Podstawą meszu jest siemię lniane, zazwyczaj w formie zmielonej - całe ziarno wymaga dłuższego gotowania; obróbka termiczna jest niezbędna do uzyskania śluzowatej konsystencji, która jest największym atutem meszu. Kolejnym składnikiem są otręby pszenne, będące swoistego rodzaju spoiwem dla mieszanki; cała reszta jest naszą inwencją twórczą :)
Popularnymi dodatkami do meszu jest:
- owies gnieciony
- jęczmień gnieciony
- śrutowana kukurydza
- wysłodki buraczane
- wytłoki owocowe (świetne, jeśli podajemy lekarstwa czy zioła, które nie są chętne jedzone przez konie)
- olej lniany, ryżowy lub rzepakowy
- łuska słonecznika
- zioła
- wszelkie dozwolone owoce i warzywa
Mesz to taka mieszanka smakowitości dla naszego zwierzaka, podawana na ciepło jest przysmakiem dla większości koni :) warto go podawać koniom z wrażliwym układem pokarmowym, szczególnie tym cierpiącym na wrzody oraz podatnym na kolki (oczywiście żywienie konsultujemy z weterynarzem).
Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór gotowych mieszanek, do szybkiego przygotowania - odpowiednią ilość wystarczy zalać gorącą wodą i pozostawić do odstawienia. Zachęcamy jednak do samodzielnego przygotowania meszu, ponieważ pozwala nam to na wybór i dokładnie odmierzenie składników, zgodnie z potrzebami naszego konia.
Mesz podajemy 2,3 x w tygodniu jako dodatek do jednego posiłku bądź zastępując go całkowicie - zależy to od zawartości i indywidualnych wymagań naszego zwierzaka. Jeśli korzystamy z gotowego meszu, to optymalną ilością będzie jedna standardowa miarka do odmierzania owsa,zalana gorącą wodą; w przypadku meszu wykonanego własnoręcznie, zaczynamy od zalania wrzątkiem jednej szklanki mielonego siemienia lnianego bądź gotowania jednej szklanki ziaren siemienia, aż do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Do przestudzonego siemienia, dodajemy otręby oraz wszystkie pozostałe dodatki, w razie potrzeby możemy dodać trochę wody. Całość podajemy lekko ciepłe - nie wolno podawać gorącego posiłku, bo często konie łapczywie się rzucają na jedzenie, co może doprowadzić do poparzeń.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17