11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Porady: Koń na emeryturze

Data publikacji: 2017-12-30

 

Decyzja o wysłaniu konia na emeryturę nigdy nie jest łatwa, ale należy do obowiązków odpowiedzialnego właściciela - często jest to koniecznie z uwagi na wiek czy poważną kontuzję, która nie pozwala na użytkowanie zwierzaka pod siodłem. Emerytura jest naturalnym stanem, zarówno ludzi jak i koni - starość dotyka nas w takim samym stopniu i wymusza ograniczenie aktywności.

W przypadku starszych koni, niezalecana jest nagła rezygnacja z jazdy - warto skonsultować się z weterynarze, bo często lekki ruch pozwala na utrzymanie naszych zwierzaków w dobrej formie aż do późnych lat. Często musimy zrezygnować z forsownych terenów czy treningów, ale w dalszym ciągu możemy przecież cieszyć się przyjemnymi przejażdżkami po okolicy czy pracą pod siodłem bez skoków lub wymagających elementów ujeżdżeniowych. Pamiętajmy, że starszy koń będzie miał lepsze i gorsze okresy, czasem jedyną aktywnością będzie stęp i kłus albo tylko sam stęp - nie rezygnujmy nawet z tego, bo nawet krótka jazda wpływa pozytywnie na stawy naszego zwierzaka. Poza tym, konie które zbyt szybko odstawimy od pracy, często popadają w swoistego rodzaju depresję i po prostu przestają się czuć potrzebne; taki stan szybko rzutuje na zdrowie i ogólne samopoczucie, co powoduje dużo szybszy spadek formy.

Konie będące na emeryturze bezwzględnie potrzebują jak nadłuższego przebywania na pastwiskach i padokach - ważna jest odpowiednia i maksymalna dawka niewymuszonego ruchu oraz kontakt z innymi końmi. Takie stajnie często znajdują się w większej odległości od miast, dlatego warto zrobić dobre rozeznanie - koń na emeryturze nie zawsze będzie wymagał codziennej jazdy, wiec bardzo ważna jest dobra opieka i kontakt z właścicielami stajni.

Emerytura nie jest wyrokiem, to po prostu naturalna kolej rzeczy w czasie opieki nad końmi :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Podciąganie popręgu

Chyba każdy z Nas spotkał kiedyś konia, który nie lubił dociągania popręgu - stulone uszy, kłapanie zębami a nawet próby ugryzienia to dość częsty widok w przypadku takich koni. Problemem jest także nabieranie powietrza, co skutecznie uniemożliwia prawidłowe dociągnięcie popręgu - jak sobie z tym wszystkim radzić ?

2017-10-12

Czytaj » 0