11,301 pytań - 13,384 odpowiedzi - 801 komentarzy

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Data publikacji: 2018-01-25

 

Przed każdą aktywnością fizyczną niezbędne jest wykonanie kilku prostych ćwiczeń, które rozruszają nasze stawy oraz mieśnie, przygotowując je do wysiłku. Wielu jeźdźców bagatelizuje rozgrzewkę, co często prowadzi do problemów np. z bolącymi kolanami - znacie to ? Wystarczy poświecić dosłownie chwilę, aby jazda konna nie była dla nas problematyczna:

- przed jazdą wykonaj kilka skłonów, także na boki

- bardzo przydają się krążenia ramionami oraz biodrami

- warto pomaszerować chwilę w miejscu, wysoko unosząc kolana; w następnej kolejności maszerujemy, uderzając stopami o pośladki

- kilka przysiadów przyda się szczególnie przed planowanym treningiem skokowym

Siedząc na koniu także nie zapominajmy o rozgrzewce dla naszego wierzchowca :) Ten czas warto poświęcić na wymachy nogami w przód i tył, stawanie w strzemionach na kilka sekund, krążenia ramionami w tył oraz skręty tułowia.

 

Po treningu przychodzi czas na rozciąganie:

- opieramy jedną nogę o stopień lub nisko zawieszoną belkę ogrodzenia i rozciagamy kończyny, wysuwając drugą nogę w tył; przytrzymujemy 10 sekund i zmieniamy nogi

- przyciągamy jedną nogę do wysokości pasa i przytrzymujemy rękami, wytrzymujemy 10 sekund i zmieniamy nogi

- stajemy w rozkroku i próbujemy złapać się za kostki, w wersji trudniejszej próbujemy dotknąć lub całkowicie połączyć dłonie na ziemi :) wytrzymujemy 15 sekund

- rozciągamy boczną część tułowia

Pamietęjmy, że zawsze rozciągamy się po wysiłku, nigdy przed! Rozciągamy rozgrzane mięśnie i stawy, zawsze wykonujemy dany ruch w ramach własnych możliwości, nigdy nie próbujemy rozciągać się na siłę.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0