12,967 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Munsztuk

Data publikacji: 2018-02-03

 

Munsztuk to podwójne kiełzno, składające się z wędzidełka oraz z wędzidła munsztukowego:

- wędzidełko ma zwykle postać normalnego wędzidła, cieńszego od typowych (jego minimalna grubość o 10mm); może być proste, pojedynczo lub podwójnie łamane, zazwyczaj jest wykonane ze stali lub z różnego rodzaju stopów metali

- munsztuk składa się z prostego lub wygiętego ścięgierza (część wędzidła umieszczona w pysku konia) i różnej długości czanek po obydwu stronach pyska. Jego dzialanie jest uzależnione od grubości ścięgierza (im grubsze, tym bardziej delikatne działanie), jego wygięcia (lekko wygięty ścięgierz jest najbardziej komfortowy dla konia) oraz długości czanek: im dłuższa czanka, tym działanie dźwigni będzie mocniejsze.

Obowiązkowym elementem kiełzna munsztukowego jest łańcuszek, który przypinamy do pierścienia w dolnych czankach, ma on leżeć pod brodą naszego rumaka. Łańcuszek ma być napięty, ale nie może się wbijać w ciało konia; kąt pomiędzy dolną czanką a pyskiem zwierzaka powinien wynosić 45 stopni. 

Wiele koni nerwowo reaguje na mocne dopięcie łańcuszka, stąd też przydają się różnego rodzaju podkładki wykonane z neoprenu lub żelu - minimalizują ryzyko otarć oraz równomiernie rozkładają nacisk łańcuszka.

Ten rodzaj kiełzna wymaga stosowania specjalnego ogłowia z dodatkowymi paskami policzkowymi oraz z dwoma parami wodzy - jedna z nich jest podpięta do wędzidełka, druga do munsztuku. Pozwala to na rozgraniczenie działania obydwu wędzideł, prowadzącą i główną wodzą jest zawsze wodza wędzidłowa.

 

Kiełzno munsztukowe jest stosowane w zaawansowanym treningu ujeżdżeniowym koni, zazwyczaj jest ubierane kiedy koń w pełni opanował wymagania klasy C. Taki rodzaj kiełzna jest wymagany na konkursach rangi Mistrzostw Polski, pozwala na precyzyjne przekazywanie sygnałów oraz osiągnięcie mocniejszego zebrania (nie mylmy siłowego zgięcia głowy z prawdziwym impulsem i zebraniem!).

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0