12,405 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Sprzęt: Munsztuk

Data publikacji: 2018-02-03

 

Munsztuk to podwójne kiełzno, składające się z wędzidełka oraz z wędzidła munsztukowego:

- wędzidełko ma zwykle postać normalnego wędzidła, cieńszego od typowych (jego minimalna grubość o 10mm); może być proste, pojedynczo lub podwójnie łamane, zazwyczaj jest wykonane ze stali lub z różnego rodzaju stopów metali

- munsztuk składa się z prostego lub wygiętego ścięgierza (część wędzidła umieszczona w pysku konia) i różnej długości czanek po obydwu stronach pyska. Jego dzialanie jest uzależnione od grubości ścięgierza (im grubsze, tym bardziej delikatne działanie), jego wygięcia (lekko wygięty ścięgierz jest najbardziej komfortowy dla konia) oraz długości czanek: im dłuższa czanka, tym działanie dźwigni będzie mocniejsze.

Obowiązkowym elementem kiełzna munsztukowego jest łańcuszek, który przypinamy do pierścienia w dolnych czankach, ma on leżeć pod brodą naszego rumaka. Łańcuszek ma być napięty, ale nie może się wbijać w ciało konia; kąt pomiędzy dolną czanką a pyskiem zwierzaka powinien wynosić 45 stopni. 

Wiele koni nerwowo reaguje na mocne dopięcie łańcuszka, stąd też przydają się różnego rodzaju podkładki wykonane z neoprenu lub żelu - minimalizują ryzyko otarć oraz równomiernie rozkładają nacisk łańcuszka.

Ten rodzaj kiełzna wymaga stosowania specjalnego ogłowia z dodatkowymi paskami policzkowymi oraz z dwoma parami wodzy - jedna z nich jest podpięta do wędzidełka, druga do munsztuku. Pozwala to na rozgraniczenie działania obydwu wędzideł, prowadzącą i główną wodzą jest zawsze wodza wędzidłowa.

 

Kiełzno munsztukowe jest stosowane w zaawansowanym treningu ujeżdżeniowym koni, zazwyczaj jest ubierane kiedy koń w pełni opanował wymagania klasy C. Taki rodzaj kiełzna jest wymagany na konkursach rangi Mistrzostw Polski, pozwala na precyzyjne przekazywanie sygnałów oraz osiągnięcie mocniejszego zebrania (nie mylmy siłowego zgięcia głowy z prawdziwym impulsem i zebraniem!).

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0