11,698 pytań - 14,013 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Koń na emeryturze

Data publikacji: 2017-12-30

 

Decyzja o wysłaniu konia na emeryturę nigdy nie jest łatwa, ale należy do obowiązków odpowiedzialnego właściciela - często jest to koniecznie z uwagi na wiek czy poważną kontuzję, która nie pozwala na użytkowanie zwierzaka pod siodłem. Emerytura jest naturalnym stanem, zarówno ludzi jak i koni - starość dotyka nas w takim samym stopniu i wymusza ograniczenie aktywności.

W przypadku starszych koni, niezalecana jest nagła rezygnacja z jazdy - warto skonsultować się z weterynarze, bo często lekki ruch pozwala na utrzymanie naszych zwierzaków w dobrej formie aż do późnych lat. Często musimy zrezygnować z forsownych terenów czy treningów, ale w dalszym ciągu możemy przecież cieszyć się przyjemnymi przejażdżkami po okolicy czy pracą pod siodłem bez skoków lub wymagających elementów ujeżdżeniowych. Pamiętajmy, że starszy koń będzie miał lepsze i gorsze okresy, czasem jedyną aktywnością będzie stęp i kłus albo tylko sam stęp - nie rezygnujmy nawet z tego, bo nawet krótka jazda wpływa pozytywnie na stawy naszego zwierzaka. Poza tym, konie które zbyt szybko odstawimy od pracy, często popadają w swoistego rodzaju depresję i po prostu przestają się czuć potrzebne; taki stan szybko rzutuje na zdrowie i ogólne samopoczucie, co powoduje dużo szybszy spadek formy.

Konie będące na emeryturze bezwzględnie potrzebują jak nadłuższego przebywania na pastwiskach i padokach - ważna jest odpowiednia i maksymalna dawka niewymuszonego ruchu oraz kontakt z innymi końmi. Takie stajnie często znajdują się w większej odległości od miast, dlatego warto zrobić dobre rozeznanie - koń na emeryturze nie zawsze będzie wymagał codziennej jazdy, wiec bardzo ważna jest dobra opieka i kontakt z właścicielami stajni.

Emerytura nie jest wyrokiem, to po prostu naturalna kolej rzeczy w czasie opieki nad końmi :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0