12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Data publikacji: 2018-01-25

 

Przed każdą aktywnością fizyczną niezbędne jest wykonanie kilku prostych ćwiczeń, które rozruszają nasze stawy oraz mieśnie, przygotowując je do wysiłku. Wielu jeźdźców bagatelizuje rozgrzewkę, co często prowadzi do problemów np. z bolącymi kolanami - znacie to ? Wystarczy poświecić dosłownie chwilę, aby jazda konna nie była dla nas problematyczna:

- przed jazdą wykonaj kilka skłonów, także na boki

- bardzo przydają się krążenia ramionami oraz biodrami

- warto pomaszerować chwilę w miejscu, wysoko unosząc kolana; w następnej kolejności maszerujemy, uderzając stopami o pośladki

- kilka przysiadów przyda się szczególnie przed planowanym treningiem skokowym

Siedząc na koniu także nie zapominajmy o rozgrzewce dla naszego wierzchowca :) Ten czas warto poświęcić na wymachy nogami w przód i tył, stawanie w strzemionach na kilka sekund, krążenia ramionami w tył oraz skręty tułowia.

 

Po treningu przychodzi czas na rozciąganie:

- opieramy jedną nogę o stopień lub nisko zawieszoną belkę ogrodzenia i rozciagamy kończyny, wysuwając drugą nogę w tył; przytrzymujemy 10 sekund i zmieniamy nogi

- przyciągamy jedną nogę do wysokości pasa i przytrzymujemy rękami, wytrzymujemy 10 sekund i zmieniamy nogi

- stajemy w rozkroku i próbujemy złapać się za kostki, w wersji trudniejszej próbujemy dotknąć lub całkowicie połączyć dłonie na ziemi :) wytrzymujemy 15 sekund

- rozciągamy boczną część tułowia

Pamietęjmy, że zawsze rozciągamy się po wysiłku, nigdy przed! Rozciągamy rozgrzane mięśnie i stawy, zawsze wykonujemy dany ruch w ramach własnych możliwości, nigdy nie próbujemy rozciągać się na siłę.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0