12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Sprzęt: Munsztuk

Data publikacji: 2018-02-03

 

Munsztuk to podwójne kiełzno, składające się z wędzidełka oraz z wędzidła munsztukowego:

- wędzidełko ma zwykle postać normalnego wędzidła, cieńszego od typowych (jego minimalna grubość o 10mm); może być proste, pojedynczo lub podwójnie łamane, zazwyczaj jest wykonane ze stali lub z różnego rodzaju stopów metali

- munsztuk składa się z prostego lub wygiętego ścięgierza (część wędzidła umieszczona w pysku konia) i różnej długości czanek po obydwu stronach pyska. Jego dzialanie jest uzależnione od grubości ścięgierza (im grubsze, tym bardziej delikatne działanie), jego wygięcia (lekko wygięty ścięgierz jest najbardziej komfortowy dla konia) oraz długości czanek: im dłuższa czanka, tym działanie dźwigni będzie mocniejsze.

Obowiązkowym elementem kiełzna munsztukowego jest łańcuszek, który przypinamy do pierścienia w dolnych czankach, ma on leżeć pod brodą naszego rumaka. Łańcuszek ma być napięty, ale nie może się wbijać w ciało konia; kąt pomiędzy dolną czanką a pyskiem zwierzaka powinien wynosić 45 stopni. 

Wiele koni nerwowo reaguje na mocne dopięcie łańcuszka, stąd też przydają się różnego rodzaju podkładki wykonane z neoprenu lub żelu - minimalizują ryzyko otarć oraz równomiernie rozkładają nacisk łańcuszka.

Ten rodzaj kiełzna wymaga stosowania specjalnego ogłowia z dodatkowymi paskami policzkowymi oraz z dwoma parami wodzy - jedna z nich jest podpięta do wędzidełka, druga do munsztuku. Pozwala to na rozgraniczenie działania obydwu wędzideł, prowadzącą i główną wodzą jest zawsze wodza wędzidłowa.

 

Kiełzno munsztukowe jest stosowane w zaawansowanym treningu ujeżdżeniowym koni, zazwyczaj jest ubierane kiedy koń w pełni opanował wymagania klasy C. Taki rodzaj kiełzna jest wymagany na konkursach rangi Mistrzostw Polski, pozwala na precyzyjne przekazywanie sygnałów oraz osiągnięcie mocniejszego zebrania (nie mylmy siłowego zgięcia głowy z prawdziwym impulsem i zebraniem!).

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0