Takie zwierzaki w trakcie nauki zazwyczaj chętnie skaczą, ale jeśli wymagania rosną zbyt szybko, to koń się szybko zniechęci i może odczuwać obawę przed skokiem (to przecież spory wysiłek dla naszego zwierzaka). Pamiętajmy, że optymalny trening konia powinien opierać się na racjonalnym zwiększaniu obciążeń - nawet jeśli nasz kon jest urodzonym skoczkiem.

- konie mogą niechętnie skakać z uwagi na zmęczenie; czołowi zawodnicy skokowi mają maksymalnie trzy treningi skokowe w tygodniu, pozostałe dni są przeznaczone na odpoczynek, pracę ujeżdżeniową czy lonże. Po dwu- czy trzydniowych zawodach konie zazwyczaj mają dzień wolny i lekką pracę, żeby nie zniechęcić je do skoków.

- problemy zdrowotne często bywają przyczyną odmowy skoków, szczególnie dotyczy to problemów z plecami czy z zadem. Spięcia mięśni, poważne usztywnienia czy urazy powodują ból i dyskomfort, więc zwierzak będzie instynkownie unikał trudnych sytuacji. Profilaktycznie zlecamy sprawdzenie dopasowania siodła oraz zamawiamy wizytę fizjoterapeuty, który kompleksowo obejrzy naszego konia.

 

Czy Wasze konie czasem odmawiają skoku ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0