11,301 pytań - 13,384 odpowiedzi - 801 komentarzy

Sprzęt: Munsztuk

Data publikacji: 2018-02-03

 

Munsztuk to podwójne kiełzno, składające się z wędzidełka oraz z wędzidła munsztukowego:

- wędzidełko ma zwykle postać normalnego wędzidła, cieńszego od typowych (jego minimalna grubość o 10mm); może być proste, pojedynczo lub podwójnie łamane, zazwyczaj jest wykonane ze stali lub z różnego rodzaju stopów metali

- munsztuk składa się z prostego lub wygiętego ścięgierza (część wędzidła umieszczona w pysku konia) i różnej długości czanek po obydwu stronach pyska. Jego dzialanie jest uzależnione od grubości ścięgierza (im grubsze, tym bardziej delikatne działanie), jego wygięcia (lekko wygięty ścięgierz jest najbardziej komfortowy dla konia) oraz długości czanek: im dłuższa czanka, tym działanie dźwigni będzie mocniejsze.

Obowiązkowym elementem kiełzna munsztukowego jest łańcuszek, który przypinamy do pierścienia w dolnych czankach, ma on leżeć pod brodą naszego rumaka. Łańcuszek ma być napięty, ale nie może się wbijać w ciało konia; kąt pomiędzy dolną czanką a pyskiem zwierzaka powinien wynosić 45 stopni. 

Wiele koni nerwowo reaguje na mocne dopięcie łańcuszka, stąd też przydają się różnego rodzaju podkładki wykonane z neoprenu lub żelu - minimalizują ryzyko otarć oraz równomiernie rozkładają nacisk łańcuszka.

Ten rodzaj kiełzna wymaga stosowania specjalnego ogłowia z dodatkowymi paskami policzkowymi oraz z dwoma parami wodzy - jedna z nich jest podpięta do wędzidełka, druga do munsztuku. Pozwala to na rozgraniczenie działania obydwu wędzideł, prowadzącą i główną wodzą jest zawsze wodza wędzidłowa.

 

Kiełzno munsztukowe jest stosowane w zaawansowanym treningu ujeżdżeniowym koni, zazwyczaj jest ubierane kiedy koń w pełni opanował wymagania klasy C. Taki rodzaj kiełzna jest wymagany na konkursach rangi Mistrzostw Polski, pozwala na precyzyjne przekazywanie sygnałów oraz osiągnięcie mocniejszego zebrania (nie mylmy siłowego zgięcia głowy z prawdziwym impulsem i zebraniem!).

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Pelham

Jednym z częściej spotykanych kiełzn o mocniejszym działaniu jest pelham - dobre narzędzie treningowe, ale tylko używane przez zaawansowanych jeźdźców! Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby się dowiedzieć, czym charakteryzuje sie to wędzidło :)

2017-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hackamore

Na rynku jeździeckim znajdziemy wiele typów ogłowi, które różnią się między sobą zasadniczą kwestią: są przystosowane do używania wraz z wędzidłem bądź bez. Jednym z najczęściej spotykanych ogłowi bezwędzidłowych jest hackamore, który często kojarzy się z krzywdzeniem lub wręcz kaleczeniem naszych wierzchowców.

2017-12-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Dzisiaj krótki artykuł dotyczący specyficznego rodzaju siodeł, jakim są siodła bezterlicowe. Pojawiły się na rynku jeździeckim kilkanaście lat temu i z biegiem czasu zdobywają nowych zwolenników takiego systemu budowy siodeł - znajdziecie tutaj podstawowe informacje oraz zastosowanie siodeł bezterlicowych.

2017-10-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czapraki

Czaprak to jedna z najważniejszych części rzędu końskiego, posiadająca nie tylko funkcję estetyczną - głównym zadaniem jest ochrona końskiej skóry przed otarciami oraz ochrona siodła przed działaniem potu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i modeli czapraków, przybliżymy Wam te najczęściej spotykane.

2017-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkładki i żele pod siodło

Każdy z nas z pewnością spotkał się z różnego rodzajami amortyzatorami, które wkładamy pod siodło - jak sama nazwa wskazuje, głównym zastosowaniem takich podkładek jest amortyzacja i rozkładanie wstrząsów powstających w trakcie jazdy. Niemniej jednak, istnieje conajmniej kilka zastosowań tego elementu wyposażenia, które warto poznać - wszak wszystko jest dla ludzi i koni.

2017-07-31

Czytaj » 0