12,353 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Data publikacji: 2018-02-06

 

Wielu słabo doświadczonych jeźdźców boryka się z problemami przy skokach - konie zatrzymują się, wyłamują bądź wybijają się zbyt blisko/zbyt daleko przeszkody. Na szczęście zazwyczaj nie są to poważne trudności, które wymagają długotrwałego odrabiania :)

- zazwyczaj konie odmawiają skoku, kiedy wyczuwają niepewność jeźdźca. Wystarczy droba chwila zawahania i nasz wierzchowiec woli zatrzymać niż pokonać przeszkodę, bo jeśli jeździec się boi to może faktycznie skoki stanowią zagrożenie ? Rozwiązanie jest proste - obniżamy wysokość przeszkody, nawet jeśli oznacza to powrót do jazdy po koziołkach. W miarę wzrostu pewności siebie, podwyższamy poprzeczkę, ale zdecydowanie rozsądnie i powoli! Nie warto na siłę skakać wysokich przeszkód, jeśli po prostu się ich obawiamy.

- przyczyną odmowy skoków może być także nieprzygotowanie konia do danej wysokości, dotyczy to szczególnie treningu młodych koni. Takie zwierzaki w trakcie nauki zazwyczaj chętnie skaczą, ale jeśli wymagania rosną zbyt szybko, to koń się szybko zniechęci i może odczuwać obawę przed skokiem (to przecież spory wysiłek dla naszego zwierzaka). Pamiętajmy, że optymalny trening konia powinien opierać się na racjonalnym zwiększaniu obciążeń - nawet jeśli nasz kon jest urodzonym skoczkiem.

- konie mogą niechętnie skakać z uwagi na zmęczenie; czołowi zawodnicy skokowi mają maksymalnie trzy treningi skokowe w tygodniu, pozostałe dni są przeznaczone na odpoczynek, pracę ujeżdżeniową czy lonże. Po dwu- czy trzydniowych zawodach konie zazwyczaj mają dzień wolny i lekką pracę, żeby nie zniechęcić je do skoków.

- problemy zdrowotne często bywają przyczyną odmowy skoków, szczególnie dotyczy to problemów z plecami czy z zadem. Spięcia mięśni, poważne usztywnienia czy urazy powodują ból i dyskomfort, więc zwierzak będzie instynkownie unikał trudnych sytuacji. Profilaktycznie zlecamy sprawdzenie dopasowania siodła oraz zamawiamy wizytę fizjoterapeuty, który kompleksowo obejrzy naszego konia.

 

Czy Wasze konie czasem odmawiają skoku ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0