12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Koń na emeryturze

Data publikacji: 2017-12-30

 

Decyzja o wysłaniu konia na emeryturę nigdy nie jest łatwa, ale należy do obowiązków odpowiedzialnego właściciela - często jest to koniecznie z uwagi na wiek czy poważną kontuzję, która nie pozwala na użytkowanie zwierzaka pod siodłem. Emerytura jest naturalnym stanem, zarówno ludzi jak i koni - starość dotyka nas w takim samym stopniu i wymusza ograniczenie aktywności.

W przypadku starszych koni, niezalecana jest nagła rezygnacja z jazdy - warto skonsultować się z weterynarze, bo często lekki ruch pozwala na utrzymanie naszych zwierzaków w dobrej formie aż do późnych lat. Często musimy zrezygnować z forsownych terenów czy treningów, ale w dalszym ciągu możemy przecież cieszyć się przyjemnymi przejażdżkami po okolicy czy pracą pod siodłem bez skoków lub wymagających elementów ujeżdżeniowych. Pamiętajmy, że starszy koń będzie miał lepsze i gorsze okresy, czasem jedyną aktywnością będzie stęp i kłus albo tylko sam stęp - nie rezygnujmy nawet z tego, bo nawet krótka jazda wpływa pozytywnie na stawy naszego zwierzaka. Poza tym, konie które zbyt szybko odstawimy od pracy, często popadają w swoistego rodzaju depresję i po prostu przestają się czuć potrzebne; taki stan szybko rzutuje na zdrowie i ogólne samopoczucie, co powoduje dużo szybszy spadek formy.

Konie będące na emeryturze bezwzględnie potrzebują jak nadłuższego przebywania na pastwiskach i padokach - ważna jest odpowiednia i maksymalna dawka niewymuszonego ruchu oraz kontakt z innymi końmi. Takie stajnie często znajdują się w większej odległości od miast, dlatego warto zrobić dobre rozeznanie - koń na emeryturze nie zawsze będzie wymagał codziennej jazdy, wiec bardzo ważna jest dobra opieka i kontakt z właścicielami stajni.

Emerytura nie jest wyrokiem, to po prostu naturalna kolej rzeczy w czasie opieki nad końmi :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0