11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Data publikacji: 2018-01-25

 

Przed każdą aktywnością fizyczną niezbędne jest wykonanie kilku prostych ćwiczeń, które rozruszają nasze stawy oraz mieśnie, przygotowując je do wysiłku. Wielu jeźdźców bagatelizuje rozgrzewkę, co często prowadzi do problemów np. z bolącymi kolanami - znacie to ? Wystarczy poświecić dosłownie chwilę, aby jazda konna nie była dla nas problematyczna:

- przed jazdą wykonaj kilka skłonów, także na boki

- bardzo przydają się krążenia ramionami oraz biodrami

- warto pomaszerować chwilę w miejscu, wysoko unosząc kolana; w następnej kolejności maszerujemy, uderzając stopami o pośladki

- kilka przysiadów przyda się szczególnie przed planowanym treningiem skokowym

Siedząc na koniu także nie zapominajmy o rozgrzewce dla naszego wierzchowca :) Ten czas warto poświęcić na wymachy nogami w przód i tył, stawanie w strzemionach na kilka sekund, krążenia ramionami w tył oraz skręty tułowia.

 

Po treningu przychodzi czas na rozciąganie:

- opieramy jedną nogę o stopień lub nisko zawieszoną belkę ogrodzenia i rozciagamy kończyny, wysuwając drugą nogę w tył; przytrzymujemy 10 sekund i zmieniamy nogi

- przyciągamy jedną nogę do wysokości pasa i przytrzymujemy rękami, wytrzymujemy 10 sekund i zmieniamy nogi

- stajemy w rozkroku i próbujemy złapać się za kostki, w wersji trudniejszej próbujemy dotknąć lub całkowicie połączyć dłonie na ziemi :) wytrzymujemy 15 sekund

- rozciągamy boczną część tułowia

Pamietęjmy, że zawsze rozciągamy się po wysiłku, nigdy przed! Rozciągamy rozgrzane mięśnie i stawy, zawsze wykonujemy dany ruch w ramach własnych możliwości, nigdy nie próbujemy rozciągać się na siłę.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0