11,979 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Data publikacji: 2018-01-25

 

Przed każdą aktywnością fizyczną niezbędne jest wykonanie kilku prostych ćwiczeń, które rozruszają nasze stawy oraz mieśnie, przygotowując je do wysiłku. Wielu jeźdźców bagatelizuje rozgrzewkę, co często prowadzi do problemów np. z bolącymi kolanami - znacie to ? Wystarczy poświecić dosłownie chwilę, aby jazda konna nie była dla nas problematyczna:

- przed jazdą wykonaj kilka skłonów, także na boki

- bardzo przydają się krążenia ramionami oraz biodrami

- warto pomaszerować chwilę w miejscu, wysoko unosząc kolana; w następnej kolejności maszerujemy, uderzając stopami o pośladki

- kilka przysiadów przyda się szczególnie przed planowanym treningiem skokowym

Siedząc na koniu także nie zapominajmy o rozgrzewce dla naszego wierzchowca :) Ten czas warto poświęcić na wymachy nogami w przód i tył, stawanie w strzemionach na kilka sekund, krążenia ramionami w tył oraz skręty tułowia.

 

Po treningu przychodzi czas na rozciąganie:

- opieramy jedną nogę o stopień lub nisko zawieszoną belkę ogrodzenia i rozciagamy kończyny, wysuwając drugą nogę w tył; przytrzymujemy 10 sekund i zmieniamy nogi

- przyciągamy jedną nogę do wysokości pasa i przytrzymujemy rękami, wytrzymujemy 10 sekund i zmieniamy nogi

- stajemy w rozkroku i próbujemy złapać się za kostki, w wersji trudniejszej próbujemy dotknąć lub całkowicie połączyć dłonie na ziemi :) wytrzymujemy 15 sekund

- rozciągamy boczną część tułowia

Pamietęjmy, że zawsze rozciągamy się po wysiłku, nigdy przed! Rozciągamy rozgrzane mięśnie i stawy, zawsze wykonujemy dany ruch w ramach własnych możliwości, nigdy nie próbujemy rozciągać się na siłę.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0