12,348 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Data publikacji: 2018-01-25

 

Przed każdą aktywnością fizyczną niezbędne jest wykonanie kilku prostych ćwiczeń, które rozruszają nasze stawy oraz mieśnie, przygotowując je do wysiłku. Wielu jeźdźców bagatelizuje rozgrzewkę, co często prowadzi do problemów np. z bolącymi kolanami - znacie to ? Wystarczy poświecić dosłownie chwilę, aby jazda konna nie była dla nas problematyczna:

- przed jazdą wykonaj kilka skłonów, także na boki

- bardzo przydają się krążenia ramionami oraz biodrami

- warto pomaszerować chwilę w miejscu, wysoko unosząc kolana; w następnej kolejności maszerujemy, uderzając stopami o pośladki

- kilka przysiadów przyda się szczególnie przed planowanym treningiem skokowym

Siedząc na koniu także nie zapominajmy o rozgrzewce dla naszego wierzchowca :) Ten czas warto poświęcić na wymachy nogami w przód i tył, stawanie w strzemionach na kilka sekund, krążenia ramionami w tył oraz skręty tułowia.

 

Po treningu przychodzi czas na rozciąganie:

- opieramy jedną nogę o stopień lub nisko zawieszoną belkę ogrodzenia i rozciagamy kończyny, wysuwając drugą nogę w tył; przytrzymujemy 10 sekund i zmieniamy nogi

- przyciągamy jedną nogę do wysokości pasa i przytrzymujemy rękami, wytrzymujemy 10 sekund i zmieniamy nogi

- stajemy w rozkroku i próbujemy złapać się za kostki, w wersji trudniejszej próbujemy dotknąć lub całkowicie połączyć dłonie na ziemi :) wytrzymujemy 15 sekund

- rozciągamy boczną część tułowia

Pamietęjmy, że zawsze rozciągamy się po wysiłku, nigdy przed! Rozciągamy rozgrzane mięśnie i stawy, zawsze wykonujemy dany ruch w ramach własnych możliwości, nigdy nie próbujemy rozciągać się na siłę.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0