11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Porady: Koń na emeryturze

Data publikacji: 2017-12-30

 

Decyzja o wysłaniu konia na emeryturę nigdy nie jest łatwa, ale należy do obowiązków odpowiedzialnego właściciela - często jest to koniecznie z uwagi na wiek czy poważną kontuzję, która nie pozwala na użytkowanie zwierzaka pod siodłem. Emerytura jest naturalnym stanem, zarówno ludzi jak i koni - starość dotyka nas w takim samym stopniu i wymusza ograniczenie aktywności.

W przypadku starszych koni, niezalecana jest nagła rezygnacja z jazdy - warto skonsultować się z weterynarze, bo często lekki ruch pozwala na utrzymanie naszych zwierzaków w dobrej formie aż do późnych lat. Często musimy zrezygnować z forsownych terenów czy treningów, ale w dalszym ciągu możemy przecież cieszyć się przyjemnymi przejażdżkami po okolicy czy pracą pod siodłem bez skoków lub wymagających elementów ujeżdżeniowych. Pamiętajmy, że starszy koń będzie miał lepsze i gorsze okresy, czasem jedyną aktywnością będzie stęp i kłus albo tylko sam stęp - nie rezygnujmy nawet z tego, bo nawet krótka jazda wpływa pozytywnie na stawy naszego zwierzaka. Poza tym, konie które zbyt szybko odstawimy od pracy, często popadają w swoistego rodzaju depresję i po prostu przestają się czuć potrzebne; taki stan szybko rzutuje na zdrowie i ogólne samopoczucie, co powoduje dużo szybszy spadek formy.

Konie będące na emeryturze bezwzględnie potrzebują jak nadłuższego przebywania na pastwiskach i padokach - ważna jest odpowiednia i maksymalna dawka niewymuszonego ruchu oraz kontakt z innymi końmi. Takie stajnie często znajdują się w większej odległości od miast, dlatego warto zrobić dobre rozeznanie - koń na emeryturze nie zawsze będzie wymagał codziennej jazdy, wiec bardzo ważna jest dobra opieka i kontakt z właścicielami stajni.

Emerytura nie jest wyrokiem, to po prostu naturalna kolej rzeczy w czasie opieki nad końmi :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0