12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Żywienie: Mesz

Data publikacji: 2018-01-04

 

fot. www.hoeveler.pl

Podstawą meszu jest siemię lniane, zazwyczaj w formie zmielonej - całe ziarno wymaga dłuższego gotowania; obróbka termiczna jest niezbędna do uzyskania śluzowatej konsystencji, która jest największym atutem meszu. Kolejnym składnikiem są otręby pszenne, będące swoistego rodzaju spoiwem dla mieszanki; cała reszta jest naszą inwencją twórczą :)

Popularnymi dodatkami do meszu jest:

- owies gnieciony

- jęczmień gnieciony

- śrutowana kukurydza

- wysłodki buraczane

- wytłoki owocowe (świetne, jeśli podajemy lekarstwa czy zioła, które nie są chętne jedzone przez konie)

- olej lniany, ryżowy lub rzepakowy

- łuska słonecznika

- zioła

- wszelkie dozwolone owoce i warzywa

 

Mesz to taka mieszanka smakowitości dla naszego zwierzaka, podawana na ciepło jest przysmakiem dla większości koni :) warto go podawać koniom z wrażliwym układem pokarmowym, szczególnie tym cierpiącym na wrzody oraz podatnym na kolki (oczywiście żywienie konsultujemy z weterynarzem). 

Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór gotowych mieszanek, do szybkiego przygotowania - odpowiednią ilość wystarczy zalać gorącą wodą i pozostawić do odstawienia. Zachęcamy jednak do samodzielnego przygotowania meszu, ponieważ pozwala nam to na wybór i dokładnie odmierzenie składników, zgodnie z potrzebami naszego konia.

Mesz podajemy 2,3 x w tygodniu jako dodatek do jednego posiłku bądź zastępując go całkowicie - zależy to od zawartości i indywidualnych wymagań naszego zwierzaka. Jeśli korzystamy z gotowego meszu, to optymalną ilością będzie jedna standardowa miarka do odmierzania owsa,zalana gorącą wodą; w przypadku meszu wykonanego własnoręcznie, zaczynamy od zalania wrzątkiem jednej szklanki mielonego siemienia lnianego bądź gotowania jednej szklanki ziaren siemienia, aż do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Do przestudzonego siemienia, dodajemy otręby oraz wszystkie pozostałe dodatki, w razie potrzeby możemy dodać trochę wody. Całość podajemy lekko ciepłe - nie wolno podawać gorącego posiłku, bo często konie łapczywie się rzucają na jedzenie, co może doprowadzić do poparzeń.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0